Beykoz'da Kızılay'dan sığınmacılara bayramlaşma

  • 25.06.2017 15:58
  • Güncelleme: 14.02.2022 14:55
  • Okunma: 7957 kez
  • Yorum: 0
Türk Kızılayı, Suriyeli sığınmacıların bayram coşkusunu yaşayabilmeleri için Beykoz Korusunda bir etkinlik düzenledi.
Beykoz'da Kızılay'dan sığınmacılara bayramlaşma

Türkiye’ye sığınarak, zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli sığınmacılar ramazan bayramının birinci gününde bir araya gelerek moral buldu.

Kızılay Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikte Suriyeli misafirler bayram coşkusunu birlikte yaşadı. 

Beykoz Korusu'nda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda Suriyeli sığınmacı ile davetliler katıldı. Etkinlikte katılımcılara kek, çay, çorba ve kahvenin yanı sıra ülkelerine özgü tatlılar da ikram edildi.

Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, yaptığı açıklamada, Suriyeli mültecilere kendi ülkelerindeymiş gibi bir bayram sabahı yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. 

"Acılarına ortak olmaya çalışacağız"

Bu yıl ikincisinin düzenlendiğini hatırlatan Tan, “Biz Türk Kızılayı olarak altı yıldır kamplarda onların acılarını paylaşmaya onlara yalnız değilsiniz demeye çalışıyoruz. İkincisini düzenlediğimiz bayramlaşma programı için Beykoz Korusundayız. Çocuklarımızla ve büyüklerimizle bir araya geleceğiz. Onlara oyuncaklar hediye edip, burada misafir olduklarını başımızın üstünde yerleri olduklarını anlatmaya çalışacağız. Acılarına, gurbet zorluklarına bir kısım da olsa ortak olmaya çalışacağız” dedi. 

"Burada 7 bin misafirimiz var"

Beykoz Korusu’nda düzenlenen etkinlik çerçevesinde 7 bin sığınmacıyı misafir ettiklerine dikkati çeken Ercan Tan, “Burada 7 bin misafirimiz var, 900 çocuğumuz var. Karınca kararınca hediyelerle Kızılay’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanlarında olduğunu göstermeye çalışacağız. Sabah kahvaltısıyla başladık, ikram araçlarımız ve öğle yemeğimiz var. Çocuklarımız için oyun parklarımız ve konserlerimiz var. Burada onları Suriye’deki bir bayram sabahı gibi yaşatmaya çalışacağız” şeklinde konuştu. 

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Suriyeli sığınmacı çocuklara saat ve oyuncak bebek hediye etti.

Suriyeli çocukların bayram haftasında eğlenerek, yaşadıkları zorlukları hafifletmeyi amaçlayan etkinlikte, Suriye-Türkiye folklor gösterileri, musiki dinletisi, çocuklar ve gençler için ödüllü yarışmalar düzenlendi. 

Yediden yetmişe Suriyeliler, Kızılay görevlileri ile birlikte bayramın ilk günü keyifli anlar yaşadı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz