Beykoz’da imar sorunu çözülecek mi?

  • 0
  • 11815
Beykoz’da imar sorunu çözülecek mi?
Beykoz’da imar sorunu çözülecek mi?
Beykoz’da imar sorunu çözülecek mi?
Beykoz’da imar sorunu çözülecek mi?
Beykoz’da imar sorunu çözülecek mi?
Beykoz’da imar sorunu çözülecek mi?

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç Yöre derneklerinin temsilcileriyle bir toplantı yaptı.

Uzun süredir bir araya gelemediklerini ve bunun sebebinin salgın hastalık olduğunu söyleyen Dilmaç, siyasette olduğu süre içinde STK ve muhtarları çok önemsediğini ve sık sık bir araya geldiklerini ifade etti. Dilmaç, son altı aydır bir kongre süreci yaşadıklarını ve 8 Kasım’da yapılan Beykoz İlçe Kongresini yaptıklarını dile getirdi.

Şartlar ne olursa olsun sık sık bir araya gelmeleri gerektiğini ve Beykoz’un dayanışma ruhunun çok kuvvetli olmasının kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Dilmaç, “hangi siyasi parti olursa olsun yapacağı bir çalışmada hemen bir araya gelebiliyoruz. Rabbim birlikteliğimizi daim eylesin” dedi.

Muhammed Hanef i Dilmaç toplantı öncesi şunları söyledi: “Beykoz’da geneli ilgilendiren bir sıkıntı gündeme gelse Allah’a şükürler olsun hep birlikte hareket edebiliyoruz.  Bu geçmişten beri böyle bundan sonra da böyle olacağına inanıyoruz.

AK Parti olarak Beykoz Dernekler Birliği’ni önemsiyoruz. Eğer bugün buradaysak bu önemin bir göstergesidir. Yaşamış olduğumuz sıkıntılarla ilgili burada bir çözüm üretme gayreti içinde olacağız.  Biz AK Parti olarak her zaman istişareye açığız.”

Muhammed Hanefi Dilmaç toplantıda kendisine eşlik eden Yardımcısı Halkla İlişkiler Birim Başkanı Ethem Çekiç, Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve Gençlik Kolları Başkanı Burak Karaçam’ı dernek temcilerine tanıttı. Dilmaç, 2023 sürecini bu ekiple yürüteceklerini ifade etti.

Başkan Dilmaç daha sonra Beykoz Yöre Dernekleri temsilcilerinden tespit etmiş oldukları sorunları anlatmalarını istedi.

Dernek temcileri ise Beykoz’da yaşanan; imar, işsizlik, uyuşturucu, sağlık ve siyasi sorunları dile getirirken, pandemi nedeniyle zor durumda olduklarını dile getirdiler. Dernek temsilcilerini dinleyerek not alan AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, daha sonra sorulara tek tek cevap verdi.

Mülkiyet Beykoz’da çok önemli bir problemdi

Mülkiyetle imarın birbirine karıştırılmaması gerektiğin hatırlatan Hanefi Dilmaç, “mülkiyet problemi Beykoz’da aşılması gereken çok önemli bir problemdi. Beykoz’da mülkiyet denilince diğer adı 2B problemi bu dönemde çözüldü. Bunu yok sayamayız” dedi.

Allah mekânını cennet etsin. Büyükşehir parselleriyle ilgili Yücel Çelikbilek 3300 parsel sattı. Hiç bir siyasi bu riski almaz. Şimdi 3500’u geçmiştir. Bunların normal satışlarını yapmaya kalsanız yıllar sürer. O gün siyaseten bu milletin önüne geçip, ‘sizi kandırıyorlar, size kağıt parçası verecekler. Sakın ha bu yerleri almayın’ diyen milletvekilleri oldu. Buna inanan bazı insanlar o gün yerlerini alamadılar. Hala sıkıntı devam ediyor.

İmarla ilgili ne söylerseniz söyleyin

İmarla ilgili söylediğiniz her şeye katılırım.  Ama bu iş öyle ha deyince e olmuyor. Geçen hafta bize sunum yapıldı. Birçok yerde plan yapılıyor, planlar ilgili kurumlara gönderiliyor. Plan çıktığı gibi hemen arkasından bir dava planlar iptal. Veya durduruluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinin olduğu masada, Murat Aydın’ın sorunları çözmek için buraya gönderildiğini bizzat söylediğini ve hatta gerekirse Murat Kurum’u arayarak gerekli desteği isteyebileceğini dile getiren Hanefi Dilmaç, “şu anda elimizde olan Karlıtepe planları yapıldı gitti, hemen mimarlar odası dava açtı, iptal oldu. Neden iptal oldu. Yoğunluk nedeniyle iptal oldu.” dedi.

Her bölge için farklı kurumdan görüş almak zorundasınız

Her istediğimiz her an olmuyor. Her belediye bölgesini imara açıp, gelir elde etmek ister. Köy planları merkezi yerler ve Çavuşbaşı planları bunları yaparken ayrı ayrı kurumlardan görüş almak zorundasınız. Çavuşbaşı’nda havza yönetmeliğini hesaba katmadan asla plan yapamazsınız.  Geçen hafta Çavuşbaşı planlarıyla ilgili yeni bir sunum yapıldı bize. Yapılan sunumda, 18 uygulaması yapılmadan, 15-16 ile hızlı bir şekilde imara açılacak parseller var. Gördük ki her parselden farklı oranda kamu ortaklık payı kesintisi yapılmış. Bunun her parsel için aynı oranda yapılmasını istedik. Çünkü diğer şekilde haksızlık olacağını düşündük.  Belediye ile kopuk çalışmıyoruz. İmar planlarının gecikmesi anlattığım bu gibi nedenlerden oluşuyor.

Kentsel dönüşüm konusuna da değinen Başkan Dilmaç, “daha önce İBB AK partinin elindeydi. Şimdi İBB kurumu olan Kiptaş Beykoz’a girmek istemiyor. Daha önce AK Parti iktidarı Beykoz’da vatandaşa bir söz vermiş. Verilmiş olan bu sözleri göz önünde bulundurarak biz bu projeyi yapmaz zorundayız. Bu işi emlak konutla çözmenin planlarını yapıyor” dedi.

Beykoz’daki sağlık sorunlarına ilişkinde açıklamalarda bulunan AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, Eğitim Araştırma Hastanesi için uygun yer bakıldığını ifade etti. Hanefi Dilmaç, toplantıdan çıkan sonucu Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ile istişare edeceğini söyledi.

Başkan Dilmaç toplantı sonunda dernek temsilcileri Beykoz fotoğraflarının yer aldığı tablolar hediye etti.

Haber Merkezi

Beykoz’da 17 yıldır AK Parti var
Önceki Beykoz’da 17 yıldır AK Parti var
İHH sadece bir yardım kuruluşu mu?
Sonraki İHH sadece bir yardım kuruluşu mu?