Beykoz’da mahalle mahalle seçim analizi… Kim kazanır?

  • 0
  • 11923
Beykoz’da mahalle mahalle seçim analizi… Kim kazanır?
Beykoz’da mahalle mahalle seçim analizi… Kim kazanır?

Beykoz Belediye Başkanlığı ve Meclis Üyeleri seçiminde adaylar ve listeler netleşti. Dost Beykoz olarak adayları karşılaştırmalı bir şekilde masaya yatırdık. Hangi mahallede kim kime karşı yarışacak? Kim avantajlı, kim dezavantajlı?

Dost Beykoz Erdal Öztürk’ün özel haberi

Seçim çalışmaları son hızıyla devam ediyor. Belediye Başkan adayları AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı'nın adayı Murat Aydın, CHP Adayı Alaattin Köseler, İYİ Parti Tuba Alaylı Özgüç, Saadet Partisi Yasin Kalaycı, Deva Partisi Şenol Korkmaz, TİP Yavuz Yılmaz, Gelecek Partisi Ayhan Uzunyayla, Vatan Partisi Hakan Ekiz, Yeniden Refah Partisi Mustafa Kazım Alpay. Bütün adaylar Beykoz’da dolaşıyor, çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bu seçim ilçe başkanları içinde çok önemli

Siyasi partiler bu isimlerle başkanlıkta yol almaya çalışırken, Meclis üyeliklerinde en önemli isimlerini listelerin ön saflarına taşıdılar. Artık adaylar belli, listeler belli, bu seçim başkan adayları ve listeler kadar ilçe başkanları içinde çok önemli. Şimdi gözler bütün mahallelerde sandıklardan kimler başarılı çıkacak. Cumhur İttifakı'nın adayı Murat Aydın 5 yıldır görev yapıyor. 5 Yılda yaptıkları ve yapmadıklarıyla ilgili ilk kez Beykozlulardan karne alacak. Ya 5 yıl daha görev süresini uzatacak ya da erken terhis olup evine dönecek.

Köseler makûs talihini değiştirebilecek mi?

CHP'nin adayı Alaattin Köseler 4. dönem belediye başkanlığı yapmış. 2004-2009 yılında CHP'den 2014 yılında MHP'den aday olarak seçimlere girip kaybetmiş. Bakalım bu dönem makûs talihini değiştirebilecek mi?

Beykoz’da tek kadın aday İYİ Parti’den

İYİ Parti adayı Tuba Alaylı Özgüç tek bayan aday olarak göze çarpıyor. Çağdaş, demokratik, laik, Atatürkçü bir görüntü çiziyor.

Adayların tek cümlelik hedefleri

Saadet Partisi adayı Yasin Kalaycı, mevcut oylarını yükseltmek için başkanlığa yürümek isteyecektir.

Deva adayı Şenol Korkmaz Yönetim Kurulu Üyeliğinde edindiği tecrübesiyle Deva'nın rüştünü ispat etmeye çalışacak.

TİP adayı Yavuz Yılmaz CHP içindeki öfke selinin çekim adresi oluyor. Oylarını kat kat arttıracak gibi duruyor.

Gelecek Partisi adayı Ayhan Uzunyayla İlçe Başkanı olarak yaptığı görevini kendisini adaylaştırarak Beykoz'u arşınlıyor.

Vatan Partisinin adayı tanınan bilinen bir isim Hakan Ekiz oylarını arttırma peşinde.

Yeniden Refah Partisi adayı Mustafa Kazım Alpay, İstanbul genelinde olacağı Beykoz'da da oyları fazlaca artacağı konuşuluyor.

Cumhur İttifakı’nda liste başı mahalleler

Cumhur İttifakı Meclis üyesi adayları içinde Çavuşbaşı ağırlığını 6 taneyle belirgin bir şekilde hissettirdi. Çavuşbaşı'nı 5 kişi olarak Kavacık takip ediyor. Yenimahalle 2 kişi olarak listede yer alıyor.

CHP’de liste başı mahalleler

CHP'nin Meclis Üyeleri adayları içinde Çiğdem Mahallesi 4 kişiyle başı çekiyor. Peşinde İncirköy 3, Çavuşbaşı 3, yine Kavacık ve Çubuklu 3 kişiyle listede yer aldı. CHP'nin Meclis Üyelerine bakıldığında 16 kişi 4 mahallede kümelendiği hiç adalet gözetilmediği dikkati çekiyor.

Cumhur İttifakı yöre ağırlığı

Cumhur İttifakı yöresel olarak bakıldığında listede Trabzon başı 4 kişiyle çekiyor. Rize 3 kişiyle, Giresun 2, Ordu 2, Kastamonu 2 kişiyle listede temsil ediliyor. Bu da gösteriyor ki Cumhur İttifakı Doğu Karadeniz'i sağlam tutmuş.

CHP’de yöre ağırlığı

CHP yöresel olarak listeye bakıldığında Giresun 5 kişiyle başı çekiyor. Ordu 4 kişiyle, Ardahan 3 kişiyle, Kastamonu, Rize, Trabzon 2 kişiyle listede temsil ediliyor. CHP Giresun adaylarını üst sınırda tutarak Murat Aydın'la mücadele verecek. Cumhur İttifakı Trabzon ve Rize Meclis Üyelerinde Doğu Karadenizliler 7 kişiyle olabildiğince ağırlık verildi. Diğer yöreler birbirine yakın görülüyor.

CHP’de Doğu Karadenizliler zayıf, Trakya hiç yok

Doğu Karadenizliler CHP listelerinde temsilde zayıf kaldılar. Ayrıca Trakya kökenli isimler CHP listelerinde yer bulamadılar. Bunun yanında Sinop, Çorum, Erzurum, Gümüşhane, Artvin, Samsun ve Çankırı kökenlilere hem Cumhur İttifakında hem de CHP listelerinde yer verilmedi.

AK Parti’de tekrar yer bulanlar ve gidenler

Mevcut Meclis Üyelerinden AK Parti'den Sadullah Hasanoğlu, Ahmet Deliak, Gaye Zayıf, Hüseyin Kuruderi, Serkan Şahin ve Fatih Çelik tekrar listelerde kendilerine yer bularak aday oldular. Manolya Demirören, Nazım Keskin ve Yılmaz Güzeci kendi istekleriyle aday olmazken, Adem Sefer, Günnur Seçer, İbrahim Özdemir, İdris Kurt, Furkan Çeliker, Gül Biçer, Engin Yıldız ve Yakup Özbek listelerde kendilerine yer verilmedi.

CHP’de yerini koruyanlar ve gidenler

Mevcut Meclis Üyelerinden CHP'den Süha Pekkip ve Şefik Yavuzyılmaz kendi isteğiyle aday olmazken, CHP, Cemal Sataloğlu, Aydın Habil, Suat Yıldız, Bahar Doğru ve Recayi Çelik gibi isimlere yer veremeyerek kayıplar yaşadı. Gülay Demirel ve Cemal Yavuz başkan adayı olmuşlardı. Listelere konulma işlemine tabi tutulmadılar.

MHP’de yerini koruyanlar

Mevcut MHP'den Meclis Üyesi olan Kadir Çakıroğlu ve Bülent Gökdağ listede yer bulurken, Sema Asuman Meydan'ın listeye talebi olmadı.

CHP Meclis üyelerinden sadece bir kişi Gülsüm Yılmaz, listeye konuldu. Mevcut Meclis Üyesi İYİ Parti'den Kamil Adnan Güner partisinin listesinde görülmedi.

Mahalle bazında inceleme

45 mahallesi olan Beykoz'un mahalle bazında inceleme yaparsak bazı mahallelerde kıran kırana, bazı mahallelerde rakipsiz olduğu gibi bazı mahallelerde hiç adayın olmadığı gözlendi. Mahalle statüsüne geçen bütün mahallelerimizi bir bütün olarak ele alırsak, Polonezköy, Paşamandıra, İshaklı, Kılıçlı, Anadolufeneri, Öğümce, Alibahadır, Bozhane, Poyrazköy, Göllü, Cumhuriyet, Mahmutşevketpaşa, Dereseki, Riva, Görele, Zerzevatçı, Örnekköy, Elmalı, Kaynarca ve Akbaba'dan kimler aday gösterildiler? Cumhur İttifakı adı geçen 20 mahalleden hiç aday göstermedi.

CHP adı geçen mahallelerden sadece Riva'dan Özlem Vural Gürzel'i aday gösterdi. O da Beylikdüzü'nden Beykoz'a yeni gelmiş diyorlar. İlave olarak Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP İlçe Başkanı Akbaba'da oturuyor.

Ayrıca Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı İlkay Yücel Kılıçlı Mahallesinden. MHP İlçe Başkanı Emre Çömlekçi’nin köylerde özel çalışma yaptığı biliniyor. İYİ Parti listesinde yer alan efsane Elmalı Muhtarı Ömer Aydoğan ağırlığını hissettirecektir. Şimdi gel eski köyler yeni mahallelerde tahmin yapalım. 20 mahallede neredeyse hiç aday yok. CHP'den Riva'dan Özlem Vural Gürsel ne kadar tanınır, ne kadar faydalı olur? Cumhur İttifakı köyleri resmen CHP'ye ve İYİ Parti'ye terk etmiş. Hiç aday göstermemesi bunun göstergesidir. Cumhur İttifakı'nın MHP İlçe Başkanı açığı kapatmaya çalışacaktır.

Ömer Aydoğan köylerden ve ElmalI'dan Örnekköy'den iyi oy alır. Köy sandıkları gizemini bir müddet daha koruyacak.

Kavacık

Beykoz'un en büyük mahallesidir. Bakalım Kavacık'ta en büyük parti kim olacak? Cumhur İttifakı Fatih Sağlam, Mustafa Turnacı, Kadir Çakıroğlu, Bülent Gökdağ ve Ahmet Deliak ile Kavacık'ta seçmenlerin huzuruna çıkıyor. CHP ise Kavacık'ta Esengül Yılmaz Gül, Gökhan Taneri Vural ve Tuncay Koçak ile seçmenlerin huzuruna çıkıyor.

Ayrıca Gelecek Partisi Adayı Ayhan Uzunyayla, Vatan Partisi Adayı Hakan Ekiz, Yeniden Refah Partisi Adayı Mustafa Kazım Alpay Kavacık'ta oturuyor. Yine YRP İlçe Başkanı İlkay Yücel de Kavacık'ta oturuyor. Herkesin kendine göre irili ufaklı oyları vardır. Bunu sandıklarda göreceğiz. Şimdi Kavacık ne olur derseniz? CHP çok az farkla birinci çıkabilir. Cumhur İttifakı seçime olabildiğince asılacaktır. GP, VP, YRP oylarını arttırabilmek için var gücüyle çalışacaklardır. Yöresel olarak Ardahanlılar CHP'ye ağır basar. Doğu Karadenizliler Cumhur İttifakı'nda daha çok yer alır. Milliyetçi oylar firesiz Cumhur İttifakı'na tepki oylarının bir bölümü de İYİ Parti'ye gidecektir.

Çubuklu

Beykoz'un ikinci büyük mahallesidir. AK Parti İlçe Başkanı Özkan Ayduğan Çubuklu'da oturuyor. Meclis Üyesi adayı Necla Yılmaz Cumhur İttifakı'nda yer alıyor. CHP'den Erdoğan Karadeniz, Can Cemberoğlu ve Ercan Kaya bulunuyor. Çubuklu'da CHP listelere 3 kişiyle yer vermişken, Cumhur İttifakı 1 kişiyle temsil ediliyor.

Buna rağmen Cumhur İttifakı Çubuklu'da seçimi farklı kazanarak tamamlama ihtimali yüksek görülüyor. CHP'nin 2 adayı Giresun kökenli 1 adayı da Ordu kökenlidir. Çubuklu'da Erdoğan Karadeniz faktörü Giresun oylarının tamamını Cumhur İttifakına gidişini önleyecektir. Ordu ve Doğu Karadeniz oylarının çoğunluğu Cumhur İttifakına akacaktır.

Yenimahalle

Büyük mahallelerden bir tanesidir. Cumhur İttifakı Burak Karaçam ve Fatih Çelik ile Yenimahalle'yi harmanlar. CHP adayı Nevzat Cebeci tek başına elinden geleni yapmaya çalışıyor. Yanında 1 aday daha olmalıydı. Yarışı Cumhur İttifakı farklı önde bitirir.

İncirköy

Seçimin önemli bir nabzı da İncirköy'de atacak. Cumhur İttifakı'nın adayı Hüseyin Kuruderi tek başına kalırken, CHP ise Turgay Sucuoğlu, Taner Aksu ve Melih Karakaya ile boy gösterecek. Ayrıca CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan İncirköy çocuğu olarak biliniyor. CHP yarışı birinci olarak tamamlar. Giresunlular Cumhur İttifakı'nın yanında yer alırken, Ordulular CHP yanında yer alacaktır. Kastamonuluların aslan payını Cumhur İttifakı alır.

Gümüşsuyu

Büyük mahalleler arasında yer alıyor. Cumhur İttifakı'nın ağır topu Gaye Zayıf ile listede yer alırken CHP aday göstermeyerek adeta Gümüşsuyu Cumhur İttifakına terk edilmiştir. AK Parti Gümüşsuyu'nda tulum çıkarır. Gaye Zayıf, ağırlığını fazlasıyla gösterir. Sadullah Hasanoğlu da Gümüşsuyu'nda sevilen ve etkili bir isimdir. Ayrıca Gümüşsuyu'nun sevilen isimlerinden Nihat Bostan TİP listesinde Meclis Üyesi adayıdır. Ciddi oy alabilir.

Tokatköy

Sonuçları çok merak edilen mahallelerden Cumhur İttifakı İsmail Beyaz ile CHP Özgür Özçelik ile İYİ Parti Hasan Dönmez ile oy toplamaya çalışacaklar. Cumhur İttifakı yarışı önde bitirecek gibi görünüyor. İsmail Beyaz Giresun kökenli, Özgür Özçelik Rize kökenli, Hasan Dönmez Giresun kökenli.

Çavuşbaşı

Beş mahalleye hitap eden Çavuşbaşı Çiftlik, Çengeldere, Fatih, Yavuz Selim ve Baklacı mahallelerinden oluşuyor. Cumhur İttifakı Ali Yavuz, Sadullah Hasanoğlu, Serkan Şahin, Ayşe Koral, Hüseyin Öztürk, Fazlı Kaya ile toplamda 6 isimle sahada oluyorlar. Sadullah Hasanoğlu ayrıca Gümüşsuyu Mahallesi'ne katkı koyabilecek isimlerden. Büyükşehir’e gidebilme ihtimali düşük olduğundan canı biraz sıkkın gibi duruyor. Cumhur'un isimleri yerinde isimler. CHP'nin adayları Murat Uzun ve Süleyman Kılıç ve Zeki Aksoy ile şekillendi.

Ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Sevgi Kılıç bölgenin sakini. Bakılacak sandıklara. Ayrıca İYİ Parti'den meclis üyesi adayı Yahya Erdem farkındalık gösterebilir. Çavuşbaşı sandıklarının mercek altında olduğunu şimdiden söyleyebilirim. Bu Sevgi Kılıç'ın ileride siyasi hayatına olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecektir. Çavuşbaşı'nda tahminler Cumhur İttifakı sonuca farklı uzanacak yönünde.

Çiğdem

Cadı kazanı gibi fokur fokur kaynayacak. Cumhur İttifakı Çiğdem'de aday göstermedi. CHP tam tersine dört isimle listede yer aldı. Bilgehan Murat Miniç, Gülsüm Yılmaz, Uğur Gökdemir ve Mert Akdemir. CHP Çiğdem'de seçimi çok önde bitirecek. Mert Akdemir'in CHP'ye Gümüşsuyunda da katkısı olacaktır. İYİ Parti meclis üyesi adayı Cengiz Işık hemşerilerinin oyunu alacaktır.

Saadet Partisi adayı Yasin Kalaycı ve İlçe Başkanı Yaşar Ahmet Akkuzu da Çiğdem Mahallesi'nde oturuyor. 2 Kastamonulu Saadet Partisi'nin Çiğdem'de oyları artabilir. Bilgehan Murat Miniç faktörü yaşanacaktır.

Soğuksu

Başkan Murat Aydın'ın mahallesi ve Mustafa Fatih Çelikbilek Meclis üyesi adayı olarak öne çıkan isimler. CHP Soğuksu'da aday göstermedi. Cumhur İttifakı seçimi önde tamamlar. Ayrıca DEVA Partisi'nin adayı Şenol Korkmaz Soğuksu'da oturuyor. Hemşeri komşuları ve akrabalarının oyunu alacaktır. Murat Aydın Giresun, Mustafa Fatih, Çelikbilek Kars, Şenol Korkmaz Ardahan ve İYİ Parti meclis üyesi adayı Arzu Gürdap Kastamonu olarak Soğuksu'da çalışıyorlar.

Paşabahçe

Seçmen olarak düşük ama gün içinde nüfus yoğunluğu yüksek olan mahallemiz. CHP'nin adayı Alaattin Köseler'in mahallesi. Cumhur İttifakı'nın adayı burada bulunmuyor. İyi Parti ise Serdar Akpınar'ı meclis üyesi adayı gösterdi. CHP Paşabahçe'den tulum çıkar.

Beykoz Merkez

Cumhur İttifakı'nın adayı görülmüyor. CHP'nin adayı Burak Korkmaz meclis üyesi adayı. CHP merkezde yarışı önde tamamlar gibi görülüyor.

Anadoluhisarı

Cumhur İttifakı'nın adayı bulunmuyor. CHP listesinde Mevlüt Yıldız var. CHP Anadoluhisarı'nda yarışı farklı kazanır. Mevlüt Yıldız ayrıca Kavacık ve Göksu da CHP'ye katkı sunacaktır.

Acarlar

Mahallede Cumhur İttifakı Mehmet Akif Soysal'a listesinde yer verdi. CHP'nin Acarlar'da adayı bulunmuyor. Yine de CHP Acarlar'da yarışı önde tamamlayacaktır.

Rüzgarlıbahçe

Cumhur İttifakı'nın adayı Muhtar Sedat Altun, CHP'nin adayı bulunmuyor. Cumhur İttifakı yarışı epeyce önde bitirecek. Ayrıca Sedat Altun, Kastamonu oylarını Cumhurda sıkı tutacak.

Ortaçeşme

Cumhurun ve CHP'nin adayı bulunmuyor. İYİ Parti'nin adayı Lütfü Soyer bulunuyor. Cumhur İttifakı seçimi önde tamamlar.

Çamlıbahçe, Yalıköy, Kanlıca, Göztepe, Göksu ve Anadolukavağı mahallelerinde hem Cumhur İttifakı hem de CHP aday göstermedi. İYİ Parti İlçe Başkanı Akif Taşdemir Yalıköy'de oturuyor. İYİ Parti Başkan Adayı Tuba Alaylı Özgüç Göztepe'de oturuyor. Deva Partisi İlçe Başkanı Hikmet Baki Göztepe'de oturuyor. Bütün bu denklemleri göz önünde bulundurarak. Çamlıbahçe'de Cumhur İttifakı Yalıköy'de kafa kafaya, Kanlıca ve Göztepe'de CHP, Göksu'da kafa kafaya, Anadolukavağı'nda CHP yarışı önde tamamlar gibi görünüyor.

Mevcut muhtarlardan, Rüzgarlıbahçe muhtarı Sedat Altun Cumhur İttifakı'ndan, Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci CHP'den meclis üyesi adayı oldular. Yöre Dernek başkanlarından Kars, Ardahan, Iğdır Başkanı Esengül Yılmaz Gül CHP listesinde yer aldı. Ordulular Dernek Başkanı Sezai Biçer'in Cumhur İttifakı'na başvurusu dikkate alınmayarak listede yer bulamadı. Beykoz Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Fatih Çelikbilek Cumhur İttifakı Listesi'nde yerini aldı. Spor dünyasında Çiğdem Spor Başkanı Uğur Gökdemir CHP listesinde yer bularak aday oldu.

Yöresel bazlı adayları incelediğimizde başkan adaylarından Murat Aydın yine Giresunluların tercihi olacaktır. Alaattin Köseler, yöresel bakımdan fukaralık çekiyor. İYİ Parti'nin başkan adayı Konyalı, Yasin Kalaycı Kastamonulu, Şenol Korkmaz Ardahanlı. Konyalının işi zor, Kastamonulu ve Ardahanlılar adaylarına az da olsa sahip çıkarlar. Hakan Ekiz Giresunlu olduğundan dolayı payına düşeni alacaktır. TİP adayı Yavuz Yılmaz Rizeli, ciddi bir oy alacağını görebiliyorum. Yeniden Refah Partisi adayı Mustafa Kazım Alpay kuşaklar boyu Beykozlu. Bakalım Beykozlular bunu ne kadar görecek?

Doğu Karadenizliler Cumhur İttifakı’na

Cumhur İttifakı ve CHP listelerini yöresel olarak incelendiğinde Doğu Karadenizliler kökenli seçmenlerin çoğunluğunun oyu Cumhur İttifakı'na gider. Doğu Karadenizlilerin ciddi sıkıntısız meclis üyesi adayları Cumhur İttifakı'nda bulunuyor.

CHP Doğu Karadenizlileri listesine oranlı taşıyamadı. Giresunluların oyu çoğunlukta Cumhur İttifakı'na gider. Bilgehan Murat Miniç, CHP listesinde bu faktörü de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kastamonulular yine bilindiği üzere Cumhur İttifakı'nda yerini alırlar. CHP bu konuda çok zorlanacak. Ordulular da İlçe Başkanı Özkan Ayduğan faktörüyle öne çıkıyor gibi görünse de CHP listelerindeki Ordulular da seçime asılacak. Bence Ordulular kafa kafaya olabilir.

Kars ve Ardahan kökenli seçmenlerin çoğunluğu CHP'den yana tavır koyar koyar. CHP İlçe Başkanı kendisi gibi listelerde Ardahanlılara çok yer verdi. Cumhur İttifakı Mustafa Fatih Çelikbilek ve Bülent Gökdağ ile dengeyi sağlamaya çalışacak.

AK Parti listesi teşkilatı kucaklayıcı her kesime yer vermeye çalışmış. Yöresel ve mahalle dağılımını olabildiğince gözetmiş.

CHP listesi belli bir yöreye ve belli mahallelere çok ağırlık vermiş. Temsil edilemeyen mahalleler var.

Cumhur İttifakı ve CHP listeleri 16 ve 17. sıraya kadar değerlendirmeye tabi tutuldu. İYİ Parti'yi ilk 4 sıraya kadar ayrıca kontenjan adaylarına yer verildi. Diğer parti adaylarına ve ilçe başkanlarına yer verildi.

31 Mart 2019 Beykoz Yerel Seçim Sonuçları

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Beykoz’da siyasi parti belediye başkan adaylarının almış olduğu oylar şöyleydi.

Murat Aydın - AK PARTİ 74.805  %49,16

Coşkun Tosun - CHP 55.872  %36,72

Bilgehan Murat Miniç - İYİ PARTİ 12.267  %8,06

Muharrem Kaşıtoğlu – SP 5.365 %3,53

İzzettin Yaman - HDP 982  %0,65

Abdullah Demirel - BBP 799  %0,53

Cabir Soylu - BAĞIMSIZ 363 %0,24

Kenan Pekşen - BAĞIMSIZ 321 %0,21

İbrahim Uysal - DSP 315  %0,21

Şakir Mısırlıoğlu - DP 314  %0,21

Biz analizi yaptık bu seçimde kimin ne kadar oy alacağını, Beykoz’da kimin Belediye Başkanı olacağını varın siz hesap edin… Hayırlı Olsun

Dost Beykoz / Erdal Öztürk - Özel Haber

Beykoz Belediye Başkanından Kavacık Spor Kulübü’ne ziyaret
Önceki Beykoz Belediye Başkanından Kavacık Spor Kulübü’ne ziyaret
Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Sonraki Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı