Kültür

Beykoz'da Mesudiyeliler 'yürekten' bir araya geldi

Beykoz'da Mesudiyeliler 'yürekten' bir araya geldi
2015.02.22 00:00
| | |
8587

Video galeri

Ordu'nun yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi olan Mesudiye, İstanbul'daki hemşerilerini Beykoz'da bir araya getirdi.

Yüzlerce davetlinin Beykoz OMKA Tesisleri'ni tıklım tıklım doldurduğu kahvaltılı davette, Mesudiyespor Başkanı Özat Özsoy, Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı Başkanı Fazlı Coşkun ve Mesudiyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih Erol 'birlik ve beraberlik' mesajları verdi. Özat Özsoy, spor kulüpleri için destek isterken, Vakıf Başkanı Fazlı Coşkun, "Burada tekrar etmekte yarar görüyorum: Biz Mesudiyeliler olarak 'tek yumruk' olmak zorundayız!" diye konuştu. Mesudiyeliler Derneği'nin 2. dönemdir Başkanlığı'nı yürüten Salih Erol duygusal bir konuşma yaparken, davetin ‘Onur Konuğu’ olan CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, "83 yaşında genç bir kardeşiniz olarak size bir itirafta bulunacağım: Biraz geç kalmış olmakla beraber, hepinize söz veriyorum, bugünden sonra ben de bir Mesudiyesporlu gencim!" dedi.

OMKA'da düzenlenen Mesudiyeliler buluşmasında, salonu dolduran hemşerilerine kahvaltı ikram eden dernek ve vakıf yöneticileri, tek tek sahneye çıkarak düşüncelerini ifade etti. İlk olarak kürsüye gelen Mesudiyespor Başkanı Özat Özsoy, ilçenin bünyesinde takımlar ve çalışmalar hakkında bilgi verirken, şöyle dedi:

Mesut Özsoy: “En kârlı yatırım, insana yapılanıdır…”

"Mesudiyespor, U-13, U-14, U-16, U-19 ve A Takımı olmak üzere toplamda 5 kategoride faaliyetlerini sürdürmektedir. Şu anda bünyemizde 200'ün üzerinde gencimize biz spor yapma imkanı sağlamaktayız. Ayrıca spor okulları projemiz Mesudiyespor Beykoz Spor Okulu faaliyetlerine başlamıştır. Mesudiyespor kulübümüz, gençlerimizi hem sportif, hem kültürel alanda geliştirerek, geleceğe taşımak, özgüveni gelişmiş, sorumluluk alan, yeteneklerini ve aklını kullanabilen, kötü alışkanlıklardan uzakta duran; zeki, çevik ve ahlaklı sporcular yetiştirerek Türk ve dünya sporuna kazandırmayı misyon edinmiştir. En kârlı yatırımın insana yapılan olduğunu göz ardı etmeyerek, sağlıklı insanın ancak sporla bunu başaracağı bilinciyle hareket etmekteyiz.

Sportif ve kültürel faaliyetlerle, güzel Mesudiye’mizin en iyi şekilde reklamını yaparak, siz değerli hemşerilerimize Mesudiyeli olduğu kadar Mesudiyesporlu olmanın da gururunu ve onurunu yaşatmak, öncelikli hedeflerimizdendir. Toplumumuza özgü olan örgütlülüğümüz, dayanışmamız ve bağlılığımızı kullanarak, yaptığı her işe damgasını vurabilen bir kulüp olarak faaliyetlerimizi devam ettireceğiz. Marka değeri olan kulübümüzü, tüm Mesudiyelilere hitap ederek, enteraktif bir spor kulübü haline getirerek, A futbol takımını, şampiyonlukla 1. Amatör Küme'ye taşımak, bu yılki hedeflerimizden biridir."

Fazlı Coşkun: “Tek yumruk olmak zorundayız!”

Özat Özsoy'un ardından kısa bir konuşma yapan Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı Başkanı Fazlı Coşkun ise hemşeriyle bir bütün halinde hareket etmeleri gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Hepinizin malumu, önümüzde Genel Seçimler var... Orduların sayısı İstanbul'da şu kadardır, bu kadardır deniliyor; rakamlar havada uçuşuyor. Ancak görüyorsunuz ki, hiç bir yerde, hiçbir kimsemiz yok. Biz, bölündüğümüz, parçalandığımız sürece bizi hiç kimse dikkate almayacak. Bunlar defalarca söylediğim ve artık 'klişe' haline gelmiş cümleler. Ama burada tekrar etmekte yarar görüyorum: Biz Mesudiyeliler olarak 'tek yumruk' olmak zorundayız. Bunu sağlamak ise bizim görevimizdir."

Fazlı Coşkun'u takiben bu kez mikrofon başına Mesudiyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih Erol geldi ve 2. dönemdir Başkanlığı'nı yürüttüğü Dernek hakkında şu ifadelere yer verdi:

Salih Erol: “Ahmet Öztürk Abimiz ve diğer kayıplarımızı, rahmetle anıyorum…”

"Ben kısa başlıklarla, biz bugünlere nasıl geldik; bizi buraya kimler getirdi; buradan başlamak istiyorum. Mesudiyeliler Derneği'ni 1960'lı yıllarda Paşabahçe'de değerli büyüklerimizin bir araya gelerek kurdular. İstanbul'da köprünün olmadığı dönemlerde, 'İstanbul'un diğer ilçelerindeki hemşerilerimizle biz nasıl irtibat sağlarız, nasıl bir araya gelebiliriz... Bizim çocuklarımız yarın birbirlerini nasıl tanırlar?' duygusuyla Rahmetli Ahmet Öztürk Abimiz ve arkadaşları, Derneği oluşturdular. Bu abilerimiz bizim köşe taşlarımızdır, bizim değerlerimizdir.

Paşabahçe'de 1960 yılında kurulan o küçük birlik, dalga dalga Mesudiyelilerin yaşadığı bütün bölgelere yayılmış ve derneklerimiz de hızla toplu hareket etme ruhunu kazanmaya başlamıştır. Ben Mesudiyeliler Derneği'ni ulu bir çınar olarak tanımlıyorum. Doğrudur, coğrafyamız engebelidir, taşlıdır ama insanımız çok kıymetlidir. Mesudiye'nin en büyük maden kaynağı ise insandır."

‘Salih Erol, 2018 ve 2023 Mesudiye Forumları’nı müjdeledi…’

Oldukça duygusal bir şekilde konuşmasını sürdüren Salih Erol, Mesudiyespor ile ilgili olarak geçmişi zihninden sildiğini ve yeni bir sayfa açtığını kaydetti. Bundan sonra birlik ve beraberlik adına Mesudiyespor için de çalışmalarını sürdüreceğini dile getiren Salih Erol, 30 kişilik bir ekip görevlendirdiğini ve bu kişilerin Mesudiyespor'a destek aramak üzere hemşerilerini ziyaret edeceğini belirtti. Mesudiye'nin 1850'li yıllarda ilçe olduğunu ancak 1930'lu yıllarda Şebinkarahisar'a bağlandığını da anımsatan Salih Erol, savaş yıllarında Vali'yi ziyaret eden Mesudiye heyetinin, onca eksikliğe rağmen kendisinden bir kız mektebi istediğini anlattı.

Bu yıl 25. kez toplanacak olan Mesudiyeliler Kurultayı'na da değinen Mesudiyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih Erol, "Mesudiyeliler olarak gerçekleştirdiğimiz Kurultay ve Forumlarda, önümüzde iki proje duruyor. İlk olarak 2018 Avrasya Demokrasi Forumu'nu planlıyoruz. Ortadoğu ve Balkanlar'dan çeşitli devlet adamı ve akademisyenler katılacak. İkinci olarak da 2023 yılında bu kez Dünya Demokrasi Forumu'nu Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında düzenlemek istiyoruz" diye konuştu.

Salih Erol'u takiben son konuşmacı olarak kürsüye CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi geldi. Oldukça sempatik tavırlarla bir konuşma yapan Ekşi, artık genç bir Mesudiyesporlu olduğunu ilan ettiği konuşmasında, özetle şunları kaydetti:

Oktay Ekşi: “Ben, 83 yaşında, genç bir Mesudiyesporluyum!”

"Zannediyorum görüntüm de size ifade eder, ben, bugüne kadar spor müsabakalarına fazla ilgi göstermemiş birisiyim. Mesudiyespor zaman zaman turnuvalar ve çeşitli etkinliklerle tanıdığımız bir kulüp olarak hep varolmuştur. Ancak Mesudiyespor Başkanı Sevgili Özat Kardeşimin burada yaptığı konuşma, şunu size söylemeye beni mecbur ediyor: Ben Özat'ın konuşmasını dinlerken, sporun yaşamda bir araya getirme konusunda, hedeflerimizi gerçekleştirme hususunda, topluma ne kadar katkılar sağlayabileceği noktasında ne kadar büyük katkılarının olabileceği, Sevgili Özat'ın konuşmasıyla bugün ilk defa bende bu kadar netleşti. Sonuç olarak, 83 yaşında genç bir kardeşiniz olarak size bir itirafta bulunacağım: Biraz geç kalmış olmakla beraber, Özat'a ve hepinize söz veriyorum, bugünden sonra ben de bir Mesudiyesporlu gencim! Benden ne bekleyeceklerini onlar da tahmin ediyorlardır... Umarım beni bir maratona, bir 100 metre koşusuna ya da bir turnuvada santrafor olarak görevlendirmezler.

Bugün Mesudiyeli Oktay, Mesudiyeli olmanın getirdiği en güzel günlerinden birisini burada yaşıyor. Mesudiye, onu sadece dışarıdan duyanlar için fazla bir şey ifade etmiyor olabilir... Mesudiye, onun toprağını taşını, yaylasını köyünü, tozunu toprağını, her şeyini bilenler için çok önemli bir değerdir. Tabiatın bize çok bonkör davranmadığını hepimiz biliriz. Yaylamız boldur, güzeldir; dağımız çoktur, iyidir. Deremiz, suyumuz, ağacımız ve özellikle de taşımız çok kıymetlidir. Ancak Salih Erol demin çok güzel söyledi; belki de tabiatın bize o kadar da bonkör davranmaması yüzünden Mesudiyeliler ve evlatları, diğer kırsal kesimlerden daha önce göçe zorlanmıştır. Belki bizler, Mesudiye'de kalarak da Mesudiye'yi kalkındırabilirdik. Ancak Mesudiye'den çıkarak, ekmeğini her türlü mücadelenin en zorunu vererek kazanan; kazıya kazıya bir yerlere gelen insanların da Mesudiye'ye kazandırdıklarını hiç kimse inkâr edemez."

‘Fazlı Coşkun, Mesudiyespor’a ağırlığınca destek verecek!’

Konuşmaların ardından yüzlerce Mesudiyeliyi salona toplayan Mesudiyespor Başkanı Özat Özsoy, Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı Başkanı Fazlı Coşkun ve Mesudiyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih Erol, hep birlikte sahneye geldi. Burada elele tutuşarak beraberlik mesajı veren üç Başkan'dan Fazlı Coşkun, "Farkındaysanız ben ortada durdum, dengeyi sağlamak için... Onlardan daha ağır olduğumdan dengeyi sağlamam gerekiyor" dedi. Coşkun'a yanıt ise gecikmedi. Bir Mesudiyeli, Fazlı Coşkun'u işaret ederek, "Sözlerinden anlaşılıyor ki, Fazlı Başkan Mesudiyespor'a ağırlığınca katkı verecek…" şeklinde seslendi. Söyleneni duyan Fazlı Coşkun ise gülümsemekle yetindi...

Anahtar Kelimeler: Beykoz, ordu, Mesudiyespor, Video, Mesudiyeliler, OMKA, Özat Özsoy, Oktay Ekşi, Fazlı Coşkun, Salih Erol

reklam
1 Yorum
ertekin karakaya23.02.2015 20:02:38

sadece mesudiyespor değil türkiyedeki benzer sorunlar yaşayan tüm amatör spor kulüplerinin geleceğini değiştirecek bir olay bence . kişilerin yada siyasetin değil halkın ve sivil toplum kurumlarının sahip çıktığı kulupler sadece kendilerini değil toplumun dinamiklerini de değiştirebilir .

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"