Kültür

Beykoz'da kadının rolü sorgulandı

Beykoz'da kadının rolü sorgulandı
2014.11.06 00:00
| | |
20907

Foto galeri Video galeri

BEDES, kadının toplum ve aile içindeki yerini sorgulayan 'Kadının Adı' isimli oyunuyla, tiyatro severlerle bir araya geldi.

Toplamda 13 kadının zaman zaman erkek rolüne de büründüğü oyunda, evde, işyerinde ve toplumda yer alan kadının yaşadıkları 'mizahi bir dille' ele alındı. Son derece keyifli geçen oyunda izleyiciler zaman zaman gülme krizine girerken, sahneyi tamamen dolduran ve her noktasını profesyonelce kullanan BEDES'li kadınlar, salondan büyük alkış aldı.

Oyunun sonunda ise her birisi Meşale Annesi olan kadınlar, kitap okuyarak, bilgilenerek ve bilinçlenerek bir meslek edindi ve topluma yararlı bir birey halini aldı. Bu sırada ise oyuncularla birlikte tüm salon da duygusal anlar yaşadı.

‘Kadının Adı isimli oyun 3. Kez sahnelendi’

BEDES'in bu yıl 3. kez gerçekleştirdiği 'Kadının Adı' isimli oyununda, Dernek Yöneticisi ve öğrenci bursiyeri kadınlar 'oyuncu' olarak yer aldı. Oyunu, Beykoz Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal, BEDES Başkanı Gülay Demirel, Beykozlu Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun, Belediye Meclis Üyesi Hakkı Emanet ve pek çok sanatsever katıldı. Beykoz'un gururlarından birisi olan Yeter Usta'nın yönetmenliğinde sahnelenen oyun, ilçe halkı tarafından büyük bir ilgi gördü.

Herhangi bir profesyonel tiyatro içerisinde yer almamış olan 13 gönüllü kadın, BEDES'ten destek alan öğrenciler için bu yıl üçüncü kez sahneye çıktı. Sahnenin önü ve arkasını başarılı bir şekilde kullanan kadınlar, girdikleri 'erkek' tiplemeleriyle de büyük bir sempati kazandı. Kadın-erkek ilişkilerinin mizahi bir dille ele alındığı oyunda, erkek egemen toplum sorgulandı ve özellikle 'sosyete' diye tanımlanan kadınların yaşam tarzları, alışkanlıkları mizahi bir dille eleştirildi.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen oyunda BEDES adına Eğitmen Yeter Usta'nın yönetmenliğinde şu kadınlarımız sahne aldı:

Bahar Toktamış

Berna Bener

Çağla Şeneler

Deniz Bozyel

Deniz Ergin

Esra Şahin

Funda Turanlı

Gonca Heper

Saadet Özer

Sema Yurttaş

Sibel Oktay

Vildan Gökalp

Zülal Haksever

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Bedes, Beykoz Eğitime Destek Derneği, Gülay Demirel

reklam
1 Yorum
fatma emanet07.11.2014 13:02:10

Tebrikler çok eğlenceli ve o kadarda düşündüren bir gösteri için Bedes'li hanımları kutlarım....çok beğendim tekrar tebrikler...

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"