Eğitim

Beykoz'da Karne Heyecanı ve Önemli Uyarılar...

Beykoz'da Karne Heyecanı ve Önemli Uyarılar...
2015.01.23 00:00
| | |
33206

Foto galeri

Beykoz'un başarılı okullarından olan Celal Aras Anadolu Lisesi'nin 'karne heyecanına' ortak oldu.

Dost Beykoz, Beykoz Belediyesi Psikoloji Servisi doktorlarından da günün anlam ve önemine dair çarpıcı bilgiler aldı.

İstanbul'un İncisi Beykoz'da da öğrenciler, tüm ülke genelinde olduğu gibi karne heyecanını yaşadı. Kimi okullar erken saatlerde karne verirken, kimi okullar da öğle saatlerine kadar beklemeyi tercih etti. Son yıllarda uygulamaya giren e-devlet dolayısıyla interneti olan öğrenciler bir gün önceden notlarına ulaşırken, interneti olmayan öğrenciler ise karne günü notlarını öğrenebildi.

Beykoz'un en başarılı okullarından olan Celal Aras Anadolu Lisesi'nin 'karne heyecanına' ortak olan Dost Beykoz, Beykoz Belediyesi'nin en çalışkan birimlerinden olan Psikoloji Servisi doktorlarından da günün anlam ve önemine dair çarpıcı bilgiler aldı. Ergen Psikologu Damla Elif Davutoğlu, ailelerin bugün alınan karneleri bir 'övünç' ya da 'utanç' kaynağı olarak görmemeleri gerektiğini vurgularken, "Kötü not nasıl ki utanç kaynağı değilse, iyi not da bir övünç kaynağı değil. Çünkü bu yarıyıl karnesinin sonrasında ikinci dönem dengeler her an değişebilir" dedi. Celal Aras Anadolu Lisesi Müdürü Bekir Sıtkı Terzi ise "İnsan, hata yapa yapa doğruyu bulur. Yanlışlarından ders çıkartarak doğruya ulaşır. Bu yarıyıl karnelerinde öğrenci zayıf alsa bile bunu düzeltmeyeceği anlamına gelmez. Özellikle söylemek istiyorum: Velilerimiz çocuklara olumsuz bir şekilde davranmasınlar" şeklinde görüş bildirdi.

Geçtiğimiz yılın Eylül 15'inde başlayan 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Dönemi, 23 Ocak 2015 itibariyle 15 günlük tatile girdi. Bu kış aylarında iki hafta tatil yapacak olan öğrenciler, karne notlarına bakarak ikinci dönem için strateji belirleyecekler. Dost Beykoz, bu özel günde Celal Aras Anadolu Lisesi'ne geldi ve 'karne' heyecanını gençlerle birlikte yaşadı, sevincini paylaştı. Beykoz'un en başarılı okullarından birisi olan Celal Aras Anadolu Lisesi, geçtiğimiz yıl özellikle Edebiyat ve Türkçe alanında ilçedeki diğer okullara fark atmayı bilmişti.

'Celal Aras Anadolu Lisesi'nde karne heyecanı...'

Celal Aras Anadolu Lisesi'nin okul bahçesinde İstiklâl Marşı'yla başlayan tören, Müdür Bekir Sıtkı Terzi'nin konuşmasıyla başladı. Yarıyıl tatili dolayısıyla tüm öğrenci ve öğretmenlere sağlıklı, verimli ve mutlu bir tatil dileyen Terzi, şöyle dedi:

"Eğitim Öğretimin bir dönemini daha geride bırakarak, araştırmacı, sorgulayıcı, üretken, düşünen, kendine güvenen, vatanını milletini seven, çevreye ve insana saygılı yetiştiğine inandığımız, her biri geleceğin teminatı olan ve olgun davranışlarıyla bizleri gururlandıran tüm öğrencilerimizi, anne baba ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. 2020 yılı geldiğinde sizlerin bir kısmı üniversiteli ve bir kısmı da hayata atılmış olacak. Ben şu anda karşımda geleceğin Başbakanlarını, Bakanlarını, öğretmen ve sanatçılarını, mimarlarını, doktor ve mühendislerini, çeşitli meslek sahiplerini ve işadamlarını görüyorum. Ben sizleri anne ve babalarının gelecekte rolünü üstlenmiş bireyler olarak görüyorum... Seneler çok çabuk geçiyor ve sizlerin de geleceğe dair bir yol haritasını şimdiden çıkarmanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. İkinci dönemin bu dönemden daha güzel geçmesini diler; sevgili idarecilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize sağlıklı, mutlu ve verimli bir tatil geçirmelerini temenni eder, sevgi ve saygılar sunarım."

'Canan Öksüz adlı öğrenciden harikulade bir kompozisyon...'

Okul Müdürü Bekir Sıtkı Terzi'nin ardından ise kürsüye 12/E Sınıfı öğrencilerinden Canan Öksüz geldi. Oldukça güzel bir kompozisyonu başarılı bir şekilde okuyan Öksüz, şunları kaydetti:

"Ayrılık... Ayrılık... Ayrılık... Hayatın özünde olan ayrılık... Hikâyelere, romanlara ve en anlamlı şekilde şiirlere konu olan ayrılık... ‘Dinle Ney'den! Duy, neler söyler sana? Derdi vardır ayrılıklardan yana’ diyen Mevlânâ'nın hissettiği ayrılık... Başlangıçlar güzeldir, bitişler zor. Tanışmalar heyecanlı ve umutlu; ayrılışlar acı... Sizden daima bir şeyler kalır geride...

Bir dönemi kapatıp yeni bir dönemi açıyoruz. Hayatımızın bir sayfasını acı tatlı anılarla kapatırken, diğer sayfasını yeni beklentiler ve umutlarla açıp, 15 gün sonra yeni bir döneme gireceğiz. Hayat sizin hayatınız olduğuna göre, geleceğinizi düşünmek, geleceğinizle ilgili gerekli tedbirleri almak, sorunlara çözüm aramak ve bulmak konusunda iş, öncelikle size düşüyor. Bunun yolu o kadar çok ki... Hangisinden gideceğiniz, seçtiğiniz yolda nelerle karşılaşacağınız, nasıl bir yaşam süreceğiniz ve yolun sonunu nasıl getireceğiniz size bağlı..."

'Müdür Başyardımcısı Ercan Çetin, Ödül ve Disiplin Kurulu çalışmaları hakkında bilgi verdi'

Dil alanında Okul 3.'sü de olan Canan Öksüz'ün lezzetli sunumunun ardından bu kez Müdür Başyardımcısı Ercan Çetin kürsüye geldi. Ödül ve Disiplin Kurulu'nun gerçekleştirdiği çalışmalardan bahseden Ercan Çetin, "Okulumuz Ödül ve Disiplin Kurulu'nun 1. Dönem değerlendirmesi şu şekildedir: 1. Dönem itibariyle okulumuzdan 50 öğrencimiz disiplin kuruluna sevk edilmiştir. 50 öğrencimiz içerisinde 42 öğrencimiz 'Kınama' cezasıyla, 8 öğrencimiz 'Sözlü Uyarı' şeklinde cezalandırılmıştır. Ödül olarak toplamda bin 190 mevcudumuz içerisinde 42 öğrencimiz Takdir Belgesi'yle... 235 öğrencimiz Teşekkür Belgesi'yle... 132 öğrencimiz Onur Belgesi'yle ödüllendirilmişlerdir" dedi.

Beykoz Belediyesi'nin en çalışkan birimlerinden olan Psikoloji Servisi'ni ziyaret eden Dost Beykoz, burada da önemli bilgilere ulaştı. Serviste daha çok 'Ergen Psikolojisi' ile ilgilenen Psikolog Damla Elif Davutoğlu, Dost Beykoz'un sorularını yanıtlarken, günün bir numaralı konusu ‘karne’ hakkında şunları kaydetti:

Psikolog Damla Davutoğlu uyardı: "Çocukları kesinlikle bir başkasıyla kıyaslamayın!"

"Olumsuz gelen karneler üzerinde konuşacak olursak, ailelere tavsiyemiz çocuklarını yargılamaktan ziyade dinlemeleridir. Kötü karnenin nedenleri sağduyulu bir şekilde ortaya konulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bu kötü karnenin tek muhatabı kesinlikle çocuk değildir. Aile de bunun bir parçası olabilir, okul da bir parçası olabilir. Bunların araştırılması gerekir.

Çocuk, kesinlikle ama kesinlikle bir başkasıyla karşılaştırılmamalıdır. Çünkü böyle durumlarda çocuklar, aileye karşı daha hırçın ve agresif olabilmektedir. Her çocuk da tıpkı bir yetişkin gibi 'bir birey'dir. Biz nasıl ki şu halimizle herhangi bir kimseyle karşılaştırılmayı doğru bulmuyorsak, çocuklar da aynı şekilde bundan hoşlanmayabilmektedir.

Karnesi iyi olan çocukların da rehavete kapılmaması ancak ailelerinin de onlara abartılı hediyeler almaması gerekir. Bu şekilde olduğunda çocuklar yalnızca ödüle bağımlı hale gelebilmektedir. Bunun yerine aileler, daha küçük ancak anlamlı hediyelerle, jestlerle çocuklara sürprizler yapmayı denemelidir. Çocuklar karneler geldiğinde ne çok fazla yerilmeli ne de göklere çıkartılmaması gerekir. Bu konuda aileler 'orta karar' davrandıklarında, çocukları için çok daha doğru bir iş yapmış demektir."

Dost Beykoz'un özel sorularını yanıtlayan Celal Aras Anadolu Lisesi Müdürü Bekir Sıtkı Terzi de Psikolog Damla Davutoğlu'na benzer değerlendirmelerde bulundu. Ailelerin kesinlikle çocukları ara karne dolayısıyla olumsuz davranmamaları gerektiğinin altını çizen Müdür Terzi, şunları söyledi:

Müdür Bekir Terzi: “Hata yapa yapa doğruya ulaşılır!”

"Öğrenciler hata yapacak, biz affedeceğiz. Ancak burada önemli olan konu şu: Velinin okulla irtibata geçmesi ve bunun sonucunda rehber öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, okul müdür yardımcıları, okul müdürü ve hatta kantinde çalışanlarla bir araya gelmesi gerekiyor. Buraya gelip bizzat kendisinin öğrenciyle birlikte bu ortamı yaşaması gerekiyor. Celal Aras Anadolu Lisesi'nin bir avantajı belki de merkezi bir yer olması nedeniyle veliler daha sık ve rahat geliyorlar. Ama yine de yeterli değil... Velilerimiz bir program dâhilinde hareket ederse ve burada yaşadıklarını kayıt altına alırsa daha iyi neticeler ortaya çıkacaktır.

İnsan, hata yapa yapa doğruyu bulur. Yanlışlarından ders çıkartarak doğruya ulaşır. Bu yarıyıl karnelerinde öğrenci zayıf alsa bile bunu düzeltmeyeceği anlamına gelmez. Son değil, ara karne... Özellikle 9. sınıflar sıkıntılı olabiliyor. Ortaokuldan geldikleri için farklı bir ortama giriyorlar, biraz bocalayabiliyorlar. Yine de şunu düşünmemiz gerek: Hayatın sonu değil! Buradan şunu söylemek istiyorum: Veliler çocuklara olumsuz bir şekilde davranmasınlar. Öğrencilere aldığı kötü not nedeniyle eleştiri yapmak yerine, kendilerindeki eksiklikleri bulgulayıp, onu gidermeye çalışsınlar."

Celal Aras Beykoz’un 1.’si

Öte yandan Beykoz'un en başarılı okullarından olan Celal Aras Anadolu Lisesi'nde '1. Dönem Sonunda' aldıkları notlarla vitrine çıkan öğrenciler de belli oldu. Spor alanında da oldukça başarılı bir yıl geçiren Celal Aras Anadolu Lisesi'nin başarılı öğrencileri, şu şekilde sıralandı:

Judo'da Genç Kızlar 53 kiloda Şeyda Onar İstanbul 3.'sü ve Türkiye 6.'sı oldu. Genç Erkekler 72 kiloda Mustafa Tolga Öz ise İstanbul 2.'si ve Türkiye 7.'si olarak müsabakaları tamamladı. Masa Tenisi'nde Beykoz'da takım halinde 1. olan Celal Aras Anadolu Lisesi öğrencilerinden Melike Demir 'Genç Kızlar' ilçe 3.'sü ve Uğurcan Şen 'Genç Erkekler' İlçe 1.'si oldu.

2014-2015 Birinci Dönem Dereceye Girenler

9. Sınıflar

1. Berk Ular 9/A Sınıfı 90,70 puan

2. Sümeyra Fatma Altınışık 9/A Sınıfı 85,92 puan

3. Kader Çılgın 9/A Sınıfı 85,24 puan

 

10. Sınıflar

1. Enes Erdoğan 10/G Sınıfı 95,74 puan

2. Melih Korkmaz 10/G Sınıfı 91,91 puan

3. Nilay Okuyan 10/B Sınıfı 89,96 puan

 

11. Sınıflar

Sayısal

1. Melihanur Kuzey 11/A Sınıfı 85,04

2. Hakan Canik 11/B Sınıfı 84,10 puan

3. Züleyha Hıdır 11/A Sınıfı 83,87 puan

Eşit Ağırlık

1. Gülçin Kahraman 11/F Sınıfı 82,62 puan

2. Hande Türköz 11/G Sınıfı 81,84 puan

3. Şevval Aycı 11/F Sınıfı 79,30 puan

Dil

1. Çağla Çendeoğlu 11/E Sınıfı 92,57 puan

2. Gülben Lazut 11/E Sınıfı 88,41 puan

3. Sema Çalış 11/E Sınıfı 85.78 puan

 

12. Sınıflar

Sayısal

1. Ümmühan Soylu 12/A Sınıfı 92,74 puan

2. Senem Yılmaz 12/A Sınıfı 91,48 puan

3. Şeydanur İrem Karakuş 12/C Sınıfı 90,47 puan

Eşit Ağırlık

1. Esin Korkut 12/G Sınıfı 92,57 puan

2. Hilal Şişman 12/G Sınıfı 89,80 puan

3. Emre Rençber 12/E Sınıfı 89,66 puan

Dil

1. Aybüke Karadayıoğlu 12/E Sınıfı 95,89

2. Ulaş Yıldırım 12/E Sınıfı 93,83 puan

3. Canan Öksüz 12/E Sınıfı 92,93 puan

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Beykoz Celal Aras Anadolu Lisesi, Bekir Sıtkı Terzi, Canan Öksüz, Ercan Çetin, Ergen Psikolojisi, Damla Elif Davutoğlu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"