Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın

  • 0
  • 4936
Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın
Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın
Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın
Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın
Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın
Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın
Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın
Beykoz’da Kiraz Festivali coşkuyla başladı... Canlı Yayın

Polonezköy Kiraz Festivali, Türkiye ve Polonya’dan üst düzey isimlerin katılımıyla düzenlenen törenle başladı. Programın açılışı Beykoz Sahil etkinlik alanında yapıldı.

Beykoz’da yıllar sonra yeniden düzenlenen ve 3 gün sürecek Polonezköy Kiraz Festivali, AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak, Polonya Dışişleri Bakanlığı heyeti, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç ve bazı davetliler ile vatandaşlar katıldı.

Açılış töreni Polonya Krakowiacy Grubu Halk Dansları Gösterisi ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Beykoz Belediye başkanı Murat Aydın, "Biraz önceki gösteriyi izlerken, Başkonsolosumuz anlattı Genel Başkanvekilimize. Bir yaşanmışlığın hikayesi. 180 yıl öncesine gittiğimizde şu anda Polonya’nın olduğu yerde bir işgal var ve devlet ortadan kaldırılmış. Oranın halklarından bir kısmı Türkiye’ye Beykoz’a gelmiş. Silahları yok, oraklarla mücadele ediyorlar ama sonunda işgal gerçek oluyor. O yaşanan olay Türkiye ile Polonya arasında bir bağın kurulmasına neden oluyor. O zaman herhangi bir köy yok. Makiler var ormanlar var. Bugünkü bildiğimiz Polonezköyü orada inşa ettiler. Aslında sadece bir köy kurulmadı. Türkiye Polonya arasında gönül köprüsü kurulmuş oluyor. Polonya’yı buraya taşıyanlara ve ecdadımıza teşekkür ediyoruz." dedi.

"Her iki halk arasındaki kültürün geleceğe aktarılması için Polonya İstanbul Konsolosluğu ve mesai arkadaşlarımızla gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuşan Aydın şöyle devam etti: "Bu anlamlı günde bizi yalnız bırakmayan ağabeyim Numan Kurtulmuş’a teşekkür ediyorum. Sevgili gençler bugün bizlerle olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Bugüne gelişin hikayesini de anlatmak istiyoruz. Polonyalı kardeşlerimizle nasıl kucaklaştık, onun hikayesini de anlatmak istiyoruz. Hem eğleneceğiz, hem de geçmişi hatırlayacağız. Geleceğiniz güzel olsun şu cennet vatanda cenneti yaşayın inşallah."

Polonya Başkonsolosu Witold Lesniak, "Sevgili gençler, hanımefendiler beyefendiler Beykoz Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen geleneksel Kiraz Festivalinin açılışı vesilesiyle sizlere hitap ediyorum." şeklinde başladığı konuşmasında, "Bu benim için büyük bir onurdur. Senelerdir Polonezköy ile ilişkilendirilen Kiraz Festivalini başlatıyoruz. Bu yıl Polonezköy’ün 183. Yıl dönümünü kutluyoruz. Polonezköy neredeyse 200 yıldır 2 milletin uyumlu yaşamasının örneği olarak kaldı. Bu yıl festival bizim için ayrı önemli. 2 ülke arasındaki bağın kuvveti olarak festival önemini her zaman koruyacak ve yıllar boyu devam edecektir. Ukrayna’daki tüm dostlarıma selam vermek istiyorum." ifadelerine yer verdi. 

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş

Türkiye'nin güzel bir lafı var. Kahve bahane dostluk şahane. Kiraz bahane burada dostluk, kardeşlik şahane. Polonya halkıyla milletimizin arasında hem Polonya halkıyla Türk milleti arasındaki dostluğu pekiştirmekse burada bir vesile olsun diye bu festival yapılmıştır. İnşallah güzel bir etkinlik olacak ve akıllarda kalacaktır. Çok vaktinizi almak istemiyorum. Burada bir eğlence, güzel bir eğlence için, konser için buradasınız. İnşallah çok güzel vakit geçireceksiniz. Ümit ediyorum. Ancak şunu söylemek isterim.

Polonezköy Polonya'yla Türkiye arasındaki dostluğu gösteren bir örnek köy olmanın ötesinde anlamlar taşıyor. Az evvel ifade edildi. 180 sene evvel orada Polonya halkın bağımsızlık mücadelesi maalesef başarısızlıkla sonuçlanıp Polonya'nın Rusya, Avusturya ve Prusya arasında paylaştırılması sonrasında ortaya çıkan olaylardan sonra çok sayıda Polonyalı ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Onlardan bir grubu da Türkiye'ye geldi. Çaykovski ve Türkçe adıyla Çaykapaşa onun önderliğinde burada Polonezköy'de küçük bir Polonya topluluğu kurulmuş oldu. Bu sadece oradan kaçanların sığındıkları bir güvenli liman olmanın ötesinde dostluğunu gösteren bir nişane olmanın ötesinde hani hep söylüyoruz ya tarih boyunca bu topraklar Türkiye toprakları insanlığın esenlik adasıydı, Barış adasıydı diye. Nerede kimin başı sıkışsa bir şekilde gelip aman dilediği yer burasıydı. Bundan beş yüz küsur sene evvel yaklaşık beş yüz sene evvel İspanya'dan kaçan Musevilerin gelip sığındığı yer bizim topraklarımızdır. Balkanlar'a geldiler. O zamanki Osmanlı'ya sığındılar. Yine aynı şekilde dünyanın dört bir tarafında başı sıkışan bir şekilde zor durumda kalanlar buraya geldi. Hitler Almanyası'ndan kaçan Museviler buraya geldiler. Balkan Savaşları'ndan kaçan Balkan halkları buraya geldiler. Kırım'dan kaçanlar buraya geldiler. Kafkaslar'dan gelenler buraya geldiler.


Hatta insaflı tarihçiler hep şunu söylemiştir. Türkiye'nin toprakları yani bizim vatanımız insanlığın son esenlik adası, son selamet yurdudur. Bugün de az evvel ifade edildi. Aynı yüz seksen yıl önce olanlara benzer şekilde Ukrayna'dan maalesef göç etmek zorunda kalan çok sayıda sivil, Avrupa ülkelerine gittiği gibi Türkiye'ye de gelen Ukraynalı dostlarımız oldu. Onlara da kucak açan, onlara da ev sahipliği yapan sizsiniz. Onlara da ev sahipliği yapan milletimizdir.

Bizim tarihten bu yana getirdiğimiz kimin başı dara düşerse kimin ben yardım eli istiyorum diyerek elini uzatırsa elini tutmuş olan bir milletiz. Böyle bir milletin çocuğu olmaktan fertleri olmaktan dolayı iftihar ediyoruz. Anadolu topraklarının bütün insanlığa ve esenlik yurdu olduğunu bir kere daha gösteren bugünkü olayları da gerçekten ibretle izliyoruz. 


Kardeşlerim bu vesileyle dünyanın gözü önünde cereyan eden Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle birlikte başlayan amansız ve insanlık dışı bu saldırıların bir an evvel sona ermesi, Rusya ile Ukrayna arasında barışın temin edilmesi için bütün gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye'nin yoğun bir diplomasi sarf ettiğini görüyorsunuz.. Arzu ederiz ki inşallah yarın Ukrayna'yla Rusya arasında tam manasıyla bir ateşkes ortaya çıksın ve daha fazla savaşın acıları sürüp gitmesin.

Biz insani olarak bu savaşı durdurmak için gayret sarf ederken bazı ülkelerin savaşın devam etmesinden de bir şekilde faydalanmak istediğini, bu anlamda da bu savaşın sürmesini istediğini görüyoruz. Ümit ve temenni ederiz. Başta Ukrayna'da yaşanan kriz olmak üzere bu savaş bir an evvel biter. Yeryüzünün birçok yerinde yurtlarını terk etmek zorunda kalan göçmenlerin sorunları çözülür. Bir sürü insanın yaşadığı çoğu ailenin yaşadığı ızdırap dolu hikayeler son bulur. Ve yeryüzünün her tarafı esenlik ve barış yurdu haline gelir.

Dost Beykoz Gazetesi Haziran 2022... 227. Sayı
Önceki Dost Beykoz Gazetesi Haziran 2022... 227. Sayı
Erdoğan Beykoz'daki süt annesini ziyaret etti
Sonraki Erdoğan Beykoz'daki süt annesini ziyaret etti