Beykoz'da Kırklar Sultan Türbesi ve Cem evi tartışması

  • Güncelleme: 17.03.2020 16:09
  • Okunma: 45534 kez
  • Yorum: 6
Beykoz'un manevi kıymetlerinden birisi olan Kırklar Türbesi, Alevi vatandaşlarla Beykoz Müftülüğü'nü karşı karşıya getirdi.
Beykoz'da Kırklar Sultan Türbesi ve Cem evi tartışması

Önce Milli Emlak’a ardından Beykoz Belediyesi'ne ve son olarak da Beykoz Müftülüğü'ne devredilen Kırklar Türbesi, iddialara göre Müftülük tarafından 'mescide' çevrildi ve bir de imam atandı. Cem TV'ye açıklamalarda bulunan Cem Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Öner, Türbe'nin Beykoz Belediyesi'ne devrolduğunu ancak Başkan Yücel Çelikbilek ile yapılan görüşmede Çelikbilek'in İdari Mahkeme tarafından söz konusu türbenin Müftülüğe devredildiğini belirttiğini söyledi. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ile de görüştüklerini ifade eden Remzi Öner, "Biz Müftü'ye gittik ve buranın mescitle ilgisi olmadığını, Alevi Dedesi'nin yeri olduğunu anlattık. Ancak Müftü bize 'Burayı bana mahkeme verdi. Ben mescit yapacağım. Bu kararımdan vazgeçmem' dedi. Buraya hayali bir hoca da atamışlar. Biz bu türbenin Alevilere iade edilmesini istiyoruz ve burada bir Cemevi yapmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

‘Mescit mi yoksa Cemevi mi olacak?’

Dereseki'de bulunan ve uzun yıllardır köylülerin nöbetleşe hergün temizliğini üstlendiği Kırklar Türbesi 'mescit' mi yoksa 'Cemevi' mi olacak? Alevi vatandaşların 'mescit' olmasına yönelik tepkisi nasıl sonuç verecek? Seçimlerden önce AK Parti Genel Merkezi'ne gelen Çubuklu sakinlerine yönelik yaptığı bir konuşma sırasında Cemevi sözü veren ve geçtiğimiz haftalarda da MHP Beykoz Teşkilatı'nı ziyaretinde Cemevi yapabilmek için yer aradığını söyleyen Başkan Çelikbilek, Dereseki'de yaşayan Alevi vatandaşların sesine kulak verecek mi? Yoksa Beykoz Müftüsü burayı "Kırklar Mescidi"ne mi dönüştürecek? Önümüzdeki günlerde Beykoz'da bu soruların yanıtı aranacak...

Kırklar Sultan'ın İslâm Peygamberi Hazreti Muhammed'in soyundan gelen bir ‘seyit’ olduğuna inanılıyor. Türbe'nin kapısında bulunan levhada ise şunlar yazılı duruyor:

"Burada meftun bulunan zatın Peygamber Efendimizin sülalesinden bir seyyid olduğu, kabrinin manevî bir keşifle Kanuni Sultan Süleyman zamanında Nakşî şeyhi Kemal Efendi tarafından tespit edildiği, Kırklar içinden ilmi ledün sahibi bir kutup olduğu ve Hızır Aleyhisselam ile görüştüğü rivayet edilmekte. İnsanların kalbinden geçen düşünceleri bilme gibi keramete sahip olduğu husus yaygındır."

Haber Merkezi

Yorumlar (6 Yorum)

Ayhan (1 yıl önce)

Biz türbeyi aramayız türbe bize kendisine ceker ben sivas'dan geldim

ayşe yavuz (2 yıl önce)

merhaba ben yıllardır kırtlar sultan hazretlerini ziyaret eder ve bakımını yapan teyze ve köylüler ile görüşürüm ve gidemediğim zamanlarda üzülür kendisine dua eder yollarım kırtlar sultan benim ve birçok müslüman arkadaşlarımız için özel ve kendimizi huzurlu bulduğumuz ziyaret edip dualarımızı ettiğimiz türbe idir lükfen türbelerimiz ve ibadet ettiğimiz yerlerimizi kimse tokunmasın biz alevi sunni şafi ne olursak olalım hepimiz kardeşiz paylaşılmayan bir mal değil her kes için önemi büyük bir dua etme ve huzur bulmak için gittiğimiz çok anlamlı bir türbe lükfen böyle yerleri kimse kavgasına karıştırmasın

Halit akçahan yalçın (3 yıl önce)

40, pir ,abdal şah kelimeleri tekellerinde ya hemen hak iddia etmişler bu başka 40 başka

Hakikat Ehlibeyt Sirri (4 yıl önce)

Mescid ve Cemevi aynisidir. Hz. Ali kufe mescidinde sehid edildi. ilk cami sam da yezid veya muaviye tarafindan insa edildi. onlar emevidi, emevi ideolojisi de bugünki sunni ideolojisi. o yüzden bizlere düsmanlar.

selman köksal (5 yıl önce)

Kanuni zamanında nakşi şeyhi tarafından kurulmuş bir yere alevilerin sahip çıkmaya kalkması burada rant olduğunu gösterir. Zira aleviler hem Kanuniye, hem nakşibendiliğe düşmanlık derecesinde şiddetle karşı oldukları halde hangi amaçla onların kurduğu bir yeri elde yerleşmeye çalışıyorlar?..

emrullah usta (6 yıl önce)

arkadaşlar bir haber yaparken bilenlere ve bilgiye baş vurun daha deresekiyle beykozun arasının kaç dakika olduğunu bilmiyonuz yılların kırklar baba türbesi şimdi alevi kardeş leremizde sahip çıkıyo neoldu yıllardır haberleri yokmuydu birde belediye başkanı herşeyi herşeyi ben bilirim ayakları yapmasın zaten beykoza yaptıkları ortada boşa geçen yıllar bir imar çıkaramadılar hemde tek parti oldukları halde

Yorum Yaz