Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi

  • 4
  • 22955
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi
Beykoz'da istifa getiren twitin hikayesi

Başkan Yardımcılığı görevini 30 Mart 2014'ten beri yürüten Kaşıtoğlu'nu istifaya sürükleyen o mesajın hikayesini Dost Beykoz okuyucuları için derledi.

22 Eylül 2017:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş istifa etti. Topbaş, Saraçhane'de düzenlediği basın toplantısında İstanbullulardan helallik isteyerek, istifa ettiğini açıkladı.

23 Eylül 2017 – 02:26:

Dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, bir anda ülke gündemine oturan o twiti attı.

Kaşıtoğlu, Twitter üzerinden yazdığı mesajda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ithafen, “Sayın Başkanım, 100 yıl süren hizmet sevdanıza teşekkür eder, sivil hayatınızda başarılar dilerim, demek için sabırsızlanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Her ne olduysa bu twitten sonra oldu. Kaşıtoğlu’nun daha sonra bir radyo programında açıklayacağı, sade bir vatandaş mesajı gibi gözükse de, Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi unvanlarını taşıyordu.

27 Eylül 2017:

23 Eylül’de atılan twit 27 Eylül’de ses getirdi.

İlk olarak Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sayfasında, “AKP'li meclis üyesinden "Melih sana güle güle" mesajı: Sivil hayatınızda başarılar dilerim...” başlığıyla kamuoyuna duyurduğu twit daha sonra Sözcü, Milliyet, Hürriyet, Posta gibi ülkenin önde gelen haber sitelerinde yer aldı. Son olarak Rusya Moskova merkezli uluslar arası medya kuruluşu Sputnik News’de haberin yayınlanmasının ardından olanlar oldu.

30 Eylül 2017:

Beykoz Belediye Meclis Üyeleri Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği’nin yağmurlu sonbahar sabahında düzenlediği sabah kahvaltısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan damga vurdu. Protokol konuşmaları yapılırken, Başkan Yücel Çelikbilek'in adı anons edileceği sırada Çelikbilek telefonunu gösterip müsaade isteyerek restoranın dışına yöneldi.

Korumasıyla birlikte restoranın dışına yönelen Çelikbilek, Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen ilk telefona yetişemedi. Telefonunu korumasına teslim ettiği sırada yeniden bir çağrı geldi. Çelikbilek, bu kez telefonu açmak için kapıya çıkmayı beklemedi. Efendim diye telefonu açan Çelikbilek, restoranın dışında yaklaşık beş dakika boyunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştu. Korumasına bazı notlar aldırdı.

Beykoz Belediyesi kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkan Çelikbilek’e, sosyal medya kurbanı Başkan Yardımcısı için 'görevi bıraksın' talimatı verdiği öğrenildi.

2 Ekim 2017:

Geçtiğimiz yıl 459 milyon lira bütçe onaylayan Beykoz Belediye Meclisi, bu kez 2018 bütçesini ve geçmiş dönem bütçesinin nasıl değerlendirildiğini görüşmek üzere Ekim ayı çalışmalarına başladı.

Meclis toplantısı öncesi, partili Meclis Üyeleriyle Grup Toplantısında bir araya gelen Çelikbilek, toplantı sonrası Kaşıtoğlu ile özel görüştüğü, istifa etmesinin gerekliliğini anlattı.

Çelikbilek'in istifa çağrısına, "istifa etmiyorum. İstiyorsanız görevden alabilirsiniz" şeklinde karşılık veren Kaşıtoğlu, Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı koltuğundaki son saatlerine girmişti.

3 Ekim 2017:

3 Ekim tarihlerinde AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, Genel Merkez ve Cumhurbaşkanlığı arasında devam eden telefon görüşmelerinin ardından, 15 Temmuz Gazisi Muharrem Kaşıtoğlu, aynı gün Cumhurbaşkanlığı ile iletişim kurmak üzere Belediyedeki makamından ayrıldı.

Şoförünü dahi yanına almayan Kaşıtoğlu, istifanın zorunlu hale geldiğini anlayarak arabasının yönünü tekrar Beykoz Belediyesi'nin bulunduğu Kelle İbrahim Caddesine çevirdi.

Aynı dakikalarda İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde düzenlenen bir programa konuşmacı olarak katılmak üzere yola çıkan Başkan Yücel Çelikbilek, Yardımcısı Kaşıtoğlu'ndan gelen telefon üzerine programa katılmaktan vazgeçerek Başkanlık Makamına geri döndü.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek 3 Ekim 2017 Salı saat 17.00 itibariyle sunduğu dilekçesinde, "Sosyal medya platformu Twitter üzerinden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e attığım twitin yansımaları sonrası partimin zarar görmemesi için Başkan Yardımcılığı görevimden istifamı uygun gördüm" ifadelerine yer verdiği bilgisine ulaşıldı.

Kaşıtoğlu-Çelikbilek görüşmesi tam 1.5 saat sürdü. Tam olarak 12 gün boyunca ülke gündemini meşgul eden, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e atılan twit, 16 yıldır AK Parti'nin çeşitli kademelerinde görev almış bir Başkan Yardımcısının görevinden olmasına neden oldu.

-"Kötü niyet yoktu, sözlerimin arkasındayım"

Kaşıtoğlu daha sonra bir radyo programında yaptığı açıklamada, "Tweetimde, Melih Gökçek'in hizmetlerini başarısız bulmam ve onu eleştirmem ya da hakaret etmem gibi bir şey söz konusu değildi. Sadece çok uzun zamandır belediye başkanı olduğu için yerinin gençlere bırakmasını vurgulayan ironik bir paylaşımda bulundum, ama ülke gündemine oturdu. Bizim görmediğimiz, arka planda tartışılan bir konu olduğunu görmüş olduk." diye konuşarak kullandığı ifadelerin arkasında olduğunu söyledi.

Yaşanan bu olaylardan sonra Kaşıtoğlu'nun haksızlığa uğradığı düşüncesi savunularak sosyal medya üzerinden pek çok destek mesajı geldi. O mesajlardan bazıları şu şekilde:

Gencebay GÜR.‏ @GencebayGur: "Nasıl dün beraber yürüdüysek, bugün ve yarında yanında, bir ve beraber yürüyeceğiz ağabeyim @mhrmkasitoglu"

Emre Güney‏ @emreguney144: "@mhrmkasitoglu Dik duruşun asaletin ve davana olan sadakatinle makamına gönül kibir yapmadan değer kattın Allah yolunu açık etsin Başkanım"

CENGİZ YILMAZ‏ @cengizy3734: "Makamlar,Mevkiler Gelip Geçicidir Önemli Olan İse Bir Davanın Neferi Olup Gençliğe Örnek Olabilmektir @mhrmkasitoglu Gençliğin Örnek Abisidir"

Alp Yayla‏ @AlpCinas: "Her ne kadar gençlik yok sayılsa da, Gençliği bilen Gençliği önemseyen birisi var Her şey için teşekkür ederiz @mhrmkasitoglu"

Büşra Yıldırım‏ @bbusrayldrmm: "Dokunan elimiz hisseden yüreğimizdi. Elimiz yüreğimiz, ıssız kalsa da olanda da olmayanda da bir hayır vardır @mhrmkasitoglu"

@gözgözlüler‏ @isg_heryerde: "@mhrmkasitoglu SİYASAL GÖRÜŞÜNLE TAMAMEN ZITIZ AMA BU SENİN ONURLU DURUŞUNU ALKIŞLAMAMAK İÇİN BİR BAHANE OLAMAZ."

Özcan SERENLI‏ @ZSERENLI: "Umudunu yitirme, Şu hayatta bir şeyin bitişi, her zaman başka bir şeyin başlamasına sebep olmuştur.@mhrmkasitoglu @RT_Erdogan"

TEKSEM‏ @teksem: "Kadının engellinin sanatçının idealleri olan herkesin yanında olan vefalı insan,Makamınız yüreğimizdedir. @mhrmkasitoglu Seninleyiz..."

Peçe @Speceee: "Her bitiş bir başlangıçtır. Daha çok yolumuz var. @mhrmkasitoglu"

Fatih Sanlav‏ @FatihSanlav: "15 temmuz gazisi, dava adamı, kaldırılması planlanan Sarıyer-Eminönü vapurunun kurtarıcısı, adam gibi adam @mhrmkasitoglu"

Demirören, Başkan Yardımcısı olarak atandı

Kaşıtoğlu'nun istifasından iki gün sonra ise Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcılığına yeni bir ismi atadı. Atmış olduğu twit nedeniyle istifa etmek durumunda kalan Muharrem Kaşıtoğlu'nun yerine Beykoz Belediyesi Meclis Başkan Vekili Monolya Demirören atandı.

Özel Haber/Dost Beykoz

Beykoz Belediyesi tiyatro çalışmalarını başlattı
Önceki Beykoz Belediyesi tiyatro çalışmalarını başlattı
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (4 Yorum)

Ahmet ÖZTÜRK (7 yıl önce)

pırıl pırıl genç bir siyasetçi ilahlara kurban gidiyor, şehit yakınlarına sadece minnetle ve halis bir samimiyetle yaklaşan gördüğüm tek isim, temiz siyasetin beykozdaki ender temsilcilerinden, adı yüzü hiç bir şaibeye karışmadan eskimemiş ender insanlardan biri, ayrı siyasi görüşlerimize rağmen her zaman belediye başkanlığı için adayım bir genç harcanmak isteniyor. kastamonulu bunun hesabını sormalı ve bu temiz insana sahip çıkmalı, siyaset, taraf, ideoloji gözetmeden bu genç insan hak ettiği yere bizzat hemşehrileri tarafından getirilmeli

Turgut1917 (7 yıl önce)

Demokrasi herkese lazım. Eğer hayatınızı ülkemizi bir tek insana teslim edersek geleceğimiz yer burasıdır. Istenenin haricinde bir şey konustugunuzda ya baskan (lar) gibi görevden alınirsiniz ya cezaevine gidersiniz. Başkan Yrd ne yapmış? Bir twit atıp ironi yapmış ve ülkenin tek kudreti adamı bir telefonla istifasını istemiş sonuç sevelim yada sevmeyelim bir insanin siyasi ve hizmet hayallerinin sonunu getirmiş. Dün tek adamlığı savunmak zorunda kalan yada savunan ak partili insanlar bugün yeniden düşünmeli 15 temmuzda darbeye karşı çıkmak gazı olmakta kurtarmiyor insanı. Geçmiş olsun siyasi durusunuzun asla yanında olmam ama demokrasi adına sizi sonuna kadar savunurum. Öyle ya DEMOKRASİ hepimize lazım.

Salim Uzun (7 yıl önce)

Değerlli Başkan Yardımçımız Sayın Muharrem Kaşıtoğku Bilmeni İsteriski Biz Beykozlular Olarak Senin Herzaman Yanındayız Senin Bu Asaletli Duruşunun Herzaman Yanındayız Allah Yardımcımız Olsun Seni Herzaman Desteklemek İçin Biz Beykozlular Olarak Senin Yanındayız Allaha Emanet Ol

MURAT (7 yıl önce)

Malesef bizim ülkemizde siyasetçi,bürokrat,müdür v.s bunu çoğaltabiliriz.Yaptığı icraat ve hizmetlere,çalışmalara bakılmadan (iki dudak arasında)harcanabiliyor.

Yorum Yaz