Beykoz'da konut ticareti kazandırıyor

  • 0
  • 10003
Beykoz'da konut ticareti kazandırıyor
Beykoz'da konut ticareti kazandırıyor
Beykoz'da konut ticareti kazandırıyor

Ekonomik sıkışıkla birlikte daralma yaşanan konut sektöründe yavaş yavaş rahatlama başladı. Beykoz bu kapsamda en çok fiyat artışı yaşanan ilçe oldu.

Konutta kıpırdanma başladı. Bir süredir gerileyen metrekare fiyatları tırmanışa geçti. İstanbul’da en çok artış Beykoz’da. Müteahhitler projeleri raftan indiriyor

Son bir yıldır duraklama dönemi yaşayan konut sektöründe kıpırdanma başladı. Döviz kurunda yaşanan gerileme, piyasada hakim olan güven havası tüketicileri yeniden konut alımına yönlendirdi. Hareketin en yoğun hissedildiği yerler ise Beykoz, Sarıyer, Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar gibi İstanbul'un gözde ilçeleri.

Konut fiyatlarında en yüksek artış Beykoz'da dikkati çekti. Kayıt dışı yapılaşmanın en çok yaşandığı bölge olan ve 2B arazilerinin satışı sonrası müteahhitlerin büyük oranda arazi satın aldığı Beykoz'da daha yapılmayan konutların satış fiyatı ortalama 1 milyon 782 bin 450 lira, kira bedeli ise 1.958 lira olarak belirlendi.

Bu gelişme sonrası metrekare fiyatlarının artması ve piyasadaki güven ortamıyla birçok müteahhitin rafa kaldırdığı yatırım projeleri yeniden gündeme alındı.

Sarıyer kirada birinci

Beykoz'u Sarıyer takip ediyor. İlçede konut fiyatları 1 milyon 406 bin lira iken, kira rakamı 3 bin 364 lira. En pahalı üçüncü ilçe de Beşiktaş. Bölgede ev fiyatları 1 milyon 37 bin 190 lira, kiralar ise 2 bin 870 lira bandında. Kadıköy'de özellikle Moda, Caddebostan, Erenköy, Fenerbahçe gibi mahallelerdeki yüksek fiyatlar dikkat çekiyor. Bölgede ev fiyatları 977 bin, kiralar ise 2 bin 419 lira. Üsküdar'da da konut fiyatı 554 bin 724 lira, kiralar ise 1.557 lira bandında.Konut yatırımının geri dönüş sürelerine bakıldığında Eyüpsultan ve Beyoğlu'nda amortisman süresi 19, Gaziosmanpaşa'da 20, Küçükçekmece ve Zeytinburnu'nda 21 yıl iken, Beykoz'da 46, Beşiktaş'ta 37, Bakırköy'de 36 yıl ve Kadıköy'de 35 yıl. Yatırımın geri dönüş sürelerine bakıldığında en geç kazandıran ilçeler sırasıyla Beykoz, Beşiktaş, Bakırköy...

 

Bir yılda ortalama artış 5,03

Kiralık konutların ortalama alanının 110 metrekare, kira bedelinin 1.718 TL, birim kira değerinin ise metrekaresinin 16 TL olduğu ve konutların son 1 yıl içinde yüzde 5.03 oranında değer kazandığı kaydedildi.

Haber Merkezi

Beykoz'da park yeri kavgasına 5 yıl 6 ay
Önceki Beykoz'da park yeri kavgasına 5 yıl 6 ay
Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Sonraki Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz