Beykoz’da kadınlara ücretsiz kanser taraması

  • Güncelleme: 20.02.2020 20:54
  • Okunma: 14097 kez
  • Yorum: 0
Beykoz İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi önünde konuşlandırdığı kanser tarama tırı hizmet vermeye başladı.
Beykoz’da kadınlara ücretsiz kanser taraması

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Evren Can Yılmaz ve diğer sağlık çalışanlarının yanı sıra vatandaşlarında katılımıyla yapılan açılış sonrası “Kanser Tarama Tırı” hizmete başladı.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı açılış sonrası, İlçe Sağlık Müdiresi Evren Can Yılmaz’dan, kanser tarama tırında verilecek olan hizmetlerle ilgili bilgi aldı.

Türkiye’nin sağlık konusunda, kaliteli hizmet bakımından Avrupa’da ilk sıralarda yer aldığını ifade eden, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, tarama tırından faydalanmak üzere gelen kadınlarla da bir süre sohbet etti.

Beykoz İlçe Sağlık Müdiresi Dr. Evren Can Yılmaz Dost Beykoz’a yapmış olduğu açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nı erken teşhis ve koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında başlatmış olduğu (KETEM) kanser Erken Tanı Tırı’nın, mamografi ve rahim ağzı kanser taramaları amacıyla 23 Temmuz – 31 Ağustos tarihleri arasında Beykoz’da hizmet vereceğini kaydetti.

30 ve 65 yaş arası bayanların ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabileceğini dile getiren Bayan Yılmaz, tırın içinde meme kanser tarama ve teşhisinde kullanılan mamografi cihazı, ayrıca bayanlarda ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer alan rahim ağzı kanser taraması için test bölümü olduğunu ifade etti.

Kanser tarama tırının Beykoz’da hizmet vereceği süre içinde mahalle muhtarlıklarından Beykoz Belediyesi’nin destekleriyle ücretsiz servis hizmeti verildiğini de söyleyen Dr. Yılmaz, burada elde edilen sonuçların aile hekimlerinin bilgi sistemine düştüğünü ve çıkan sonuçların olumsuz olması durumunda sistem üzerinden gerekli takiplerin Sağlık Bakanlığı nezdinde yapıldığını söyledi.

“Erken teşhis çok önemli”

Vatandaşların, mahallelerinden hangi saatte servisin geçeceğini muhtarlardan ve aile hekimlerinden öğrenebileceğini de sözlerine ekleyen İlçe Sağlık Müdiresi, “bilindiği üzere erken teşhis çok önemli… Burada alınan sonuçlar otomatik sistem üzerinden, hastaların kayıtlı bulundukları aile hekimlerine düşmektedir. Olası bir pozitiflik durumunda aile hekimi tarafından sevk zinciri kapsamında ilgili hastaneye yönlendirme yapılmaktadır” dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Kanser, Tarama, Tır, Evren Can Yılmaz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz