Kültür

Beykoz’da lezzetler 21. kez yarıştı

Beykoz’da lezzetler 21. kez yarıştı
25.04.2015 14:20
| | |
12831

Foto galeri

Bu yıl 21.'si düzenlenen Anadoluhisarı Yöresel Yemek Yarışması, birbirinden lezzetli yemeklere ev sahipliği yaptı

Her yıl adeta baharın gelişini müjdeleyen Anadoluhisarı Yöresel Yemek Yarışması, bu yıl 21. kez düzenlendi. Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği Başkanı Av. Ferda Kazancıbaşı'nın evsahipliğinde gerçekleştirilen yarışmaya Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan da katıldı. Birbirinden lezzetli yemeklerin sergilendiği yarışmada, Gülbahar Genç'in hazırladığı Kıvırcık Sarma yemeği 1. oldu. Börekler kategorisinde ise geçtiğimiz yıl hazırladığı Leblebiye Çorbası'yla yemek dalında aynı yarışmada birinci olan Gülümser Yavuz'un hazırladığı Gülümser'in Tuzlu Kurabiyeleri 1. seçildi. Yarışmaya bölge muhtarlarından Anadoluhisarı Muhtarı Güzin Merve, Göztepe Muhtarı Ahmet Duran, Göksu Muhtarı Arzu Ulubent ve Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci de katıldı ve Dernek Yöneticilerini yalnız bırakmadı.

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği'nin Beykoz'da 21. kez düzenlediği yemek yarışması artık geleneksel bir hâl aldı. Her yıl düzenli olarak düzenlenen yarışmada bu yıl da birbirinden lezzetli yemek ve tatlılar yarıştı. Karadeniz Tavuk Ciğeri'nden Adapazarı Puf Böreği'ne... Sivas Pazı Dolması'ndan Kastamonu Islaması'na kadar çok sayıda yemek, jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Baykan Keflioğlu, Ayşegül Demirbulak, Ümmü Tunç, Seven Gökten, Sacit Kaya'dan oluşan Jüri Üyeleri ise en lezzetli olanlarını seçmekte oldukça zorlandı.

Öte yandan jüri üyelerinin oylarıyla kategorilerine göre şu yemek, börek ve tatlılar dereceye girdi:

Yemekler

1- Kıvırcık Sarma (Gülbahar Genç)

2- Zeytinyağlı Yaprak Sarma (Tülay Gür)

3- Karalâhana Dolması (Emine Abacı)

Börekler

1- Gülümser'in Tuzlu Kurabiyeleri (Gülümser Yavuz)

2- Adapazarı Puf Böreği (Ayşe Güler Başçavdar)

3- Trakya Ispanaklı Börek (Hacer Karpat)

Tatlılar

1- Kozalak Kurabiyesi (Seval Ege)

2- Ev Baklavası (Emine Abacı)

3- Trakya Trileçe Tatlısı (Hacer Karpat)

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Yemek Yarışması, Ferda Kazancıbaşı, Süleyman Erdoğan, Gülümser Yavuz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"