Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar

  • 0
  • 5029
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar
Beykoz’da Kanuni Kent Ormanı ve muhteşem detaylar

Beykoz Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Kanuni Ormanı İstanbul'un en marka Şehir Ormanı olmaya aday...

Beykoz Belediyesinin Türkiye Triatlon Federasyono ile Dünya ve Türkiye'nin Ünlü Tüketim Ürünleri Markası Procter & Gamble ürünlerinden Oral-B'nin ortaklaşa düzenleyecekleri 2.Boğaziçi Triatlonu tanıtım töreni sonrası Markanın Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından konuk edildi.

Murat Aydın tarafından Kanuni Şehir ve Spor Ormanı gezdirilen Turnaoğlu, alanın genişliği ve sportif aktivite alanlarına hayran kaldı. P & G Markası olarak değişik markaları ile Dünya genelinde ve Türkiye'de başta milli takımlar olmak üzere birçok spor dalında sponsorluğu olan tanınmış firmanın Türkiye ve Kafkasya Sorumlusu Turnaoğlu ileride buradaki etkinlikler için sponsorluk için de nabız yokladı.

İstanbul’un en güzel ve en büyük mesire alanı olmaya aday Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı yaz aylarında ilgi görmeye başlamıştı. Beykoz-Ümraniye yolu üzerinde yer alan ve şehrin 5 farklı noktasından kolayca ulaşılan mesire merkezi konumuyla ailelerin yeni gözdesi oldu.


Türkiye’nin 8 ili ve 7 bölgesinden esinlenerek, Beykoz Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın imzaladığı protokolle 8 milyon 479 bin m2’lik bir alanda imar edilen Kanuni Kent Ormanı içinde yer alan spor ormanı şimdiden yoğun ilgi görmeye başladı.

Beykozluların ve İstanbulluların şehrin ortasında kuş sesleri eşliğinde temiz havada huzur bulacağı, aileleriyle piknik ve spor yaparak keyifli vakit geçirdiği kent ormanına Beykoz Küçüksu Caddesi ve Kavacık TEM Otoyolu Ümraniye yönünden ulaşılabiliyor.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yakınlığıyla Avrupa Yakası ve komşu ilçelere de ulaşım kolaylığı sunan alan, şehrin tüm sakinlerini doğaya ve ailecek mutlu anlara çağırıyor.

11 km’lik yürüyüş yolu Ziyaretçileri yeşil ve bakımlı ortamıyla karşılayan mesirenin ilk etabında suni bir gölet, ormanda gezinti ve koşu imkânı sunan toplamda yaklaşık 11 km uzunluğunda yürüyüş parkuru, 4 bin 400 m bisiklet yolu ve parkı, piknik alanları, çocuk oyun grupları, çeşmeler, restoran ve kafeterya bulunuyor.

Doğaya saygılı mangal Aileler için çocuk oyun gruplarının ve piknik masalarını çevresinde hazırlanan 7 büyük doğal gazlı mangal ünitesi piknikçilere doğaya saygılı, temiz ve zahmetsiz mangal keyfi sunuyor. Ziyaretçiler yanlarında getirdikleri etleri mangal ünitelerinde görevliler eşliğinde ya da kendileri kolayca pişirebiliyor. Ormanda bu üniteler dışında mangal yakılamayacak. Böylece ormanların kâbusu olan mangal kazalarının da önüne geçilmiş olacak.

Atlı sporlar yapılacak Açık alanda sporu tercih edenlere koşu, yürüyüş ve bisikletin yanı sıra alternatif spor olanakları da sağlanıyor. Bu amaçla ormanda okçuluk, cirit ve atlı kızak gibi geleneksel atçılık sporlarının yapılacağı 4 bin 200 m2 büyüklüğünde çalışma ve eğitim alanları da bulunuyor.

Beykoz Belediyesi’ne ait gölet manzaralı nikâh salonunun da hizmet verdiği şehir ormanının kafeteryası ise nezih ortamıyla çay ve kahve molası vermek isteyenleri ağırlıyor. Büyük, temiz ve yeşil ortamıyla İstanbul’a nefes aldıracak alanda ayrıca 778 araçlık otopark da yer alıyor.

BEYKOZ SPOR ORMANI Beykoz’daki Kanuni Kent Ormanı kapsamlı bir çalışmayla “Beykoz Spor Ormanı” olarak düzenleniyor. İstanbulluların spor için buluşacağı, nitelikli bisiklet yolları ve sahalarla donatılacak alan uluslararası yarışlara ev sahipliği yapacak.

Beykoz Belediyesi’ne ait olan ve ilk etapta mesire yeri olarak hizmet veren 8 milyon 479 bin m2’lik orman başlatılan çalışmayla mükemmel görünümü ile yeni bir kimliğe kavuşmak üzere. Bölgede asfaltlama çalışmaları sürüyor.

İstanbulluların yemyeşil doğasında huzur bulduğu alan ziyaretçilerini piknik, gezinti, dinlenme ve nikâh işlemleri için ağırlarken, yeni yapılacak yürüyüş, bisiklet yolları ve sahalarıyla artık sporseverlerin yeni gözdesi olacak.

Bisiklet’ten atletizme, tenisten, patene…


Beykoz Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında hazırlanmakta olan 18 bin 65 m uzunluğundaki bisiklet yolu, yeşillikler arasından geçilen 4 farklı rotada bisiklet sporuna yeni bir soluk katacak.

Bisiklet sporu tutkunları için toplam 166 bin 896 m2’lik alanda özel olarak kurulacak veledrom (pist bisikleti yarış tesisi) uluslararası yarış ve organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Tesisin içinde 432 mt uzunluğunda atletizm çalışma parkuru, 467 mt bisiklet parkuru, 600 mt dağ bisikleti parkuru, bisiklet parkı, futbol sahası, 2 tenis kortu ve 2 basketbol sahası yer almakta. Spor ve eğlenceyi bir arada arayanlar için ise 5 bin 450 m2’lik paintbol ve 615 m2’lik skatepark alanı hazırlanmakta. Başkan Aydın misafirleriyle ekolojik parka uğradı
Başkan Murat Aydın ve Tankut Turnaoğlu bölgede yaptıkları gezinin son bölümünde ise Beykoz Ekolojik Park ziyaretinde bulundular. Burada gerek Aydın gerekse de görevliler tarafından yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler aktarıldı. İşte Tankut Turnaoğlu'nun büyük dikkatini çeken ekolojik tarım çalışmalarına ait bilgiler...

Beykoz’da sürdürülebilir yaşama destek için okullar, çiftçiler ve ilçe sakinlerinin katılımına açık permakültür (*) ve ekolojik tarım uygulamalarıyla dünyaya armağan olarak hazırlanan “Beykoz Ekolojik Park” kuruldu.

Beykoz Belediyesi ve Doğayla Ahenk İçinde Sürdürülebilir Yaşama Dönüş Vakfı (PERMATÜRK) işbirliğiyle kurulan “Beykoz Ekolojik Park” doğanın öğretileri rehberliğinde sürdürülebilir dünyanın mümkün olduğunu gündelik hayatın içinden pratik örneklerle göstermeyi amaçlıyor. Kent Ormanı’nda doğala dönüş İstanbul’un en büyük mesire alanı olarak açılan Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı’nda 24 bin 100 m2’lik arazi üzerinde ekolojik bir dönüşüm hikayesi olarak başlatılan projenin ilk adımında toprağın ekolojik tarım alt yapısını hazırlamaya yönelik çalışmalar yapıldı.

Vakfın gönüllüleriyle birlikte toprak iyileştirme, bitki yataklarını oluşturma, çeşitli türlerde fide dikimi ve tohum ekimiyle sahada devam eden proje permakültür ilkelerine dayanan ekolojik tarım ve sürdürülebilir yaşam anlayışının toplumda yaygınlaştırılmasını da temel amaç ediniyor. İlaçsız, sağlıklı, doğal tarım Beykoz Permakültür Ekolojik Parkı tamamlanıp faaliyete geçtiğinde doğayla ahenk içinde ve sürdürülebilir yaşamı canlı örnekleriyle gösteren bir permakültür ve doğal yaşam merkezine dönüşmekte. Hiçbir zirai ilaç kullanılmadan, tamamen doğal yöntemlerle gıda üretimi yapılacak alanların kurulacağı ekolojik park içerisinde meyve ve yemiş ağaçlarının yer aldığı gıda ormanları, yağmur sularının toplanıp depolandığı göletler, kolektif gıda üretimine imkân tanıyan topluluk bahçeleri, atölyelerin düzenleneceği bir aktivite merkezi de yer alacak.

Okullar ve çiftçiler ağırlanacak Ekolojik park içinde kurulacak aktivite alanları belirli periyotlarla ilçedeki öğrencileri ağırlayacak. Çocuklar aktif olarak toprakla buluşacakları atölyelerde sağlıklı ve doğal tarım döngüsünü gözlemeyecek. İlçe sakinlerine sürdürülebilir bir gelecek için doğayla işbirliği yapma fırsatı sunacak ekolojik park, dünyayı kirletmeden sağlıklı gıdaya ulaşmanın yollarını gösterecek. Proje kapsamında ilçedeki çiftçilere yönelik onarıcı ve koruyucu tarım eğitimleri düzenleyerek mevut tarım alanlarının doğala dönüşüne de öncülük yapılacak.

Permakültür (*) Nedir? : Permakültür, kelime anlamı olarak "Sürdürülebilir Tarım" (Latince; perm: sürmek, cultür: tarım) anlamına geliyor. Sürdürülebilir bir sistemde, iş yükünün en aza indirilmesi, atıkların kaynak şekline dönüştürülmesi ve verimin en üst düzeye çıkartılması ile oluşan sistemler permakültür olarak adlandırılıyor. Aslında bir tasarım olan Permakültür'ün temel amacı; bitki, hayvan ve insanları üretim amaçlı bir araya getirerek, bakımı kolay, sürdürülebilir ve kendi kendine yeten bir düzeni “mümkün olan en küçük alanda” oluşturmaktır. Bu ilkeler çiftliklerde, evlerde, bir ölçüde kentsel yerleşimlerde veya herhangi bir ortamda görülebilir.

Dost Beykoz / Özel Haber

Beykoz’da bu Pazar günü hangi yollar trafiğe kapalı olacak
Önceki Beykoz’da bu Pazar günü hangi yollar trafiğe kapalı olacak
Millet İttifakı adayımı açıklıyorum
Sonraki Millet İttifakı adayımı açıklıyorum