Beykoz’da Mevlid-i Nebi konferansı düzenlendi

  • 0
  • 4905
Beykoz’da Mevlid-i Nebi konferansı düzenlendi
Beykoz’da Mevlid-i Nebi konferansı düzenlendi
Beykoz’da Mevlid-i Nebi konferansı düzenlendi
Beykoz’da Mevlid-i Nebi konferansı düzenlendi
Beykoz’da Mevlid-i Nebi konferansı düzenlendi
Beykoz’da Mevlid-i Nebi konferansı düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla Beykoz Müftülüğü ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ konulu Mevlid-i Nebi konferansı düzenledi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Özbek, İlçe Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Müftüsü Ali Efe, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapuyaka ve Beykoz halkı katıldı.

Açılış Konuşmasını Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe yaptı.

Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinden 1.447 yıl geçtiğini bilgisini paylaşan Efe, “Efendimiz (s.a.v) dünyaya teşriflerinin 14 asır evvel yine böyle bir geceydi. Ayın 14’ü bir öksüz çıkıverdi. Devamında da dünya neye sahipse onun vergisidir hep. Peygamber (s.a.v) efendimizin dünyaya teşriflerinin üzerinden 1.447 yıl geçmiş. Efendimiz (s.a.v) teşriflerinden geçen 1.447 yıla rağmen onu sevenler elbette sevgisinin gereği, sevmeyenler ise yine merakı ve niyetleri gereği onunla alakalı okumaya, yazmaya, çalışmaya devam etmektedirler” dedi.

İlçe Müftüsü Ali Efe Mevlid-i Nebi haftası vesilesi gereği yapılacak olan çalışmalardan bahsetti.

Efe, “Mevlid-i nebi haftası vesilesiyle camilerimizde, okullarımızda değişik etkinliklerimizle icra etmeye gayret ediyoruz. Camilerimizde Kandil Gecemiz, Kuran ziyafetlerimiz, okullarımızda yine Allah razı olsun idarecilerimizin teşviki ile hocalarımızın, öğrencilerimizin o samimi gayretleri takdire şayan Allah razı olsun.  Burada bulunan, emeği geçen arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Buraya gelişlerinizin elbette boş olmadığını biliyorsunuz, biliyorum” ifadelerini kullandı.

İlçe Müftüsü Ali Efe’nin konuşmasının ardından sözü Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Aldı.

Çelikbilek, “Canımızdan çok sevdiğimiz Allah Resulü’nün yıl dönümünü tekrar yâd etmiş bulunuyoruz. Dua etmek ve ona ümmet olduğumuzu bir kere daha bir araya gelerek ifade etmek için burada toplanıyoruz. Allah razı olsun Peygamber ile ilgili hangi program olursa olsun sizler varsınız. Allah, Peygamber sevgisi yüreklerimizde daim olsun. O sevgi olmasa hiçbir şey yapamayacağımızı zaten ifade ediyoruz. Dolayısıyla onun hatırı için her zorluğa katlanmak bizim boynumuzun borcudur” diye konuştu.

Yücel Çelikbilek, gençlerin ne kadar değerli olduğunu dile getirdi.

“Gençlik yoksa gelecekte yoktur”

Çelikbilek, Gençlik yoksa gelecekte yoktur diyerek,  “Gençlerin ne kadar değerli olduğunu, söylemiş olalım. Dolayısıyla biz bugün Peygamberimiz vesilesi ile bir kere daha gençliğin ne olduğunu anlamış olacağız. Rabbim bu ülkeyi gençliksiz bırakmasın. Şuurlu, değerlerine bağlı dinine bağlı, kitabına bağlı bir gençlik kitlesini Rabbim her zaman var etsin. Yeryüzünde sadece bizler değil bütün gençlerin kurtuluşunun burada olduğunu biliyoruz” dedi.

Mevlid-i nebi haftası konferansı konuşmasını yapması için Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapuyaka küsüye çıktı.

Kapuyaka, Ebu Hureyreden bahsederek şöyle dedi, “Ebu Hureyre kim? Peygamberimizin mescidinin yanında bulunan suffede yetişen gençlerden birisiydi. Peygamberimizin yanından asla ve asla ayrılmamıştır. Kolay kolay ayrılmazdı. Onun derdi Peygamberimizi dinlemek, Peygamberimizin huzurunda bulunmak ve peygamberimizin ağzından çıkan sözleri bizlere nakletmekti. Onun için en çok hadis-i rivayet eden sahabe ünvanına sahiptir” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapuyaka Ebu Hureyre ‘ye karşı söylenen bir cümleyi dile getirdi.

Kapuyaka, “Ebu Hureyre günümüzde maalesef meşhur kişilerinden bir tanesi televizyon ekranlarından sık sık duyduğunuz, daha çok agresif hareketleriyle, mimikleriyle bildiğiniz baktığınız zaman şu cümlesiyle bildiğiniz eminim ki birçoğunuz anlayacaksınız. Bu Ebu Hureyre için nasıl bir cümle kurdu biliyor musunuz? Son derece çirkin bir cümle kurdu. Ebu Hureyre için diyor ki; Hadis yumurtlayan adam. Bu ne biçim bir kelimedir? Bir sahabeye söylenecek bir söz değil” diye konuştu.

“Bizi Peygamberimizden kopartmak istiyorlar”

Kapuyaka günümüz medyacılarına değinerek, “ Maalesef günümüzün medyatik insanları bizi Peygamberimizden kopartmak istiyorlar. Bizi sünnetten kopartmak istiyorlar. Onların dertleri islamı iyi yaşamak değil, sadece islamı yaşamak değil. Onların dertleri önce Peygamber sevgisini yok etmek.  Ondan sonra Peygamberin sünnetini yok etmek. Orda durmayacaklar emin olunki orada durmuyorlar. Sıra Kuran-ı Kerime gelecekler çünkü hepsi bir proje adamıdır. Hepsinin arkasında birileri vardır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapuyaka Peygamberimizin asıl amacının ne olduğunu açıkladı.

Peygamberimizin asıl amacının sağlam ve dinine bağlı bir genç yetiştirmek olduğunu söyleyen Kapuyaka, “Allah’a iman eden, peygamberine tabi olan ve insanlığın hidayeti için kurtuluşu için gecesini gündüzüne katarak çalışan gençler topluluğu oluşturmaktı Peygamber Efendimizin hedefi. Onun için her şeyi fırsata çevirirdi Peygamber Efendimiz. Hiç böyle bir boş zamanı yoktu” ifadelerini kullandı.

“Sanki hiç dua etmemiş gibisiniz”

İnsanların zor durumda Allah’a koştukları gerçeğini söyleyen Kapuyaka, “İnsanlar çoğunlukla ne zaman Allah’a başvuruyor, dua ediyor? Darda kalmışsa, zorda kalmışsa, çaresiz kalmışsa Allah’a dua ediyor. Bir kasırga geliyor ne oluyor o zaman? Allahtan başla bütün dua ettikleriniz Allahtan başka bütün güvendiğiniz her şey bir anda hafızanızdan siliniyor. Orada eşiniz aklınıza gelir mi? gelmez. Çocuklarınız aklınıza gelir mi? gelmez. Sadece Allah’ım sen bizi koru diye sadece ona dua edersiniz. Ama Allah ne zamanki sizi o duanıza icabet edip karaya çıkarırsa ne oluyor? Sanki hiç dua etmemiş gibisiniz. Tekrar yüz çevirmeye, tekrar ona ibadet etmemeye devam ediyorsunuz” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapuyaka Afrin, hakkında konuştu.

“Afrin’e girmeyin”

Kapuyaka, “Amerika’da bir tane adam var ya kramp, ben onun adını yanlış söyledim galiba siz düzeltirsiniz. O şimdi bizim Cumhurbaşkanımıza bir şey söylemiş demiş ki; Afrin’e girmeyin. Bizim Cumhurbaşkanımız da diyor ki; niye biz Afrin’e girmeyelim? Güya bize iyiliği dokunacak. Siz Afrine girerseniz yenilirsiniz diyor. Rezil olursunuz diyor. Çünkü onun mantığına göre 20.000 tır silah vermişler. Onları eğitmişler. Peki, biz oraya girdik yenildik mi yenilmedik” dedi.

Haber Merkezi

Günümüzde Mustafa Kemal Paşa
Önceki Günümüzde Mustafa Kemal Paşa
İŞKUR ve ÜMSİAD’dan işverenlere bilgilendirme
Sonraki İŞKUR ve ÜMSİAD’dan işverenlere bilgilendirme
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz