Kültür

Beykoz’da kültür fırtınası vardı

Beykoz’da kültür fırtınası vardı
2014.07.27 00:00
| | |
14279

Beykoz Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun yılsonu gösterisi olan “Ritmik Adımlar Gösterisi” Beykoz Belediyesi Ahmet Mithad Efendi Kültür Merkezi Sahnesinde gerçekleşti.

Beykozluların büyük ilgi gösterdiği programda sergilenen oyunlar büyük alkış almasını bildi. Beykoz İlçesinde Folklor-Halk Oyunları dalında yılların deneyimli ismi Bayram Yıldız yönetiminde Sevda Gürdap, Nejdet Çolak, Nihat Kaya gibi isimlerin eğitmenliğinde aylardır ciddi bir çalışma süreci geçiren Halk Oyunları ekibi program sonunda Belgelerini de katılımcı protokol mensuplarından aldı.,

BEYKOZ BELEDİYESİ HALK DANSLARI TOPLULUĞU : 

RİTMİK ADIMLARLA COŞTURDU

Sevda Gürdap’ın sunuculuğunu üstlendiği programa; Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcılarından Nevin Çalışkan, Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Başkanı Lale Enç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Beykoz İlçesi Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği (BİSK) Başkanı Asım Özdemir ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, Ardahan İli Tunçoluk Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Kemal Demir, Beykoz İlçe Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal, Sanatçılar Burhan Yıldırım ve Genco Mert ve Beykoz İlçesinin çeşitli okullarından öğretmenler ve oyuncu aileleri katıldı.

Programda yörelere ait slayt gösterimi de vardı

Program öncesinde hazırlık aşamasında tatlı bir heyecan vardı. Daha önce sahneye çıkmış abi ve ablalarının yanında heyecanlarını gizleyemeyen küçük folklorculara gerek eğitmenleri gerekse tecrübeli isimler yardımcı oldu. Dikkat çekici yöresel öğelerin hakim olduğu kostümler defalarca elden geçirildi. Bayram Yıldız Hoca kendi elleri ile son düzenlemeleri yaptı. Sevda Gürdap’ın kısa bir konuşması ile başlayan gösteri Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Trabzon Yöresi Gösterisi öncesinde bu yöreye ait slayt gösterimi gerçekleşirken izleyenlerden büyük alkış gelmesi katılımcıların hangi yöreye ait oldukları yoğunluğunu da belli etti. 

Karadeniz’in ritmik öğeleri başarı ile sahneye konurken oyun esnasında da alkışlı katkı devam etti. Beykoz Belediyesi Halk Dansları Topluluğunun geride kalan çalışma dönemine ait bir slayt gösterimi nasıl yorucu bir çalışma ile bu günlere gelindiğini de göstermekte idi. Günün en fazla dikkat çekici gösterilerinden birisi Seda Gürdap’ın Koreografisini ustalıkla gösterdiği Folklorik Dans Gösterisi idi. Modern dans versiyonları başarılı bir şekilde sahneye koyuldu.

Bolu yöresi ekibi de başarılı bir performans çizerken ardından Gaziantep Yöresi Gösterisi öncesinde gerçekleşen sinevizyon sunumunda bu yöreye ait baklavalardan örneklerin sunulması ise izleyenleri tatlı krizine sokacak gibi idi. Program tanıtımlarında gösteri öncesinde Kokteyl olacak diye bilen davetliler, bu gerçekleşmeyip bir de bu lezzetleri ekrandan görünce bayağı bir dudak ıslattı!!! Evet, gecenin tek aksak yönü bu olsa da ortaya kona performans mideleri olmasa da gönülleri fazlası ile doyurdu.

Ardahan Yöresi ekibi ilköğretim çağındaki isimlerden oluşmakta idi. İşin ilk adımlarını atan çocuklar abi ve ablalarının başarılarını aratmadı desek yeri. Yöreye ait değerlerle zenginleştirilen koreografide bu yörenin insanı Bayram Yıldız’ın ustalığı vardı. Gecenin finali Bodrum Yöresi gösterimi ile sonlanırken, Ege’nin Efeleri alkışı fazlası ile aldı.

Gece sonunda protokol ve emeği geçen isimler konuşmalarını yaptı, karşılıklı çiçekler sunuldu, belgeler takdim edildi. Bayram Yıldız Hocanın günün acı haberi olan Şehitleri hatırlatması da güne anlam kattı. “Biz Türkiye’nin tüm renklerini gösterilerimizde sunuyoruz. Bu işin ardında büyük emek ve özveri var. Aileler ve çocukların zamanlarını burada geçirip bir şeyler ortaya koyabilmelerinin anlamı büyük” diyen Yıldız Hocanın ardından Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcılarından ve Kültür-Sanat etkinliklerinin en büyük destekçisi olan Nevin Çalışkan’da sergilenen başarılı tabloda emeği geçenleri kutlayan bir konuşmada bulundu. Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Başkanı Lale Enç’de kendi bünyelerinde bugünkü gösteriyi sunan Halk Oyunları Ekibi ile birlikte 18 farklı branşta hizmet sunduklarını konuşmasında belirtti.

TRABZON YÖRESİ HAL OYUNLARI GÖSTERİSİ:

Eğitmen : Nejdet Çolak

Dansçılar : Elif Uzun, Büşra Tarıcan, Gözdenur Ablaş, Nurcan Çakır, Ayşegül Kurt, Gamze Nur Çolak, Tuğba Topçu, Gökçe Çakal, Cansu Tiryaki, Derya Aslan, Firidevs Kurt, Yasemin Koç, Yaren Erbay, Aleyna Destegüloğlu, Oğuzhan Özmet, Muhammed Ali Öztürk, Mert Sever, Gökhan Yıldız, Caner Çiftçi.

FOLKLORİK DANS GÖSTERİSİ:

Koreografi : Sevda Gürdap

Dansçılar : Gamze Nur Çolak, Büşra Tarıcan, Dilara Ergil, Derya Aslan, Yasemin Koç, Duygu Yılmaz, Aleyna Destegüloğlu, Elif Uzun, Ayşegül Kurt, Yaren Erbay, Gökçe Çakal, Tuğba Topçu, Oğuzhan Özmet, Muhammed Ali Öztürk, Mert Sever, Caner Çitçi, Ozan Fakıoğlu.

BOLU YÖRESİ HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ:

Koreografi : Nihat Kaya

Dansçılar : Züleyha Aksoy, Ceren Turgut, Merve Evren, Selin Eryüzlü, Melike Evcin, Esra Aydın, Aybüke Destegüloğlu, Çağla Duygulu, Bigem Dibek, Nurbanu Taşçı,

GAZİANTEP YÖRESİ HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ:

Koreografi : Bayram Yıldız

Dansçılar : Elif Uzun, Gamze Nur Çolak, Derya Aslan, Ayşegül Kurt, Aleyna Aslan, Firidevs Kurt, İnci Çelik, Yasemin Koç, Büşra Tarıcan, Gözdenur Ablaş, Nur Dilara Ergil, Tuğba Topçu, Aleyna Destegüloğlu, Gökçe Çakal, Yeşim Çakal, Cansu Tiryaki, Nurcan Çakır, Yaren Erbay

ARDAHAN YÖRESİ HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ:

Koreografi : Bayram Yıldız

Dansçılar : Gamze Nur Çolak, Sıla Küçüknane, Beyza Keleş, Zeynep Elitez, İrem Demirkaya, Sinem Demirkaya, Emine Zeynep Yeşiltaş, Vedade Zeynep Taylar, Nur Melisa Yeşilyurt, Burcu Şen, Nisa Çamurcu, Shirin Bonu Yusufjonova, Emine Keser, Fatma Nur Çelik, Nur Yücel, Sena Satır, Yaren Duyar, Epral Eren, Merve Nur Alaş, Melih Ahmetcanoğlu, Mahmut Karasalan, Levent Tezcan, Fatih İpek, Arda Sezgin, Kaan Kar, Buğrahan Kayan, Okan Özer, Burak Yılmaz, Rafet Ali Turgay, Ömer Faruk Deli, Furkan Çıtak.

BODRUM YÖRESİ HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ:

Koreografi : Nihat Kaya

Dansçılar : Yaren Erbay, Yeşim Çakal, Gökçe Çakal, Tuğba Topçu, Aleyna Destegüloğlu, Cansu Tiryaki, Gözdenur Ablaş, Elif Uzun, Ayşegül Kurt, İnci Çelik, Firidevs Kurt, Gamze Nur Çolak, Büşra Tarıcan, Derya Aslan, Aleyna Aslan, Yasemin Koç, Ozan Fakıoğlu, Serdal Keser, Onur Yıldırım, Enese Eroğlu, Muhammed Ali Öztürk, Burak Satır, Berkay Ural, Furkan Tarakçı, Engin Uyar, İsmail Dilek, Yunus Emre Akyüz, Yusuf Kerem Taşçı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ritmik Adımlar, Beykoz Belediyesi, Folklor Ekibi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"