Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı

  • 0
  • 14929
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı
Beykoz'da kadınlar kendi değerini anlamalı

CHP Beykoz İlçe Kadın Kolları Başkan Adayı Avukat Feyza Altun, özel hayatından projelerine kadar birçok detayı Dost Beykoz'a anlattı.

1987 Yılında dünyaya geldiği Üsküdar'dan 12 yaşında ayrılarak Kadıköy'de yaşamaya başladığını ve Erenköy Kız Lisesi'ni birincilikle bitirdiğini ifade eden Aktivist Avukat Altun, "İki senedir Beykoz'da yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini'nden mezun oldum. Şimdi yüksek lisans yapıyorum. Kadın hakları aktivizminin Türk kanununa etkisini çalışıyorum. Aktivizm kanunları nasıl etkiler, siyaset ve aktivizm birleşimi Türkiye'deki yasama organında nasıl çalışır bunu çalışıyorum." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'ne 2009 yılında üye olduğunu ve Kadıköy örgütünde uzun süre komisyonlarda görev aldığını dile getiren Feyza Altun, İstanbul İl Başkanlığında Kadın Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdüğünü söyledi.

"Beykoz'un ciddi anlamda desteğe ihtiyacı var"

Beykoz'un Türkiye'nin küçük maketi olduğu benzetmesinde bulunan Altun, "Beykoz'un kendi içerisinde tam Türkiye'yi gösteriyor. Beykoz'un içinde Kadıköy de Şişli de Trabzon Rize'de var. Bence Beykoz böyle bir ilçe. Beykoz'un ciddi anlamda desteğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullanarak, "Beykoz'da çok ciddi bir potansiyel olduğunu görüyorum." diye konuştu.

Beykoz'un insanlarını kıyasladığında tatil kasabasına benzediğini ifade eden Feyza Altun, "Kadıköy'de yaşadıktan sonra Beykoz cennet gibi bir yer. Kadıköy'ün de kendine göre güzellikleri var tabi ama burada her yer yeşillik, doğa var. İnsanları çok mütevazi, bütün partilerin örgütlerine teşkilatlarına girdiğim zaman orada bunu görüyorum. Beykoz'da yaşayan insanlar da böyle. O insanlar çok mütevazi ve iletişim kurulabilir. Diyalog kurması kolay ve keyifli insanlar. Cana yakın olmayan bir insan daha Beykoz'da görmedim. Hiç kötü bir şey yaşamadım." değerlendirmesinde bulundu.

Altun, şunları kaydetti:

"Herkes birbirini tanıyor. Ben hep Kadıköy ile kıyaslıyorum. Orası böyle değil, kimse birbirini tanımaz. Kalabalık, herkesin kendi dünyası var. Çok hızlı bir ilçe orası ama burası daha yavaş işliyor. Burada insanların arasında sıkı bir bağ olduğunu görüyorum. Benim Giresun Alucralı olduğumu duyan insanların beni aramaları, 'sen bizim kızımızsın' diye sahip çıkmaları bence çok kıymetli bir şey. Bugünlerde ülke olarak da ihtiyaç duyduğumuz bir birliktelik. Partilerden de olumlu tepki alıp sıcak diyaloglar kurduğum oldu."

"Beykoz'u çok atıl gördüm"

"Benim Beykoz ile ilgili şaşırdığım şeyler de var. Bu kadar güzel bir ilçe bu kadar güzel olanaklar değerlendirilebilecek potansiyel, yapılabilecek projeler varken çok atıl gördüm açıkçası, bu hem özeleştiridir, hem diğer partilere eleştiridir."

Feyza Altun, Beykoz noktasında çok hevesli olduğunun altını çizerek, "Çok aktif bir ilçe olsa, sürekli bir şeyler yapılan bir yer olsa bizi zorlar. Çıtayı aşmaya zorlamak insanı zorlayabilir ama şu anda elimizde tertemiz bir tarla var benim gözümde, biz o tarlayı süreceğiz." dedi.

"Kadıköy ve Beykoz birbirinden çok farklı"

Partisinin tüzüğü gereğince doğru olanın ikamet ettiği ilçede siyaset yapmak olduğunu hatırlatarak sözlerine devam eden Altun, "Ben Kadıköy'e gidip gelebilirdim elbette ama zaten Kadıköy ile bağımı koparmış değilim. Oradaki meslektaşlarımla, İlçe Başkanımla hala diyalog halindeyim. Tabi evim burada ilçe binam burada, yakınım. Bir de neden ben buraya bir şey katmayayım? Ben bunu çok açık söylüyorum. Kadıköy'den farklı bir kadın kolları yapısı görerek geldim. Kadıköy'ün demografik yapısıyla Beykoz'un yapısı da farklı. İnsanları da farklı kadınları da farklı. Aynı parti olmasına rağmen örgüt yapıları da farklı. Şunu da düşündüm. Neden ben oradaki çalışma tarzını buraya getirmeyeyim ki?" diye konuştu.

"Buradan bir Feyza geçti şöyle işler yaptı desinler"

Sorunsuz çalışan çalışma sistemini sağlamak istediğini belirten Altun, "Benim istediğim şey 10 sene Kadın Kolları başkanlığı yapmak değil. İki sene burada çalışalım, bizden sonra aday olacak arkadaşımıza öyle bir sistem bırakalım ki bu sistem Feyza da Ayşe de Fatma da gelse devam eder ve çalışan bir sistemi hedefliyoruz. Şu anda bu sistem burada yok. Çok güzel çalışan kadın kolu Başkanlarımız olmuş. Kendi bilgimden bir şeyler katmak istiyorum. Beykozlu buradan bir kadın kolu başkanı geçti, şöyle de güzel işler yaptı. Ben böyle anılmak istiyorum. Gurur duyarım." ifadelerini kullandı.

Dost Beykoz'un sorularını içtenlikle yanıtlayan Avukat Feyza Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sosyal medya bir noktada yorucu bir şey aslında"

"Aslında böyle bir güce sahip olduğum için bundan memnunum. Twitter ve Instagram'daki 3-4 günlük total etkileşime baktığımızda 100 milyona yaklaşıyor. 100 milyon aktiviteyle bir şekilde muhatap oluyorsunuz. Beğenmese de görüyor, takip etmese de paylaşıyor oradan 100 kişi daha görüyor. Çok ciddi bir alan. Çok önemli bir şey, insanın elindeki ciddi bir güç. Doğru kullanıldığında doğru işler yapılabileceğini düşünüyorum. Bir sürü etkileşim var. Küfrü ve hakareti var. Bir noktada sosyal medya yorucu bir şey aslında. Dışarıdan belki çok lay-lay-lom görünüyor ama yıpratıcı zamanlar da yaşadım."

"Atamalar ne oldu gibi sorular geliyor. Keşke benim böyle bir gücüm olsa tek tek cevap veririm. Yok ama ne diyeceğim bu insanlara? Zaten çok hakka hukuka uygun iş yapıldığını düşünmüyorum. İnsanlara da bir şey diyemiyorum o yüzden bakmayayım diyorum. Cevap verebildiklerime bilgim olanlara kendi yapabileceğim olaylara cevap veriyorum."

"Beykozlunun hayatı Beykoz Adliyesine nasıl yansıyor?"

"Öğrendiğime göre mesela Beykoz'da sağda solda bulunan kadın cesetleri varmış. Hiç ben bu kadar zaman gündeme geldiğini görmedim. Üzerine bir şey yapıldığını görmedim. Bunun üzerine gitmek istiyorum. Bu kadınlar neden cinayete uğruyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ben bunları takip etmek isterim. Beykoz halkının yaşayışı Beykoz Adliyesine nasıl yansıyor acaba ben bunu çok merak ediyorum. Beykoz'da ne kadar şiddet dosyası var, ne kadar istismar dosyası var."

"Biz buradaki bütün siyasi partiler olarak Beykoz'da yaşanan tacizi, tecavüzü, istismarı takip edelim, neden etmeyelim ki? Bir sürü ilçede bu yapılıyor varsayalım ki yapılmıyor, biz Beykoz'da yapalım. Başka ilçelerin ne yaptığını çokta baz almıyorum açıkçası. Kendimi buraya ait hissettiğim içinde burada çalışmak istiyorum."

"Hiç çikolata yemediyseniz tadını bilemezsiniz"

"16 Şubat'tan sonra benim ilk yapacağım şey 45 mahallede kadınlara haklarına yönelik bir hukuk semineri vermek olacak. Bu seminerleri verdikten sonra ben böyle doğmadım. Bu ülkede, ataerkil bir toplumda yetiştim. Bunun bilincinde olarak ben de bu çalışmaları yapmaya başladım. Biliyorum ki Beykoz'da böyle bir sürü insan var. Bilmiyor belki de. Hiç çikolata yemediyseniz onun tatlı olduğunu bilmezsiniz. Bu kalıpları kırabileceğimizi düşünüyorum."

"Feminizmin kendi içinde birçok fraksiyonları var. Feminizm temelinde kadınlarla erkeklerin eşit haklara sahip olmasını temenni eden bir ideolojidir. Bu kadar aslında kolay bir tanımı vardır. Ben kendime feminist dediğim zaman mesela bir paylaşımdan örnek vereyim. 'Selvi boylum al yazmalım filminde Asya, İlyas'a dönmeliydi' dedim. Sonra bana nasıl feministsin dediler, arkadaşlar feminizm benim bilmediğim bir din mi? diye cevap verdim. O anda filmi izlemişim ve duygusal olarak bir paylaşımda bulunmuşum. Ülkemizde fazla kraldan çok kralcılık olduğu için böyle şeylerle karşılaşılabiliyor."

"Başbakan Feyza'nın saçı dersin"

"Ben ilkokuldayken hatıra defterime yazmışım. Bir arkadaşıma saçımı kesip vermişim, al sakla ben Başbakan olduğum zaman Feyza'nın saçı bu dersin diye söylemişim. Ben elbette siyaset yapmak istiyorum. Şu bu olacağım demek istemiyorum. Onu bilmiyorum. Çünkü siyasetin insanı nereye götürdüğünü ya da götürmediğini bildiğim için böyle konuşuyorum."

"Ben mesela 10 senedir ilk defa bir şeye aday oldum. İlk adaylığım. Benim şu anda istediğim şey şu anda Beykoz'da iki sen çok güzel bir çalışma yürütmek fark yaratmak ve bu farkı yarattıktan sonra bir sonraki hedefimiz ne olacak bunu belirlemek istiyorum. Elbette siyasetin içerisinde her zaman var olacağım."

"Daha önce yapılmamış şeyleri yapacağız"

"Gerçekten genç ve dinamik kadınlarla çok güzel bir yönetimimiz var. Daha önce yapılmamış şeyleri yapacağımızı düşünüyorum. Hep birlikte çok fazla komisyonumuzla olabildiğince çok kadını dahil ederek çalışma yapmak istiyorum. Özel günlerde çelenk koymaktan çok daha fazlası var kafamda."

"Ben istiyorum ki AKP'li de olsa, MHP'li de olsa İYİ Partili de olsa o insanlar Feyza bunu çözer, bize yardım eder desinler istiyorum. Öncelikle düşündüğüm bilinç yükseltme çalışmaları var. Yani benim içinde bu geçerlidir."

"Nereye gidecek? CHP Beykoz'un Kadın Kollarına..."

"Yapmak istediğim en temel şey hukuki haklarını öğretecek farkındalık arttıracak çalışmalar yapmak. Kadına ve çocuğa şiddetin engellenmesi amacıyla onları doğru hukuki çalışmaları yapmalarını sağlamak istiyorum. Kadın şiddete uğruyor ya da kadının çocuğunu bir akrabası istismar etmiş. Bu kadın bir yerden akıl almak istiyor. Nereye gidecek? CHP Beykoz Kadın Kollarına gelecek. Avukat Feyza Altun'a gelecek."

"Siyaset yapmak için vaatte bulunmak istemiyorum. Psikolojik destek bu insanlara verebilir miyiz? Bu konuda ne kadar gönüllü psikoloğumuz olabilir. Ne kadar kadına bu desteği verebiliriz ve bu desteği nerede verebiliriz? Buna bile bakıyoruz."

Kaymakam Ahmet Katırcı'yı ziyareti

"Geçen gün Kaymakam beyi de ziyaret ettim. Bizim Beykoz halkına artı değer katacak bütün projelere kapımız açıktır dedi. Bu tepkiden dolayı ben çok mutlu oldum açıkçası. Beykoz'da geçmişti çok ciddi emekçi bir kesim var ve ciddi potansiyeli olan insanlar da var. Bu potansiyele ulaşmak istiyorum. Bütün Beykoz'da kadınlar çalışıyor. Gündeliğe giden de var, yönetici olan da var. Fark etmiyor. Beykoz'da kadınların kendi değerini anlamasını istiyorum."

Dost Beykoz / Özel Haber

Beykoz Devlet Hastanesi’nde hareketli saatler
Önceki Beykoz Devlet Hastanesi’nde hareketli saatler
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz