Kültür

Beykoz'da kültürlerin kardeşliği her geçen gün gelişiyor

Beykoz'da kültürlerin kardeşliği her geçen gün gelişiyor
2014.11.18 00:00
| | |
8423

Video galeri

Türkiye’nin yıllar boyu büyük bir sorunu olan kültür ayrılıkları, günümüzde artık yerini sağduyulu açıklamalara ve hoşgörüye bırakıyor.

Beykoz'da ise mezhep ayrılıkları bir sorun değil, kültürel zenginlik haline dönüşmeye devam ediyor. Seçim öncesi ve sonrası Beykoz'daki Aleviler için bir Cemevi yapacağını dile getiren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Erenler Derneği tarafından Akbaba'da düzenlenen semah gösterisine katıldı ve önemli mesajlar verdi. İlçede inancını yaşamak isteyen herkese nasıl olanak tanınıyorsa Alevilerin de bundan yararlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Çelikbilek, "İnşallah sizlerle birlikte gönül muhabbeti içerisinde bir Cemevi'ni beraber oluşturursak ve bu da bana nasip olursa bundan dolayı bahtiyar olacağımı söylemek isterim. Belki de benim bu bölge insanına, ortak yaşam alanına bırakacağım bir eser olursa bundan gurur duyacağımı, onur duyacağımı ifade etmek isterim" şeklinde konuştu.

‘Dernek, kurulalı 23 yıl oldu…’

Beykoz Akbaba Köyü'nün girişinde yer alan Karya Düğün Salonu'nda Beykoz Erenler Derneği tarafından bir semah gösterisi sunuldu ve ibadet edildi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in yanı sıra Meclis Üyeleri Emine Ünlü, Aydın Düzgün ve Hakkı Emanet'in de katıldığı etkinlikte, Beykoz Erenler Derneği Başkanı Hikmet 

Karapınar ila kurucu üyeler de hazır bulundu.  Seyit Torunu ve Alevi Dedesi Hüseyin Özgöz'ün öncülüğünde Muharrem Ayı Matem İbadeti'ni gerçekleştiren genç Aleviler, Karacaahmet Sultan Dergâhı'nı temsil etti. Beykoz Erenler Derneği'nin 18 Ekim 1991 yılında Beykoz Çamlıbahçe'de kurulduğu anlatılırken, derneğin kurucularından hayatta olmayan Şirin Karapınar, Kemal Seferoğlu, Duran Özdemir, Resul Varol, Alişan Polat, Feyza Akbaba, Rıfat ŞimşekHüseyin Kahraman, Ali Kaya ve Hüsnü Kurtuluşkaya rahmetle anıldı. Karya Düğün Salonu'ndaki etkinliğe katılan dernek kurucuları ise Mustafa Akbaba, Hüseyin Uymaz, Hıdır Gültekin, Hasan Beler, İbrahim Güleç, Hüseyin Çobanbaş ve Haydar Yılmaz olarak sıralandı.

Hikmet Karapınar: “2015’te Cemevimize kavuşmak isteriz”

İlk konuşma için kürsüye gelen Beykoz Erenler Derneği Başkanı Hikmet Karapınar, dergâhın makam, mevki ve statüden uzakta bir yer olduğunu ifade ederek, "Her biriniz bizler için birer Can'sınız. Derneğimizi onurlandırdığınız için içten saygılarımı sunarım. Bizlerin ibadetini gerçekleştireceği bir Cemevi eksikliğini bu aşure günümüzde sizlerin de farkında olduğunu biliyoruz. Bugün bir düğün salonunda değil de bir Cemevi'nde olmamızı sizler de isterdiniz. Sayın Belediye Başkanımız, 2014 Yerel Seçimler öncesi bu Cemevi'ni Belediye Meclisi'ne bir öneri olarak sunmuştu. İnşallah 2015 Aşure Günümüzü Beykoz Cemevi'nde yapmak arzusuyla Sayın Belediye Başkanımızı kürsüye davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Hikmet Karapınar'ın daveti üzerine konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de "Burada biraz sonra ibadet yapılacak ve konuşmaya gerek yok aslında... Ben sizleri takip etmek, duygulanmak ve yürekleri alkışlamak arzusundaydım doğrusu... Ancak kardeşimizin bahsettiği konuda bir iki açıklama da yapmak isterim" diyerek sözlerine başladı. Geçen dönem Beykoz Belediye Meclisi'nde alınan Cemevi yapımı ile ilgili kararın doğru olduğunu ifade eden Başkan Çelikbilek, bunun yapımını Alevi vatandaşlar kadar kendilerinin de arzu ettiğini söyledi. İlçede inancını yaşamak isteyenlere nasıl imkân ve fırsat veriliyorsa, Alevilere de bu konuda fırsat tanınması gerektiğine işaret eden Başkan Çelikbilek, şöyle dedi:

Başkan Çelikbilek: “Cemevi’ni yaparsak bununla gururlanacağım!”

"Bizler de Beykoz'da bir Cemevi olmasını sizler kadar istemekteyiz. Bizler inancını yaşamak isteyenlere nasıl imkân ve fırsat veriyorsak, sizlere de aynı şekilde bakmak bizim görevimizdir. Bu benim bir siyasi tavrım değil, inancım gereği yaptığım bir iştir. Herkesin inancını yaşayacağı ortamı ve zemini hazırlamak hepimizin ortak isteği ve görevi olmalıdır. Ben başka bir şeyi daha söyleyeyim. Bu bahsedilen tarihlerde Beykoz'da bir Cemevi inşa etmek zor olabilir. Gerek imar konusu gerek inşaatla ilgili sorunlar nedeniyle bu Cemevi'nin 2015'e yetişmesi zor olabilir. Ancak ben bu Cemevi'ni yapmak isteyen kardeşlerimin yer belirlemeleri, kiralamaları halinde Beykoz Belediyesi olarak onun bütün masraflarını karşılayacağımı size söylemek isterim. Bu benim görevimdir. Yeri belirleyin, biz masraflarını karşılayalım.

Ancak gönlüm de şunu arzu eder ki, sizlerin ayağı yere basan bir yer edinmesi ve bu konuda düşüncelerimizin aynı olduğuna inanıyorum. Biz bu kültür zenginliğimizi de her yerde dile getiriyoruz. İnşallah sizlerle birlikte gönül muhabbeti içerisinde böyle bir mekanı beraber oluşturursak ve bu da bana nasip olursa bundan dolayı bahtiyar olacağımı söylemek isterim. Belki de benim bu bölge insanına, ortak yaşam alanına bırakacağım bir eser olursa bundan gurur duyacağımı, onur duyacağımı ifade etmek isterim. Bugünkü etkinliğin de hayırlara vesile olmasını, Beykoz'daki barışa katkı yapmasını, birbirimize muhabbetle bakmamıza vesile olmasını Allah'tan diliyorum."

Başkan Çelikbilek'in ardından sahneye davet edilen Beykoz Belediye Meclis Üyesi ve CHP Grup Başkanvekili Aydın Düzgün de 2014-2019 döneminde Meclis'in çalışmalarıyla Beykoz'un Cemevi'ne kavuşacağına inandığını dile getirdi. Konuşmaların ardından Muharrem ayı Matem İbadeti gerçekleştirilirken, Karacaahmet Sultan Dergâhı'ndan Alevi Dedesi Hüseyin Özgöz'ün yönetiminde Türkçe ve Arapça dualar okundu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Cem evi, Beykoz Erenler Derneği, Hikmet Karapınar, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"