Beykoz'da maske yasağına uyuluyor mu?

  • Güncelleme: 18.06.2020 17:35
  • Okunma: 4051 kez
  • Yorum: 0
İstanbul Valiliğinin, Bilim Kurulunun tavsiyesi sonrası aldığı maske takma zorunluluğuna Beykoz'da kısmi olarak uyuluyor.
Beykoz'da maske yasağına uyuluyor mu?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın dün akşam "Sevgili İstanbullular sağlığınız için artık açık alanlarda maske takmak zorunlu" ifadeleriyle duyurduğu maske takma kuralına Beykoz'da kısmi olarak uyulduğu, bazı vatandaşların hiç maske takmadıkları görüldü.

Beykoz'da bazı vatandaşlar kurallara uygun olarak ağız ve burun kapalı olacak şekilde maskelerini takarken, bazıları hiç takmadı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dün akşam Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısında, son bir ayda İstanbul'da günlük vaka ortalamasının 653, son haftada 620 ve son üç günde de 616 olduğunu açıklamıştı.

Koca, açıklamaları sonrası İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlerde açık alanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirilmesi tavsiyesinde bulunulduğunu söylemişti.

Fiziksel temas ve solunum yoluyla bulaşıcılığını sürdüren koronavirüse karşı alınan tedbirlere İstanbul'da maske zorunluluğu da eklendi.

- Kimisi hiç takmadı, kimisi çenesine indirdi

Beykoz genelinde vatandaşların valilikçe açıklanan maske takma zorunluluğuna kısmi olarak uyum sağladıkları görüldü. Bazı vatandaşlar kurallara uygun olarak ağız ve burun kapalı olacak şekilde maskelerini takarken, bazıları hiç takmadı.

Özellikle ileri yaşlı bazı Beykozluların hiç maske takmaması dikkati çekerken, ilçenin en işlek mahallelerinden Kavacık'ta öğle saatlerinde objektiflere ilginç görüntüler takıldı.

Son günlerde ülke genelinde vaka sayısının artmasıyla birlikte Beykoz'da da vaka sayısının hızlı bir şekilde tırmandığı görülürken, bazı vatandaşlar ise hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının yeniden başlaması gerektiğini savundu.

İstanbul Valiliği, tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacağını, aykırılığın durumuna göre de Türk Ceza Kanununun 195'nci maddesi kapsamında adli işlem başlatılacağını aktardı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları sonrası üniversite sınavlarının uygulanacağı 27-28 Haziran tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıklayan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, maske, mesafe, hijyene dikkat edilmesi konusundaki uyarılarını tekrarladı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz