Makaleler

Beykoz'da kadının adı yok!

12.04.2018 17:17
| | |
11483

Geçtiğimiz günlerde bir programdayım, gidip en öndeki protokol sırasına oturdum.

Tabi, ben oturunca bir anda kısa süreli bir kriz yaşandı: Protokolde yer alan 10 kişiden 20'si erkek olduğu için bir süre "Nereye oturtturacağız" diye görevliler telaş ettiler. Ben, bilinçli olarak bu krizi görmezden geldim. Çünkü o sırada bana yönetilecek bir "İzin verir misiniz Elif Hanım?" denildiğinde söyleyeceklerimi ezberlemekle meşguldüm. Biri 'gık' dese, açacaktım ağzımı, yumacaktım gözümü "Ya bir bakın Allah’ınızı severseniz, kadraja girecek bir tane hanım var mı ön sırada? İnsaf" diyecektim.

Doğrudur, memleketimize şimdiye kadar bir tek kadın Başbakan geldi; onun dışında da yönetime hep erkek egemendi. Genelkurmay Başkanı erkek, cumhurbaşkanı erkek, milletvekilleri erkek... Erkek, erkek, erkek... Biz kadınlar hep ikinci planda...

Yine geçtiğimiz günlerde bir belgesel izliyorum; ABD'ye ilk kez giden bir Hintli kadın, burada ilk dikkatini çeken durumun kadın-erkek eşitliği olduğunu söylediğini duydum. Biz hep batı diye tukaka ediyoruz ama ne hikmetse hiç doğru uygulamalarını örnek almıyoruz. Güzel Atatürk'ümüz, Türkiye Cumhuriyeti'nin o Eşsiz Lideri, şimdiki batı özentisi yeni yetmelerin aksine; batıdan da önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Ne oldu peki? Ne oldu da biz, batıdan bile önce elde edilmiş bir hakta bugün, batının da gerisinde kaldık?

Programlara bakıyorum; kimi zaman Yücel Bey'in eşi Ayşe Hanım, kimi zaman da Ahmet Bey'in eşi Fatma Hanım protokolde yer alıyorlar. Ancak bu hem her zaman olmuyor hem de olduğu zaman Belediye Başkanının ve Kaymakamın gölgesinde kalıyorlar. Kadın denildiğinde hep 'çocuk doğuran ve bakıp büyüten kişi' akıllara geliyor. Çocuk neden doğar doğmaz kadının kucağına atılıyor? Neden erkekle birlikte sorumluluk paylaşılmıyor? Bunların ötesinde ise neden yönetimde ve sonunda protokolde kadın hiç yer almıyor?

AK Parti de CHP de Beykoz Belediye Meclisi'ndeler ve her ikisinin de kadın üyeleri var. Neden protokolde partililer, kadın Meclis Üyelerine yer vermiyor? Bu meclis üyesi kadın sayısı neden bu kadar az? Beykoz'da Ne zaman kadın Belediye Başkanı, kadın Kaymakam görebileceğiz? Eğer bunların olma ihtimali çok uzaksa da kimse kusura bakmasın, bu Elif Çelik, protokole bakar; oturulacak yer varsa geçer oturur arkadaş! Azıcık protokol fotoğraflarına renk gelsin, değil mi?

Peki, nasıl mümkün olacak? Beykoz'da siyasetin içindeki kadınlar, patavatsızlık ederken mi? Birbirinin dedikodusunu yapıp, diğer bir kadın yoldaşını düşman olarak görürken mi? Çıkarına ters düştüğü için emek veren kadını, kıskançlık uğruna erkeklerin sofrasına meze ederken mi? Nasıl mümkün olacak? Bunun gerçekleşmesi için önce Beykoz'da siyaset yapan kadınlarımızın kendisini bir gözden geçirmesi gerekmez mi? En azından yaptıklarından utanması bu kadar zor bir iş mi? Saygı verilir mi yoksa alınır mı? Kadınlarımız kadınlarımıza saygı duymazsa eğer erkeklere kızmak ne kadar doğru? Bu ortamı gören erkeklerimiz, eşlerinin, kardeşlerinin, akrabalarının Beykoz'da siyaset yapmasına izin verir mi?

Son olarak şu Afrin gündemine değineceğim. Görünen o ki, Afrin'e götürülen sanatçılar ülke gündeminde epeyce yer etmiş. Ancak ben sanatçılarla ilgili bir laf etmeyeceğim: Bu konuyla ilgili laf etmek bana düşmez. Sadece bir kırgınlığımı dile getireceğim: Ben bir asker kızı olarak, Genelkurmay Başkanının omzuna yüklenen askerlerin selfi çekiyor olmalarını çok yadırgadım. Bir Genelkurmay Başkanı bu kadar yaklaşılabilir birisi olmamalı. Doğru, belki Batı bu konuda geleneksel anlayışı terk etti ancak ben, bizim özümüzde, kodlarımızda hâlâ bir saygının, bir duruşun olduğu düşüncesindeyim. Bence bu 'ulaşılmazlık' güzel bir fotoğraftı. Bu durumun ise yavaş yavaş sona erdiğini görmeyi içime sindiremiyorum. Mehmetçik elbette canımız ama en üst düzeyde olan kişilerin biraz daha ulaşılmaz durması, kendi içinde pek çok algıyı da yönlendiriyor. Özetle, beni o fotoğraf çok ama çok rahatsız etti. 

NOT: Unutmayalım ki dostlar, toplumlar saygı ve sevgi ile yükselirler.

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kadın, Elif Çelik

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"