Beykoz'da Kent Konseyi Kongresi bir türlü yapılamadı

  • 1
  • 10397

En son 2016 yılında yapılan ve yönetmeliğe göre 2 yılda bir yapılması gereken Beykoz Kent Konseyi Kongresi bir türlü yapılamadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak resmi statü kazandırılan Kent Konseyi yapılanması Yayınlanan yönetmeliğe göre hizmet üretir ve ilk dönem için iki, aynı kişini başkanlığında ikinci kongresini 3 yıl sonunda yapar.

Beykoz'da ise Muharrem Kaşıtoğlu'nun başkanlığında  madde bağımlılığına yönelik yapmış olduğu çalışmalarda adından sıkça söz ettiren Beykoz Kent Konseyi en son 2016 yılında kongre yapmıştı.

Kaşıtoğlu'nun Yerine Emin Yavuz seçilmişti

Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Belediye Başkanlığı'nda istifa ettikten sonra Beykoz Kent Konseyi Başkanlığı'nı da bırakmıştı. Bunun üzerin Kent Konseyi Yönetim Kurulu, dönemin Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in önerisiyle meclis üyesi ve Beykoz Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz'u başkan olarak seçmişti.

Yönetmeliğe göre kongresini yapıp çalışmalarına çoktan başlaması gereken Beykoz Kent Konseyi yeni dönemde henüz varlık gösteremedi.

"Dost Beykoz Yazarı Murat Miniç Başkanlığa aday"

Dost Beykoz Yazarı ve İYİ Parti Beykoz Belediye Başkanı Adayı olan Bilgehan Murat Miniç'in Kent Konseyi Başkanlığı'na aday olacağının söylenmesiyle kongrenin ertelendiği öğrenilirken, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın, Bilgehan Murat Miniç'in aday olmasını istemediği ve bu nedenle kongreyi sürekli ertelediği belirtildi.

Bilgehan Murat Miniç'in, Beykoz Kent Konseyi Başkanlığı'na aday olacağının duyulmasıyla siyasi kulislerde ciddi hareketlilik yaşanırken, 130 üye üzerinde yapılan matematiksel hesaplarda Murat Miniç'in konsey başkanlığını kazanacağına kesin gözüyle bakıldı. Miniç'in kongreyi kazanması durumunda Beykoz Yerel Yönetiminin ciddi itibar kaybı yaşayacağı yorumu yapıldı.

"Çekilmezsen kongreyi yapmam"

Öte yandan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Kent Konseyi Başkanlığı için İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu'nu önerdiği, Bilgehan Murat Miniç'e ise "adaylıktan çekil, çekilmezsen kongreyi yapmam" dediği ifade edildi.

Bilgehan Murat Miniç ise yapmış olduğu açıklamada, "Beykoz Kent Konseyi; belediye yönetimine seçilen siyasi parti dışında kalan görüşlerin, sivil toplum kuruluşu ve diğer kurumların da şehrin yönetimine iştirak edip, çoğulcu katılımcı demokrasinin hayata geçirilmesi, aynı zamanda yönetimin halk adına denetlenmesi adına önemli bir mekanizmadır.

Biz de bu dönem Beykoz Denizciler Derneği adına, Beykoz Kent Konseyi genel kuruluna katılacağız. Beykoz için üzerimize düşen bir vazife olursa, gerekeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi

Beykoz'daki dev Türk Bayrağı'na sporcu katkısı
Önceki Beykoz'daki dev Türk Bayrağı'na sporcu katkısı
CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Sonraki CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Yorumlar (1 Yorum)

Mustafa gargar (5 yıl önce)

(Sadullah kabahasanoglu) yaklasik 6 ay önce kendisiyle çalışma fırsatı buldum sağlam karakterli ,kararlı ve halka hitap edebilmesini bilen sorun çözümü konusunda vatandaşla sağlam iletişim kurabilen, halk adamı bence SADULLAH KARAHASANOĞLU, 'NU tanımayanla KENDISIYLE 5 dk konuşsalar emin ve kararlı bir şekilde beykoz kent konseyi başkanlığını ondan başka kimsenin yapamayacagini anlar . Beykoz halk adamı ister çözüm ister ve samimiyet ister saydığım bu vasıflara sahip SADULLAH KARAHASANOĞLU, NDA MEVCUT KENDISINI destekliyor ve istiyoruz.

Yorum Yaz