Beykoz’da lastik denilince Feyzullah Doğan

  • 20.11.2018 12:06
  • Güncelleme: 20.11.2018 12:11
  • Okunma: 8223 kez
  • Yorum: 0
Kış mevsiminin yüzünü göstermesiyle yasal zorunluluklar uygulamaya konuldu. Feyzullah Doğan, kış lastiğine yönelik önemli uyarılar yaptı.
Beykoz’da lastik denilince Feyzullah Doğan

Beykoz’da lastik denilince akla ilk gelen isimlerden olan Doğan Oto’nun sahibi Feyzullah Doğan, ticari araçların 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takmalarının zorunlu olduğunu hatırlatarak, yaşanabilecek yoğunluk nedeniyle ticari araç sahiplerinin işlerini son günlere bırakmamalarını istedi.

Beykoz Rüzgarlıbahçe Mahallesi’nde 30 yıldır, Beykoz’a hizmet veren Feyzullah Doğan, "Ticari araçlar için 1 Aralık itibarıyla kış lastiği zorunluluğu başlayacak. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü yerlerde vatandaşlarımız 1 Aralık'ı beklemeden araçlarına kış lastiğini taktırmalı" açıklamasında bulundu.

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının düşeceğini de hatırlatan Doğan, ara ara yükselecek olan hava sıcaklıklarının yasal zorunluluğu ortadan kaldırmadığını, bu nedenle özel araç sürücülerinin de araçlarına bu lastiklerden taktırmasının önemli olduğunu vurguladı.      

Geçen yıl uygulamanın zorunlu olduğu 5 ayda meydana gelen 127 bin 283 trafik kazasında 81 bin 511 kişinin yaralandığını, 952 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirten Feyzullah Doğan, özellikle Beykoz’da İstanbul’un diğer ilçelerine oranla kış şartlarını daha ağır olduğunu belirtti.

Ticaretten ziyade, bu işin uzmanı olarak vatandaşları uyarmak ve konuya yönelik gerekli bilgilendirmeleri yapmak gibi bir sorumluluklarının olduğunu da ifade eden Feyzullah Doğan, "Ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği özel araçlara da takılmalı. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü yerlerde vatandaşlarımız 1 Aralık'ı beklemeden araçlarına kış lastiğini taktırmalı. Şu an uygulanan para cezası 715 lira. Ceza tutarı 1 Ocak'tan itibaren yeniden değerleme oranında artacak. 1 Ocak-1 Nisan arasında yeni ceza tutarı uygulanacak. Aşırı yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız şimdiden kış lastiğini taktırmalı. Araçların kışlık bakımları yapılmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli." dedi.

"Lastik kazaya sebebiyet veren unsurlar arasındadır"

Bir araçta kazaya sebebiyet veren unsurların başında lastiğin geldiğine işaret eden Doğan, araçta kullanılan lastiklerin de mevsime uygun olması gerektiğini bildirdi.

Doğan, lastik değişiminde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da şunları kaydetti:

"Lastik ömrüne dikkat edin. Kışlık ya da yazlık lastik alınırken tarihine de mutlaka bakılmalı. Çünkü lastiğin hiç kullanılmasa dahi belli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş, ömrü dolmuş lastikler özelliğini kaybeder, balans da tutmaz. Sıfır lastikler depolarda çok bekletildiğinde deformasyona uğrayabilir. Lastiğin ortalama ömrü 40 bin kilometredir. Buna dikkat edilmeli, zaten rot balansa gittiğinde bunun bilgisi de alınabilir. Kazaların sebeplerinin başında lastikler gelmektedir. Bu sebeple vatandaşlarımızı uyarmak ve bu konuda hassas davranmalarını istemekteyiz."

Haber Merkezi