Beykoz'da imar, tapu, kentsel dönüşüm ve metro

  • 0
  • 16947
Beykoz'da imar, tapu, kentsel dönüşüm ve metro
Beykoz'da imar, tapu, kentsel dönüşüm ve metro
Beykoz'da imar, tapu, kentsel dönüşüm ve metro
Beykoz'da imar, tapu, kentsel dönüşüm ve metro
Beykoz'da imar, tapu, kentsel dönüşüm ve metro

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde yerel basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Partisinin Kavacık'taki İlçe Merkezi'nde Beykoz'un yerel basın organlarının temsilcileriyle buluşan AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, iktidarın yapılanmasını, çalışmalarını, Ana Muhalefet'in yereldeki yersiz iddialarını, Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesini, imar çalışmaları ve koronavirüs mezarlığı gibi birçok başlıkta açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Dilmaç'a Beykoz Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Adem Sefer, İlçe Başkan Yardımcısı Fatih Yılmaz, Kadın Kolları Başkanvekili Hatice Turp ve Gençlik Kolları Başkanı Burak Karaçam eşlik etti.

Teşkilat olarak iyi durumdayız

Adem Sefer'in Beykoz'da en uzun süre İlçe Başkanlığı yapan isim olduğunu ve kendisinin bu dönemi geçebileceğinin belli olmadığını söyleyen AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, teşkilatının İstanbul ortalamasında işini iyi yapan bir teşkilat olduğunu, sadece oy oranıyla değil ürettikleri siyasetle de iyi bir durumda olduklarını söyledi.

Bir yönetim iş yaparsa eksiksiz olmasının çok mümkün olmadığını söyleyen Dilmaç, oturduğu yerden Yönetim Kurulu yönetmediğini mahallelerde sandıklarda görev yapan gönüllülere kadar 3 bin kişilik bir topluluğu yönettiğine atıfta bulundu.

Yarın seçim olsa Beykoz teşkilatı hazır

Dilmaç, her alanda hedefleri olduğunu kaydederek, "Parti kurulduğundan beri Cumhurbaşkanımız her sandıkta 9 görevlimiz olsun bunların 3'ü ana kademeden, 3'ü kadın kollarından 3'ü de gençlerden olsun diyor. Şu anda bizim sandıklarımızda 5 arkadaşımız var. Önümüzdeki hafta seçim var denilse biz hazırız. Ben teşkilat tabanından gelen birisiyim. Bana göre en verimli, sonuca seni götüren kamuoyu araştırması teşkilat yapılanmasıdır. 33 yıldır siyasetin içindeyim, bu anlamda biz seçime hazırız." dedi.  

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'na kayıtlı 48 bin üye olduğunu ve bugüne kadar 2'şer defa arama yaptıklarını basın mensuplarıyla paylaşarak sözlerine devam eden Dilmaç, 50 bin üye hedeflerine henüz ulaşamadıklarını bildirdi.

12 saatte 8 bin 500 insanı bir araya getirdik

Dilmaç, yeni tip koronavirüs pandemisi sürecinde global etkilenmeler yaşandığını ve kendilerinin de toplantıları 6 ay süreyle çevrimiçi gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Beni İl Başkanımız bir gece saat 23.00'te aradı. 'Çevre Bakanını sizin oraya gönderiyoruz yarın, program yapın' dedi, ben de şöyle düşünüyorum. Dernekleri, gazetecileri, muhtarları toplarız Sayın Bakanımız ile orada bir araya geliriz dedim. İl Başkanı 'ne salonu?' diye çıkıştı. Miting yapacaksınız dedi. Sabaha kadar nasıl olacaksa olacak. Biz o mitingde, saat 23.00'ten ertesi gün 12.00'ye kadar Beykoz Meydanı'nda 8 bin 500 insanı bir araya getirdik." ifadelerini kullandı.

Siyaseti Beykoz'un menfaati için yaptıklarını, yarın kimin hangi pozisyonda olacağının belli olmadığını dile getirerek sözlerine devam eden Dilmaç, şunlar söyledi:

"Bu siyaset gelir geçer, yarın kim nerede olacak hiç belli olmaz. Söz konusu Beykoz'un menfaati olursa biz siyaseti bu şekilde yapıyoruz. Son dönemlerde buna engel olunmak isteniyor. 3-5 tane STK var, parçalanıyorlar mesela. Bu Beykoz'a zarar veriyor. 2B'lerle ilgili Beykoz büyük bir sıkıntı yaşayacaktı. O gün bütün herkes bir araya gelerek hareket ettik. Bir kutuplaşma oluyor. Bu kutuplaşma yarın bu ilçeye sıkıntı oluşturacak. Bu birliktelik sağlanmazsa yarın o STK'ları kimse ciddiye almayacak, başta ben ciddiye almayacağım. Bana sorarsanız Beykoz Belediyesi bundan önceki dönemde ne kadar başarılıysa şu anda da o kadar başarılıdır. Ben siyasete başladığım dönemde genç yaşlarda Beykoz'un en büyük sıkıntısı mülkiyet problemiydi. Başkan olduğumda bunu çok daha iyi anladım. Yücel Başkanın buraları Özel Proje Alanı ilan etmesi sadece mülkiyet problemini çözmemiş, çevre ilçelerde ailelerin buralarda kendilerine bıraktıklarıyla katkıda da bulundu."

"Arsalar Beykoz'da yüzde 70 daha ucuza alındı"

Çevre ilçelere göre tapuların yüzde 70 daha ucuza alındığını söyleyen Dilmaç, Beykoz Belediyesi eski Başkanı Yücel Çelikbilek'in bu kararına ilk başta karşı çıktığını da açıkladı.

İlçe Başkanı Dilmaç, Çelikbilek'in şu anda hayır dua ile yad edildiğini, mülkiyeti çözülmeyen bir alanın imar probleminin de çözülemeyeceğini ancak bu sorunu da yine AK Parti iktidarının çözeceği düşüncesini paylaştı.

"Vatandaş çözümün bizde olduğunun farkında"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile en son gerçekleştirilen toplantının 6 saat sürdüğünü yerel basın temsilcileriyle paylaşan Hanefi Dilmaç, "Beykoz'daki vatandaşların tüm problemi bizi ilgilendirir. Allah'a şükür öngörünümde vatandaş imar sorununu hala bize getirir. Burada sorumluluk bizde olmamasına rağmen bize gelir. Çözüm bizde çünkü. Bu öngörünümle ilgili dosyaları biz tutamıyoruz. Bunu İBB yapıyor, vatandaş bunu bilmeli." ifadelerini kullandı.

"Getirsinler meclisten geçireceğim söz veriyorum"

CHP Parti Meclisi Üyesi Sevgi Kılıç'ın şu sıra haftada birkaç defa partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldiği düşüncesini de sözlerine ekleyen Dilmaç, "Bizi yerden yere vuran CHP'lilere şimdi şöyle diyorum. Konuşturmuyorum onları, parti meclisinde bir kardeşimiz var Çavuşbaşı'nda oturuyor. İBB de bunlarda, imar planlarına itiraz ediyorlar. Bir yerde toplantı yapacaklar oraya bende katılacaktım. Siyaseten huzuru bozmamak için katılmadım ama şunu sordun dedim. Hani 14 bina vardı ya biz halledememiştik, bakın bunlar yaptıklarımızı saymıyorlar. Ben söz veriyorum o 14 bina ile ilgili İSKİ müdürlük teklifi olarak Meclise getirsin, kimseyle görüşmedim ama geçireceğime söz veriyorum dedim. Fakat bunlar yapamazlar." şeklinde konuştu.

Baklacı Mahallesi'nde İBB'nin oluruyla oluşturulan 'koronavirüs mezarlığı'na da atıfta bulunan Hanefi Dilmaç, o bölgenin kendi ikametgâhına 300 metre mesafe olduğunu da ifade etti.

"İçişleri Bakanı'na şikâyet edildim"

Dilmaç, "İBB mezarlık olarak Valiliğe tahsis etti. Birçok insan kalktı burada istemiyoruz dedi. Ben devleti bilmesem, günlük siyaset yapsam çıkarım onların önüne doğru diyorsunuz derim. Yapmadım, vicdanen yapmadım. Ben o gün İçişleri Bakanı'na bile şikayet edildim. Hanefi Başkan bize sahip çıkmıyor diye. Birbirimize destek olursak çok iş yaparız." dedi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, Tokatköy kentsel dönüşüm projesinde eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal'ın verdiği sözlerin önlerine geldiğini, İBB'nin kaybedilmesiyle birlikte projenin Emlak Konut ile gerçekleştirilmesine karar verildiği bilgisini de paylaştı.

Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesi...

Dilmaç, kentsel dönüşüm projesine ilişkin şunları kaydetti:

"İBB'yi kazanmış olsaydık sözlerimizin arkasındaydık. Şunu da söyleyeyim, Tokatköy'deki vatandaşlar, Salı günleri halk günü yapıyorum. Geliyorlar, ilk başta gelen ekip artık hiç uğramıyor. Yeni gelenleri daha önce görmemiştim. İlk gelenler bu proje mutlaka olmalı diyorlardı. Vatandaşın bir kısmı bize geldi dedi ki tapuları verin biz kendimiz yapalım dedi. Oradaki yer, Beykoz Belediyesi mülkü olarak gözüküyor. Burayı kullanıcılarına satmak durumundayız. Rayiç bedel üzerinden bakarsak Beykoz Belediyesi'nin 70-80 milyonluk geliri var. Katlar yüksekti, yatay mimariye geçildi katlar düşürüldü. Burada Emlak Konut kendi haklarından fedakârlık yapıyor. 125 milyon liralık bir fedakârlıktan bahsediyoruz."

"Projeye yüzde 75'i imza attı"

"Buradan vatandaş çıktı gitti, yaklaşık yüzde 75'i imza attı. Şu an ne deniyor, bize verilecek olan kira yardımı çok az ikincisi de boş araziler var bunlar ne olacak? Bildiğim sıkıntılar bunlar. Tebligat yazılıyor, Emlak Konut gönderiyor bunları kanunen yapmak zorunda. Vatandaş yarın bana tebliğ edilmedi, haberim yoktu olmasın diye geliyor. Ben oradaki vatandaşın sadece yüzde 10'unun sadece bu projeyi istemediğini düşünüyorum. Boş arazilere bir şey verilmemesini destekliyorum. Projenin her kademesinde biz zaten sıkıntı yaşayacağız bunun farkındayız."

Beykoz'a metro...

Beykoz'a metro talebinin ilçe sakinlerinin belli bir kısmının talebi olduğunu sözlerine ekleyen Dilmaç, açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı:

"Beykoz'da kaç kişi toplu taşıma kullanıyor, geliş gidiş bir hesaplama yapıldı. Beykoz'daki toplu taşımayı kullanan insanların sayısı metroyu kaldıramaz gibi bir şey söylendi. Daha yoğun olan yerler var, daha sonraya kaydıracağız onu dedi. 2024 gibi planlanıyordu. Sancaktepe, Kartal yoğunluğu varken, buraya metro çalışması hangi yönetim olursa olsun çok sağlıklı bakılmaz. Ama 2024'e kadar bu işe bir adım atılır diye düşünüyorum."

Haber Merkezi

Bir Cumhurbaşkanı
Önceki Bir Cumhurbaşkanı
Kanlıcaspor Beykoz’da Tuzla 1954’e mağlup oldu
Sonraki Kanlıcaspor Beykoz’da Tuzla 1954’e mağlup oldu