Beykoz'da dayanışmanın adresi sokak iftarları

  • 0
  • 11187
Beykoz'da dayanışmanın adresi sokak iftarları
Beykoz'da dayanışmanın adresi sokak iftarları
Beykoz'da dayanışmanın adresi sokak iftarları
Beykoz'da dayanışmanın adresi sokak iftarları
Beykoz'da dayanışmanın adresi sokak iftarları
Beykoz'da dayanışmanın adresi sokak iftarları
Beykoz'da dayanışmanın adresi sokak iftarları

Beykozluları sokak iftarları ve gönül sofralarında ağırlayan Beykoz Belediyesi, bu yıl da 45 mahallede ve ilçenin meydanlarında vatandaşları buluşturacak.

Her Ramazan 7’den 70’e toplumun tüm kesimlerini Sokak İftarları ve Gönül Sofraları’nda ağırlayan Beykoz Belediyesi, bu yıl da 45 mahallede ve ilçenin meydanlarında vatandaşları buluşturacak.

Ramazan’ın güzelliklerini ilçenin her köşesinde paylaşmak ve komşuluğu canlandırmak amacıyla kurulan iftar sofralarında Belediye’nin mutfağında pişirilen iftar yemekleri ilçe sakinlerine ikram edilecek. Hafta sonları ise belediye meydanında, ilçe sakinleri için Ramazan ayının manevi atmosferine uygun film gösterimleri yer alacak.

24 TV Hz. Yuşa’dan canlı yayın yapacak

24 TV her gün iftar saatinde Hz.Yuşa’da canlı yayın programı gerçekleştirerek, “Türkiye’de Ramazan-İftar2 programıyla evlerimize konuk olacak. Beykoz’un manevi ve tarihi atmosferini yansıtan ve yayın içerisinde farklı noktalardan canlı bağlantılar da gerçekleştirilecek. Zeynep Türkoğlu’nun samimi sunumu ve birçok tanınmış ilim-kültür adamından sohbetlerin yanı sıra yine tanınmış sanatçılar konuk olarak Ramazan ayının ruhuna uygun ezgileri seslendirecekler.

Her Çarşamba  Bir Meydanda İftar

İlçenin tüm mahallelerinde iftar sofrası donatacak olan Beykoz Belediyesi her Çarşamba günü büyük bir meydanda ilçe sakinlerini  ağırlayacak.

Sosyal hayatta dayanışmanın artması, komşuluğun yeniden canlanması  için kurulacak olan sofralara isteyen herkes katılabilecek. Özellikle  Polonya kökenli vatandaşlarımızın ikamet ettiği Polonezköy ve Beykoz Merkez’de yaşayan farklı inançlara sahip vatandaşlar yine bu sofralarda bir araya gelecek.

Muhtaç ve yaşlılar için Gönül Sofraları

Ramazan huzurunun yaşanacağı bir diğer adres olan Gönül Sofraları’nda ise engelli ilçe sakinlerinden ihtiyaç sahiplerine, ilçe protokolünden sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine kadar herkes bir araya gelecek.  

Kalabalık sofralardan uzak kalan muhtaç ve yaşlı kimseler bu sofralarda ağırlanmanın mutluluğunu yaşayacak.  

TODEM ve Sosyal Masa El Ele

İlçedeki sosyal dayanışma çalışmalarını yürüten Sosyal Masa ve TODEM (Toplumsal Destek Merkezi) ise 5 bin ihtiyaç sahibine içinde temel gıda maddeleri bulunan erzak paketlerini ulaştıracak.

Bayram öncesinde yetim ve yoksul çocuklar giysi yardımıyla sevindirilecek. 

Her Gün Edirne Gezisi   

Beykoz Belediyesi bu Ramazan boyunca ilçe sakinlerini her gün serhat şehri Edirne’ye götürecek. 

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik eden, eşsiz tarihi eser ve camilere ev sahipliği yapan Edirne şehrine Ramazan boyunca her gün 5 otobüs hareket edecek. Ramazan ayı boyunca toplam 7.500 vatandaş Edirne gezisine katılmış olacak.

Edirne ziyaretine katılan ilçe sakinleri, Balkan Savaşı Müzesi (Şükrü Paşa Anıtı), Eski Camii, 3 Şerefeli Camii, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii, Saray İçi (Er Meydanı) ve Selimiye Vakıf Eserleri Müzesi’ni görme fırsatı elde edecek. 

Başkan Çat Kapı İftarda  

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelerin sofrasına çat kapı konuk olarak, birlikte oruç açacak, sorunlarını dinleyerek, yalnızlıklarına ortak olacak, ihtiyaçlarını giderebilecek destekte bulunacak.

Camilerde Hazırlıklar Sürüyor

Beykozluların Ramazan Ayı’nda ibadetlerini huzur ve huşu içinde yapabilmesi için ilçedeki camiler de belediye ekipleri tarafından temizleniyor. Büyük camilerin yanı sıra mahalle aralarındaki camiler de Ramazan’a hazırlanıyor. Temizlik ekipleri tarafından camilerin halıları yıkanıyor, camları siliniyor,  bahçe ve tuvaletleri dezenfekte ediliyor.

Başkan Çelikbilek: “Komşuluğu Canlandırıyoruz”

Sosyal hayatın çatısı olan komşuluğu güçlendirmek ve canlandırmak üzere bu Ramazan’da da Sokak İftarları vereceklerini belirten Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek:  “Ramazan sevincini geçen yıl 100 bini aşkın ilçe sakinimizle birlikte Sokak İftarları’nda yaşadık. Amacımız ilçemizin her köşesinde iftar vererek, mahalle sakinleri arasında tanışma, kaynaşma ve komşuluğu artırmak, bu vesileyle de Ramazan’ın ruhu olan kardeşlik paydasında buluşmak” dedi.

Haber Merkezi

Beykoz'da Pazar günü Kur'an-ı Kerim ile aydınlanacak
Önceki Beykoz'da Pazar günü Kur'an-ı Kerim ile aydınlanacak
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz