Beykoz'da kentsel dönüşüme çözüm nöbeti başlattılar

  • 20.06.2022 20:00
  • Güncelleme: 20.06.2022 20:02
  • Okunma: 5129 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Tokatköy'de başlayan kentsel dönüşüm şartlarından memnun olmayan vatandaşlar çözüm nöbeti başlattı.
Beykoz'da kentsel dönüşüme çözüm nöbeti başlattılar

Kentsel dönüşüm anlaşmasına imza atmayan yaklaşık 300 kişi evlerinden tahliye edilmeye başlandı.

Mahalle halkının toplu bir şekilde yaptığı basın açıklamasında kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını ancak şartların gözden geçirilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

Tokatköy Mahallesi 487 ada 3 parselde gerçekleştirmek istenen kentsel dönüşüm projesine imza atmayan 300'e yakın vatandaş zorla tahliyeye karşı nöbet eylemi başlattı.

Beykoz Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, proje için yargı yoluna başvuran vatandaşların talebi doğrultusunda mahkemenin, davacıların mülkiyet hakkını doğrudan etkileyecek olması nedeniyle telafisi güç zararlar doğabileceğinden mahallenin rezerv yapı alanı olarak belirlenmesi işleminin yürütmesini durdurma kararı aldığını aktardı.

Nöbet tutan mahalle halkı adına yapılan basın açıklamasında "Yetkililere sesleniyoruz çağrımıza kulak verin. Bizler kentsel dönüşüme karşı değiliz. Halk eliyle bütün mağduriyetlerin giderilerek yapılması taraftarıyız. Mağdur olan sadece bizler değiliz. Projeye 'evet' deyip evlerini terk etmiş insanların daha çok mağdur olduğunun da farkındayız. Bu sorun diyalogla çözülebilir. Arada birkaç belirsiz nokta var. Sorunlar çözüldükten sonra bölge halkının projeye onay vereceğinin bilinmesini isteriz. Nöbetimiz devam edecek. Amacımız bu işi kimseyi mağdur etmeden ilerletebilmek" ifadelerine yer verildi.

Çözüm nöbetine başlayan Tokatköy sakinlerinin talepleri ise şu şekilde sıralandı:

İmzalatılmak istenen muvafakatnamenin noter huzurunda bakanlık ya da idare tarafından yetkilendirilmiş yetkili ile imzalanması.

Muvafakatnamenin tek taraflı beyan olması nedeniyle karşılıklı hak ve sorumlulukların belirlendiği hukuki sözleşme imzalanması.

Tapulu-tapusuz ayrımından kaynaklı mağduriyetlerin yaşanmaması için ilgili yasaların öngördüğü kurallar çerçevesinde hak sahipliği kazanmış olanlara tapuların verilmesi.

Konut yenileme bedeli adı altında talep edilen ücretlerin söz ile değil yazı ile netleştirilmesi.

Söz konusu ücretlerden yıllık TEFE-TÜFE faizinin kaldırılması.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz