Makaleler

Beykoz’da kriz yönetilememiştir

17.01.2017 18:16
| | |
4073

Bir şehrin ve o şehirde bulunan müesseselerin yükselmesi ona sahip olacak şahıslarla kaimdir.

Meteoroloji günler evvel karın geleceğini ve kaç gün kalacağını bildirdiği halde ona hiç bir tedbir almayan yöneticiler kanaatimce kabahatlidir.

Oysaki Beykoz Belediyesi’nin kendi basın bülteninde ve internet sitesinde yayımladığı bildiride bahsedilen; Meteorolojiden gelen soğuk ve yağışlı hava uyarılarını dikkate alan Beykoz Belediyesi, hazırlıklarını tamamladı. Ana arterlerde İBB ile ortak çalışacak Beykoz Belediyesi, mahalle ve ara sokaklarda da kar yağışı ve buzlanmaya karşı gerekli önlemlerini aldı.

Beklenen kar yağışına karşı 5 büyük kar küreme ve tuzlama aracı, 3 kamyonet tipi küreme ve tuzlama aracı, 9 jcb, 2 greyder ve 9 tuz nakil aracı, 1 paletli ekskavatör ve 2 loder kullanıcı ekipleriyle sahada hazır bekletiliyor cümleleriyle kamuoyuna bilgi paylaşımında bulunmuşlardı.

Hatta ve hatta Belediyenin önünde haftalarca envanterlerine kattıkları iş makinelerini, Beykozlunun gözüne sokarcasına sergilediler. Peki, ne oldu da geçtiğimiz haftalarda üç gün yağan kara teslim olundu? Meydanda görsellik anlamında sergilediğiniz araçlarınız nerelerdeydiler? Yoksa her şeyleri maket üzerinden kamuoyuna sunduğunuz gibi bu iş makinelerde mi makettiler?

Zira vatandaşlarımız makinelerin maket olmadığını dair Göksu evleri, Acarlar ve Polenezköy yolunun, asfaltını kazırcasına hummalı bir şekilde çalıştıkları yönünde fotolarıyla beraber bilgi paylaşımında bulundular. Dolayısıyla da bu anlamda, Beykoz Belediyesine hiç karla mücadele etmedi diyemeyiz. Bilakis yukarıda belirtilen yerlerde mesailerini harcadıklarına tanık olduğumuzdan ötürü böyle bir ithamda bulunmamız çok abes olur. Aynı zamanda da, çok büyük günaha girmiş oluruz. Aman dikkat!

Bu perspektif doğrultusunda 10 Ocak gazeteciler gününü kutlamak aynı zamanda da kamuoyunda oluşan karla mücadelede Belediyenin çalışmadığı yönündeki ithamlara cevap vermek adına yerel basınla buluşan Başkan Çelikbilek dakika bir, gol bir yaparcasına topu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bizi karla mücadelede yalnız bıraktığını ima ederek topu ustaca kucaklarına bırakıverdi…  

Akabinde sözlerine şöyle devam etti. İstanbul'da iş makineleri bakımından zengin olan belediyelerden bir tanesiyiz. En büyük handikabımız çok olumlu olmayan bir arazi şartlarımız var. Bu şekilde yerleşim sağlanmış bir yerde vatandaşlarımız yol açmamızı talep ediyorlar. Yollara girmek hakikaten zor bir iş, girmekten kaçmıyoruz ama ilk günler girmeye çalıştık; araçlara zarar verdik.

Vatandaşların yolun sağ ve sol tarafına park ettiği araçlar nedeniyle bu defa vatandaşlarımız da zarar gördü. Üç bine yakın Beykoz’da Sokak var. 40 kilometrelik mesafeye sokak açmaya giden araçlarımız var. Bu sene bir talihsizlik daha oldu. Ana arterler normalde Büyükşehir Belediyesi'nin kontrolündedir. Bizimle birlikte burada nöbet tutarlardı. Bu sene tutar gibi oldular bir anda kayboldular. Neden kayboldular?

1) Şehitler Köprüsü'ne çok önem verdiler.

2) Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açık tutmak adına araçların büyük çoğunluğunun oraya gittiklerinden dem vurarak, kanımca günü bile kurtaramamıştır.

Belediye ve makamlar sorun değil, çözüm üretme yeridir. Belki başkan haklı olarak yaşanan süreci anlatıyor lakin Beykozlu karşısına muhatap olarak, Beykoz Belediyesini alır. Bırakın ana arterleri İBB temizlesin. Siz kenti mıntıkanızı, ara sokaklarınızı açın. Çöp konteynırları dolduğundan ötürü, yanlarında oluşan dev çöpleri toplayın.

Öncelik hastalara diyorsunuz. Peki, Nur sokakta olan bir hasta için, Fen İşleri müdürü Mehmet Lütfi’yi mahalleden T.D ve M.Ü’ nün defalarca aramalarına rağmen bir sonuç alamayarak hasta N.Ü’yü kendi ve mahallenin çabaları dâhilinde hastaneye ulaştırmışlardır.

Yani Gümüşsuyun’da ikamet eden biri olarak, Muhtar Aziz Öztürk’ün sosyal medya hesabından yaptığı serzenişler ve sosyal medya kullanıcıların olumsuz yorumlarının bu yaşananlardan ötürü çok yerinde olduğunun altını defalarca çizebiliriz. Bizzat Muhtar Öztürk’le yaptığım görüşmede Belediye beni ve Beykoz sınırları çerçevesinde seçilmiş Muhtarları muhatap almadığını muhtarların uyarıları, fikirleri bir şekilde Belediye yetkilileri tarafından absorbe edildiğini söylerken, Öztürk’ü telkin etmekte güçlük çektim. Zira haklıydı, haklılardı, haklıydık! Nedeni ise; Sayın Cumhurbaşkanımızın muhtarları Beştepe’de, ayda bir olmak suretiyle muhatap alarak her türlü sıkıntılarınızda bana gece gündüz demeden ulaşabilirsiniz. Zira siz seçilmiş kişilersiniz diyerek atıfta bulunurken buradan kimlere mesaj verdiği çok açık değil mi? Bu nedenledir ki; Muhtarlar bizler ve tüm kurumlar için öncelik olmalıdır. Son olarak: Başta Çelikbilek, Başkan yardımcısı Mahmut Gülbasar ve Fen İşleri Müdürünün krizi yönetemedikleri çok aşikâr olduğu görülmüştür… Vesselam

Kalın sağlıcakla…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"