Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 18/02/2022 Son günceleme: 18/02/2022 09:29
  • 4.249

Türkiye’de yerel seçimler 2024’e kalmadan daha erken yapılacak. Türkiye’de büyük bir olasılıkla erken bir yerel seçim olacak. AKP büyükşehirleri kazanmak için ciddi bir şekilde çalışıyor.

İstanbul Belediye Başkanı adayı da şu anda Beykoz Belediye Başkanı olan Murat Aydın olacak. Bu durumda Beykoz’da neler olabilir? Bunu kısa bir analiz etmekte yarar var.

AKP aday olarak Muhammed Hanefi Dilmaç’ı hazırlarken, CHP kimi hazırlıyor? Bunu ciddi bir şekilde incelersek, CHP’nin adayı olarak eski Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler ortaya çıkmış bulunuyor. Alaattin Köseler Millet İttifakı’nın adayı olursa, AKP’yi geçer gözüküyor. Köseler’in belediye başkanı adayı olabilmesi için İYİ Parti’nin desteğini alması şart. Ayrıca Millet İttifakı’nda olmayan HDP’de Alaattin Köseler’i desteklemeli. CHP Beykoz İlçe Örgütü buna ne diyecek, nasıl bir yol izleyecekler ve bunu nasıl destekleyecekler, hep beraber göreceğiz.

CHP’nin Parti Meclisi’ne en azından bu sefer 14 kişi sokması bekleniliyor. Adayların bir tanesi de Erdal Öztürk olmalı. Böylece Beykoz’da bir değişim olabilir. Diğer bir belediye başkanı adayı da ise gazeteci ve eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ismi üzerinde duruluyor. Barış Yarkadaş adaylığa negatif bakmıyor fakat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yarkadaş’a tepkisi aday gösterilmesinin önüne geçer mi, bunu hep beraber göreceğiz.

İstanbul’un güzel ilçelerinden biri olan Beykoz’da neler değişmeli? 

Bu konuya da Dost Beykoz olarak bir göz atalım. Gastronomi ekonomisinde ciddi bir potansiyele sahip olan Beykoz’da restoranlara içki ruhsatı verilmesi kolaylaştırılmalı. Aksi halde Acarlar’dan gençler korsan taksilerle eğlenmek için Kadıköy, Beşiktaş ve Taksim gibi yerlere gitmeye devam edecekler. Böylece Beykoz’da büyük bir gelir kaybı oluşuyor.

Beykoz’da 3 büyük fabrikanın kapanmasından sonra, bu yerleri canlandıracak 3 büyük proje olmalı. Bunun olması şu anki ekonomide biraz güç gözüküyor. Kundura Fabrikası dizi ve filmler için bir plato oldu. Paşabahçe Cam Fabrikası ve rakı fabrikasında neler olacak, hep beraber bunu bekliyoruz.

İstanbul’un Beykoz ilçesi maalesef yalılar tarafından işgal altında. Artık yalılar kendi arazilerinin dışına çıkıp etrafını kapatarak buralara kimseyi sokmuyorlar. Eskiden halkın denize girdiği yerler halka yasak bir duruma geldi.

Beykoz ilçesinde daha çok güzellik var. Beykoz’un kültür ve gastronomi ekonomisi ciddi bir şekilde ele alınmalı. Kültür ekonomisinde Beykoz’da neler olabilir, gastronomi ekonomisi Beykoz’da özellikle düğün sektörü nasıl gelişiyor, bunların incelenmesi lazım.

Beykoz bölgede müstesna yerini koruyor. Suç işleme oranında 39 ilçe arasında 35. sırada. Bu iyi bir gelişme. Beykoz ilçesinde Ataşehir’den sonra en fazla masaj salonunun yer aldığı bir ilçe. Bu da Beykoz’un bir başka özelliğini ortaya çıkaran bir gelişme olarak ortaya çıkmaktadır.

Beykozlular olarak Karadenizlilerin yoğun etkisi altında olan bir bölgede yaşamaktayız. Burada Karadenizlilerin sahip olduğu derneklerin ciddi bir şekilde Beykoz’da söz hakkının olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu gelişme belirli oranda diğer kitlelerin yaşam şanslarına da mani olmaktadır. Ancak iç göçle gelen insanlar Beykoz’a renk katmaktadırlar. Renkli Beykoz hepimizin yeridir. Artık güzelleştirmek ve sahillerdeki durumun tüm Beykoz’a yansıtılması hepimizin yaşamını olumlu etkileyecektir. 

Yazarın Yazıları