Beykoz’da Keyifli Okul Atölyem Projesi hedefine ulaştı

  • 11.06.2021 10:47
  • Güncelleme: 11.06.2021 10:49
  • Okunma: 2173 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Ahmet Mithat Efendi İlkokulu 3-A sınıfı öğretmenlerinden Bengü Annak Kızıltoprak’ın proje ortağı olduğu “Keyifli Okul Atölyem” projesi hedefine ulaştı.
Beykoz’da Keyifli Okul Atölyem Projesi hedefine ulaştı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Vizyon Belgesi ışığında hazırlanmış, beceri ve tasarım atölyelerini baz alan ayrıca 21.yüzyıl becerilerini edinmiş bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bir proje olan Keyifli Okul Atölyem Proje çalışmalarında, belirli gün ve hafta etkinlikleri,web2.0 uygulamaları, farkındalık çalışmaları, öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik etkinliklere yer verildi.

Tamer Pehlivan ve Reva Alayont’un kuruculuğunu yaptığı bir yabancı ve151 Türk ortaklı projenin amacı öğrencilerin el becerilerini geliştirmek, yaratıcı düşünmelerini sağlamaktı.

Amacına ulaşan proje 3-6 ve 7-11 yaş, Yenilik ve Girişimcilik eTwinning Türkiye özel ödülünün de adayıdır.

Müzikle gelenekten geleceğe

7-11 yaş aralığındaki çocuklara geleneklerimizde yüzyıllardır var olan ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları, tekerleme masal ve ninnileri müzikli çocuk oyunlarıyla hatırlatan proje içeriği, geleneksel çalgıları üreterek ve eşlik ederek geçmişle çağdaşlık arasında teknoloji ve web 2 araçlarını kullanarak köprü oluşturmaya çalışıldı.

“Müzikle Gelenekten Geleceğe” projesi Ahmet Mithat Efendi İlkokulu 3-A Sınıfı öğretmenlerinden Bengü Annak Kızıltoprak tarafından yürütüldü.

Hamza Evmez, Gülay Caner, Nurhan Kodaz, Emine Kocaöz, Evrim Güner, Sertaç Çelik, Halime Mirza, Meryem Sunca Yaman ve Gamze Öztürk gibi isimlerinde yer aldığı ekibin projesi amacına ulaştı.

Geçmişten, günümüze bir köprü olan projede yerel halk kıyafetlerini tanıma, hıdırellez gelenekleri, Ramazan davulu yapma ve eski manileri öğrenme, Âşık Veysel’in, “Toprak” türküsünü işaret diliyle söyleme, eş zamanlı masal anlatımı gibi zengin etkinlikler yapıldı.

Proje kapsamında, öğrenciler unutulan gelenek ve görenekleri öğrenirken, velilerde hatırlamış oldu.

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Ahmet Mithat Efendi