Beykoz’da lise öğrencileri bakın ne yaptı?

  • Güncelleme: 09.05.2018 13:50
  • Okunma: 20985 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı’nın projesini Elmalı’da uyguladı.
Beykoz’da lise öğrencileri bakın ne yaptı?

Okulda öğrenim gören öğrencilerin; öğretmenleriyle birlikte, okulun bulunduğu ilçenin bir mahallesinde tespit edilen bakıma muhtaç ailenin evlerinin bölümlerinin küçük bakım ve onarımlarını yaptı. Aileyi mutlu edecek maddi ve manevi olanlarını kullanarak, bakanlığın projesini hayata geçiren meslek lisesi öğrencileri büyük takdir toplandı.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında başlayan ve okulun 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerini kapsayan proje başarıyla uygulandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan projeye ‘BİZDE İŞ VAR’ adı verildi.

Geçtiğimiz Nisan ayında başlayan projeyi uygulayabilmek için ilk olarak, projeye uygun aileyi bulan öğrenciler, Elmalı Muhtarı Basri Canoğlu ile irtibata geçti. Muhtar Canoğlu'nun tespitleri sonucu Beykoz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla bulunan ailenin kapısı çalındı.

Elmalı Mahalle Muhtarı Basri Canoğlu ile beraber gidilen evde, yıllar önce kaybettikleri babalarından sonra annelerini de henüz kaybetmiş olan yarı engelli bakıma muhtaç abla ve kardeş ziyaret edildi.

Rutubetten sıvaları dökülmüş ve yer döşemesi olan marleylerin kalkmış olduğu, priz ve anahtarların çalışmadığı, bakımsızlıktan lavabo ve klozetin kullanılamaz durumda olduğu evde kalem kalem ihtiyaçları yazan öğrenciler, Elmalı Muhtarı Basri Canoğlu'nun Beykoz Belediyesi ile irtibata geçmesi sonucu malzemeleri temin etti.

Malzeme teminin ardından, kolları sıvayan öğrenciler, ilk önce rutubetten kabarmış olan duvarların sıvalarını kazıdı. Daha sonra kazınan yerleri astar boyayla boyayıp, üzerine de alçı sıva çekti. Elektrik-Elektronik alanı öğrenciler evin tesisatıyla ilgilenip çalışmayan anahtar, priz ve duyları yenileriyle değiştirdiler. Ardından eskimiş ve rutubetten kalkmış olan marley döşemeler sökülerek zeminin hava alması sağlandı. İşlevini yitirmiş olan lavabo ve bataryası okul teknisyeni ve öğrencilerin yardımıyla yenileriyle değiştirildi.

Boyama işlemine geçmeden önce evin kaba temizliği yapan öğrenciler, daha sonra evin bütün bölümlerini odalar, salon, mutfak, banyo ve merdiven boşlukları dahil 3 katı boyadı. Giriş kapısının ve elektrik panosunun pası silen öğrenciler yağlı boya ile kapıyı boyadı. Bina girişindeki kullanılmayan lamba yerine sensorlu lamba takıldı. Ve en sonunda bütün zemin laminant parke ile döşendi.

Projeyi büyük bir heyecanla gerçekleştiren öğrenciler ailenin mutlu olmasıyla daha bir heyecanlanırken, proje sonunda istenen amaç ve hedeflerin büyük bir kısmının gerçekleştiğini görmek okul yönetimini de mutlu etti.

Okul Yönetimi Projenin uygulanmasına öncülük eden Elmalı Mahalle Muhtarı Basri Canoğlu'na teşekkür etti. Basri Canoğlu'da Beykoz Belediyesi'ne ve okul öğrencilerine özverili çalışmaları nedeniyle teşekkürlerini iletti.

 

Proje ekibinde ise şu isimler yer aldı:

Elmalı Mahalle Muhtarı Basri Canoğlu

Müdür Yardımcısı İlker Genç

Öğretmenler İsmet Erdoğan

Murat Reçber

Fatih Gün

Halil Bilgin

Öğrenciler

11L-Ömer Faruk Küçük

11L-Faruk Kanmaz

11L-Fahrettin Taşçı

11F-Bahadır Aydın

11F-Kerem Öndin

11F-Müstekim UÇAR

11F-Tunahan Ergün

11C-Ufuk Güngör

11C-Yılmaz AYDIN

11C-Burak Sencer

11C-Ömer Eren Taş

Teknisyen Mesut Özcan

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Tadilat