Beykoz'da lise öğrencilerinin hayvan duyarlılığı

  • Güncelleme: 25.04.2019 08:45
  • Okunma: 7569 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Lisesi öğrencileri “Bizim İçin Bir Hayvanı Besler misiniz?” temasıyla Boğaz turu yaptı.
Beykoz'da lise öğrencilerinin hayvan duyarlılığı

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Harezmi Eğitim Modeli' projesinin Beykoz ilçesindeki uygulama okullarından biri olan Barbaros Hayrettin Paşa MTAL öğrencileri örnek bir çalışma yaptı.

İstanbul genelinde 196 okul, 1115 öğretmen ve 5000’in üzerinde öğrencisiyle Harezmi projesi, farklı çalışmalarla adını duyurmaya devam ediyor. Bu farklı ve örnek çalışmalardan biri de “Bizim için bir hayvanı besler misiniz?” temalı etkinlik oldu.

Son dönemde özellikle hayvanlara yönelik artan şiddete karşı toplum içerisinde bir farkındalık oluşturmak amacıyla öğrenciler, öğretmenleriyle bir araya gelerek etkinlik planlaması yaptı.

Küçük mama paketleri hazırlayan Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa MTAL öğretmen ve öğrencileri, Üsküdar Meydanı’nda hazırladıkları paketleri halka dağıtarak dikkat çekmeye çalıştılar.

Özellikle sokak hayvanlarına yönelik uygulanan şiddetin caydırıcı bir yaptırımının olmaması öğrencilerin bu konuya duyarlılık göstermesine yol açtı.

Üsküdar Belediyesi'ne teşekkür

Konuyla ilgili açıklama yapan okul Müdür Yardımcısı Sevil Cebecioğlu; “Öğrencilerimiz farklı ve anlamlı bir çalışmaya imza attılar. Okul olarak öğrencilerin bu konuda sorumluluk hissetmeleri eğitsel anlamda bizi gururlandırıyor. Umuyoruz ki yöneticilerimiz de bu konuyla ilgili yasa çalışmasını tamamlayarak toplumun kanayan yarasına parmak basar. Bugün bizimle olan olamayan ancak destekleyen herkese, ayrıca Üsküdar Belediyesi‘ne de teşekkür ediyorum.” dedi.

Beykoz'da dört okulda uygulanıyor

Harezmi projesinin Beykoz ilçe koordinatörü Ufuk Gölçek'te, “Beykoz'da dört okulumuzda uygulanan Harezmi projesi ile öğrencilerimizi hayatla bütünleştirmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimiz bu proje ile hayatımızdaki sorunlara duyarlılık göstermekle kalmıyor  sorunlara çözüm odaklı yaklaşmaya çabalıyor. Toplumla etkileşime girebileceğini, bir farklılık oluşturarak toplumu değiştirebileceğini keşfediyor. Bu anlamda gururluyuz, umutluyuz. Her bir öğrencimize bu güzel davranışlarından, okul müdürlüğüne, öğretmenlerimize ve Üsküdar Belediyesi‘ne desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa MTAL öğretmen ve öğrencileri Harezmi projesi kapsamında hayvanlara destek sağlayabilmek ve yardım edebilmek için 3 Mayıs'ta yapacakları kermese Beykoz halkını davet etti.

Harezmi Eğitim Modeli Nedir?

Bu sene 3. Pilot uygulamasının yapıldığı Harezmi Eğitim Modeli; disiplinler arası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı, işbirliğini benimseyen, bilgisayar bilimi öğretimini sosyal bilim dalları ile bütünleştiren, bilgi işlemsel düşünme becerilerinin hayata adapte edildiği, programlama ve öğretim araçlarının etkin kullanıldığı, Robotik ve Oyun tasarımı ile eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen bir eğitim modelidir.

Öğrencilerin Hayatın İçinden Sorun (HİS) olarak belirlediği bir probleme yönelik sorumluluk alarak farklı çözümler bulmaya yönelik çalışmaları eğitim-öğretim yılı boyunca devam etmektedir.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz