Makaleler

Beykoz'da lise yok mu?

25.09.2016 17:19
| | |
9487

Malumunuz okullar açıldı, yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Bütün öğretmen, öğrenci ve milli eğitim camiasına hayırlı olsun.

Allah çocuklarımıza zihin açıklığı versin.

Eğitim başlı başına büyük bir mesele. Bizim de aslında yazmaya ehliyetimizin olmadığı bir konu. Zira bu konuda görüş serdetmeye kifayet edecek donanıma sahip değiliz. Ancak bir öğrenci velisi olarak, on  yıldır bizzat içinde olduğumuz ve on yıldır da eğitimde neler olduğunu bir türlü çözemediğimiz bir konu.

Hükümetin on dört yıldır en çok zorlandığı alanın eğitim olduğu, bugüne kadar gelen Milli Eğitim Bakanı sayısı, değişen müfredat,  eğitim - sınav sistemleri göz önüne alındığında açıkça ortaya çıkıyor.

Başlığa bakıp da Beykoz'da ki eğitimcilerimiz alınmasınlar. Maksadımız kimseyi eleştirmek değil. Beykoz’daki birçok öğrencinin ve velinin yaşadığı bir probleme dikkat çekmektir amacımız. Hepimizin bildiği, çocukların ortaokul sıralarından itibaren hazırlandıkları bir sınav var, TEOG.

İsmi cismi ara sıra değişse de, bütün öğrenciler başarı puanı yüksek bir liseye yerleşmek için yıllar boyu bu sınava hazırlanıyorlar. Ders notlarını da yüksek tutmaya çalışıyorlar. Çünkü gittikleri lisenin puanı üniversite tercihlerini, dolayısıyla seçecekleri mesleği, hâsılı tüm hayatlarını etkileyecek kadar önemli.

Hal böyle olunca, Beykozlu bir öğrenci velisi olarak Beykoz’da ki liselerin durumuna bir göz atıyoruz. Beykoz’da ki en yüksek puanlı Anadolu Lisesi 380’li ortalamalarla Celal Aras gözüküyor. ( Beykoz neden bir Fen Lisesi yok sorusunu gündeme dahi almıyorum.)Yani bu şu demek, 8 yıl boyunca üzerine titrediğiniz çocuğunuz 380 üzerinde bir puan alırsa, hele de 450 üzeri alan başarılı bir çocuksa Beykoz’da bir lisede okuma ihtimali bu sistemde gözükmüyor. Tabi siz aldığı yüksek puana rağmen çocuğum Beykoz dışına çıkmasın demezseniz.

Bu konuyu oğlum Eren, iki yıl önce Paşabahçe İlköğretim Okulu’ndan mezun olurken zamanın okul müdürü Mustafa Başkaya hocam ile de konuşmuştuk. Beykoz'un başarılı çocukları neden Beykoz dışına gitmek zorunda kalıyor? Beykoz'un eğitimcileri, milli eğitim müdürü, önde gelenleri en azından bir okulu pilot seçip, idealist bir kadro ile başarılı çocukların okuyacağı bir lise meydana getiremezler mi?

Böyle bir lisemizin olması çocuklar için bir hedef olur, hem daha başarılı çocukların yetişmesine katkı sağlar, hem çocuklar sabahın köründe yollara düşerek harcayacakları vakti sosyal ya da eğitim faaliyetlerine ayırırlar. Hem de gelir seviyesi üç aşağı beş yukarı belli olan ve çoğunlukla ortanın altındaki Beykozlu aileler servis, yol, yemek vs. masraflardan da kurtulmuş olurlar.

Bu konuda kıymetli İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Kazım Bozbay hocamızın bir Beykozlu olarak duyarlılık konuya önderlik edebileceğin düşünüyorum. Beykoz’da ki eğitim gönüllüsü derneklerin, başta BEDES ve Gülay Demirel hanımefendi olmak üzere ellerinden geleni yapacaklarından, Sayın Beykoz Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek'in de okulların fiziki şartları için verdiği desteği eğitim kalitesinin arttırılması için de vereceğinden şüphe duymuyorum.

Yeter ki hep birlikte hareket edilsin.

Her şey Beykoz'un Çocukları İçin.

 

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"