Beykoz’da kaçak yapıya kesinlikle geçit yok

  • 0
  • 9811
Beykoz’da kaçak yapıya kesinlikle geçit yok
Beykoz’da kaçak yapıya kesinlikle geçit yok

Geçtiğimiz günlerde basın mensuplarıyla bir araya gelen Beykoz Belediye Başkanı Murat aydın, Dost Beykoz Yazarı Kader Gür’ün sorusu üzerine cevap vermişti.

Beykoz’da yıkımlar devam edecek mi?

Soru üzerine açıklamalarda bulunan Murat Aydın, İmar Barışı Yasası’nın milat olduğunu, bu yasanın kaçak yapılara karşı devletin tutumu olduğunu ve yasa öncesi yapılanların affedildiğini ve gerekli yasal düzenlemenin yapıldığını ifade etmişti.

Beykoz’da birçok kısıtlamaya rağmen, büyütmemek kaydıyla tadilata izin verildiğini bunun da aslında bir suç olduğunu kaydeden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, menfaat ilişkisini kesinlikle reddettiklerini, kimseyle menfaat ilişkisine girilmeden aracı kullanmadan tadilata izin verdiklerini söylemişti.

“Tüm bunlara rağmen kaçak yapılaşmalar oldu. Biz müdahale ettik. Şikâyet edildi… Bir de kamu arazisine, kamu arazisi olmayan yerlerde kaçak yapılaşma yapılıyor.” diye konuşan Aydın, “imar planı çıktı, al ruhsatını yap. Engel yok ki. Niye kaçak yapıyorsun? Bizim tutumumuz bu. Böyle olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Murat Aydın şöyle devam etti:

Yani dışarıdan art niyetli tipler oluyor. Gidiyor, ‘şu kadar verirseniz ben senin işini hallederim’ deyip menfaat temin eden kesimler var. Öyle olduğu zamanda yıkıyoruz.

Büyük bir çoğunlukta imar çıktı. Bir kısmı da zaten çıkacak. Gel ruhsatını al yap. Niye kaçak yapıyorsun? Kamu arazisine niye bina yapıyorsun? Alıyorsun, satıyorsun, yok şu diyorsun, bu diyorsun. Bizim bu haksızlıkların önüne geçmemiz lazım.

Beykoz’da artık imar kanununa uyularak inşaat yapılabilir. Kurallara uyulması Beykoz’un zenginleşmesi anlamına gelir. Beykoz'daki insanların malının daha değerli olması anlamına gelir. Daha göğsünü gere gere gider inşaatını yaparsın.

Elmalı Mahallesinde kaçak yapı devam ediyor

Başkan Aydın’ın bu açıklamalarının Dost Beykoz’da yayınlanması üzerine Dost Beykoz Watsaap hattına kaçak yapı ihbarları gelmeye başladı.

Yaklaşık bir ay önce Beykoz Örnekköy Mahallesinde yıkımlar yapılmış, ciddi tartışmalar yaşanmıştı.

Buna rağmen Beykoz Elmalı Mahallesi Keser Caddesi üzerinde devam eden kaçak yapı bölge halkının dikkatini çekti.

Beykoz Belediyesi’nin kaçak yapıya yönelik hassasiyetini bilen vatandaşların kaçak yapıyı durdurmak için girişimlerinin sonuçsuz kaldığı da iddialar arasında yer aldı.

Şikâyetler üzerine Beykoz Belediyesi’nin küçük çaplı bir yıkım yaptığı inşaatın yoldan gözükmemesi için etrafının yeşil brandalarla çevrildiği,  yapılan yıkımda binaya hiçbir zarar verilmediği, iki gün önce inşaat alanında beton döküldüğü, evin büyütüldüğü ve çatının yükseltildiği ifade edildi.

Bölgede bu çerçevede çok sayıda kaçak yapı olduğu dile getirildi.

Haber Merkezi

Beykoz 1908 Gençleri önemli bir avantaj yakaladı
Önceki Beykoz 1908 Gençleri önemli bir avantaj yakaladı
Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Sonraki Beykoz'da husumetlisini kız arkadaşıyla kandırarak kaçırdı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz