Son Dakika

Beykoz’da imar planları dayanışması

  • 7
  • 15429
Beykoz’da imar planları dayanışması
Beykoz’da imar planları dayanışması
Beykoz’da imar planları dayanışması
Beykoz’da imar planları dayanışması
Beykoz’da imar planları dayanışması
Beykoz’da imar planları dayanışması
Beykoz’da imar planları dayanışması

Beykoz’un beş mahallesini ilgilendiren 1/1000’lik İmar planları Şubat ayının son meclis oturumunda AK Parti ve CHP Grubunun oylarıyla kabul edildi.

Beykoz Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan 1/1000 ölçekli Geri Görünüm ve Geri Görünüm Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı teklifi Şubat ayının son meclis oturumunda AK Parti ve CHP Grubunun oylarıyla, oy birliğiyle kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumunu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Başkanlığı'nda Meclis Salonu'nda gerçekleştirdi. Açılış ve yoklama ile başlayan oturum raporların oylanmasıyla başlarken 1/100 ölçekli planlarla ilgili İmar Komisyonu Raporu uzun tartışmalara yol açtı.

Hocaoğlu ve Aydın Düzgün tartışması 

Soğuksu, Çiğdem, İncirköy, Çubuklu, Rüzgarlıbahçe ve Acarlar Mahallelerinin bir kısmını kapsayan planlarla ilgili görüşme açılırken, mahkeme kararıyla yürütmesi durdurulan Karlıtepe'deki 320 ada 21 parselle ilgili Aydın Düzgün ve İbrahim Hocaoğlu arasında yaşanan tartışma dikkat çekti.

CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün Karlıtepe'deki yürütmesi durdurulan 320 ada 21 parsel ile ilgili şöyle konuştu; "Mahkeme Devlet Ormanı olması hasebiyle bu parselin planlarını bozma kararı veriyor. Bu nasıl bir iş? Parsele bakıldığında Karlıtepe Devlet Ormanı yazdığını görüyorsun ama İbrahim Hocaoğlu arkadaşımız buraya beş kat imar vermiş. Belki bu hata planların toptan iptal olmasına yol açacak. Ben yaptım oldu ile bu işler yürümez."

Beykoz Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu; "adı geçen parselin iptal nedeni iddia edildiği gibi Karlıtepe Ormanları ile ilgili değildir. Kaldı ki orası özel mülkiyet olup orman dahi değildir. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan konuyla ilgili adlığımız görüş yakında gelecek. Planların iptal edilmesi söz konusu değil" şeklinde konuştu.

Başkan Çelikbilek mahkemenin vermiş olduğu kararın bilirkişi raporuna dayandığını belirterek, "Mahkeme neye dayanarak bu kararı verdi bilemiyorum ama bu doğru bir karar değil. Bilirkişinin kötü niyetli olduğunu söylemiyorum ama konuyu bilmiyor. Eğer burası iddia edildiği gibi orman olsaydı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planları defalarca inceledi ve asla buna müsaade etmezdi. Kaldı ki Orman Bakanlığı'na da biz planlarla ilgili bilgi veriyoruz ve Orman Bakanlığı da asla böyle bir eşye müsade etmez. Her iki bakanlığın da bu konuda uygun görüşü var. Dolayısıyla ben buradaki sorunun çözüleceğini düşünüyorum." dedi.,

Gümüşsuyu eski Muhtarı Ahmet Soylu da söz konusu parselin 1953'teki kadastro çalışmalarında dört aile adına tapulandırıldığını söyleyerek hali hazırda 200'e yakın ailenin parselde ikamet ettiğini söyledi. Soylu, "Arazinin büyük bir kısmı ön görünümde olduğu için buradaki tapu sahipleri plan yapılamayan bu kısım için dava açıyor. Sonuçta bu arsa orman değil özel mülkiyet yani tapulu yer. Arsa sahipleri burada kullanıcı olmadığı için üzerindeki kullanıcılarla aralarında yaşadığı sorun nedeniyle konu bu noktaya geliyor." şeklinde konuştu.     

CHP planlara şartlı “evet” dedi.

Bu tartışmaların ardından Aydın Düzgün 1/1000'lik planlarla ilgili de şunları söyledi; "Biz CHP Grubu olarak bu planlara evet diyeceğiz. Ancak umuyoruz ki usul ve teknik hatalardan dolayı planlar geri dönmez. Ayrıca bu planların içine kentsel dönüşüm konması yarın karşımıza çok ciddi sıkıntılar çıkarabilir. Bu konuda yeterli incelemelerin yapıldığını düşünmüyorum."

CHP Grubu adına söz alan diğer bir Meclis Üyesi Mehmet Gürel de, "CHP Grubu olarak farklı bakış açılarımız olmasına rağmen planlara Beykoz'da da İBB'de de evet oyu vereceğiz ancak şerhimiz olacak. Evet dememizin nedeni kangren haline gelmiş olan bu imar sorununun çözümünü bir an önce sonuçlandırmak. Keşke imar planlarının her safhasında STK'ları ve muhtarları kısaca tüm paydaşları dahil etseydik. Sürecin en başında yapılan bilgilendirme yeterli olmuyor çünkü. Daha önceki imar planlarında da tartışmasını yaşadık ve halen devam eden mahkeme süreçleri var; Çubuklu'da konut alanına çevrilen tarım arazisinden bahsediyorum. Bu tür hatalara dikkat etmenizi istiyoruz."

Her iki grubun yaptığı görüşmelerden sonra Beykoz'u yakından ilgilendiren 1/1000 Ölçekli Geri Görünüm ve Geri Görünüm Etkilenme Alanı koruma amaçlı imar planları teklif raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Haber Merkezi 

Türk Kahvesi hakkında faydalı bilgiler
Önceki Türk Kahvesi hakkında faydalı bilgiler
Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Sonraki Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Yorumlar (7 Yorum)

Nejat Temel (6 yıl önce)

Beykoz'da çok küçük bır bölümde imar çıkmasına karşılık belediye başkanı uzun süredir her demecinde Beykoz imara kavuşuyor, herkes imar alacak diyor. On gün önce Beykoz Belediyesi İmar işlerine gittim ve Elmalı bölgesinde imar çalışmalarını sordum orada imar çalışması yok diye cevapladılar. Bugün çalışma başlasa ne zaman biter ? Cevabını bilen söylesin A) 5 yıl B) 10 yıl C) Hiçbir zaman

HALİT KILIÇ (6 yıl önce)

HANİİ… EMEK EN YÜCE DEĞERDİ… Bırakın DOĞALSİT PLAN BÖLGESİNDE BAŞKASININ YAPTIKLARI İLE MUHALEFET ETMEYİ.. BU PLANLAR ASKIYA ÇIKTI 30 GÜN ASKIDA KALDI.. ELEŞTİRDİĞİN BU VE BUNUN GİBİ BİR ÇOK EKSİKLİK VE YANLIŞLIĞI GÖRÜP ,TESPİT EDİP, İTİRAZ EDİP NEDEN DAVA AÇMADINIZDA ŞİMDİ GÜMÜŞSUYU VE İNCİRKÖY “ÖZEL PROJE ALANINDA” BAŞKASININ AÇTIĞI DAVA SONUCU İLE BEYKOZ BELEDİYESİ YETKİLİLERİNİ ELEŞTİRİYORSUN… BU TRENİ KAÇIRDINIZ HİÇ BİR ŞEY YAPMADINIZ, GÖREVİNİZİ YAPMADINIZ…. AH BE GÜZEL KARDEŞİM ŞİMDİ ELİNİZDE İYİ BİR FIRSAT VARDI, GERİ GÖRÜNÜM PLANLARINI BEYKOZLULARIN LEHİNE OLMASI FIRSATINI KULLANMADINIZ, ÇİĞDEM MAHALLESİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI YAPILMASINA , YEŞİL ALANLARIN İMARA AÇILMASINA ,VİYADÜK ALTINDAN , SOĞUKSU MEYDANINA KADAR OLAN SOL YAMACINDAKİ HİSSELİ PARSELİN DÖNÜŞMESİNE, 100 -200 M2 HİSSESİ OLAN AHMET AMCALARIN AYŞE TEYZELERİN TAPULARINDAN % 40 CİVARINDA KESİNTİ SONRASI ZATEN VAR OLAN VE HİÇ BİR İŞE YARAMAYAN İMARIN , YENİ BİR ŞEY YAPILIYORMUŞ GİBİ ANLATILMASINA “ DAYANIŞTIN”… KEŞKE DAYANIŞMASAYDIN , “EVET” DEMESEYDİN. HANİİ… EMEK EN YÜCE DEĞERDİ… EMEĞE SAYGIN OLMADIKTAN SONRA , HİÇ BİR ŞEY YAPAMAZSINIZ….. BU KADAR....!!! ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ , ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ. SAĞLICAKLA KALIN. HALİT KILIÇ MİMAR 6.DÖNEM BEYKOZ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ

HALİT KILIÇ (6 yıl önce)

EYYY CHP li arkadaş ; ÇUBUKLU- ÇİĞDEM MAHALLESİNDE SADECE “EVVELİYATI TARIMSAL NİTELİĞİ KORUNACAK ALAN OLAN PARSELLER DEĞİL 150.000 M2 CİVARINDA BİR ÇOK PARK ALANI İMARA AÇILMIŞTIR; EY İMAR KOMİSYONUNDA ESKİ “K1” LEJANDINI, YENİ “KS” LEJANDINI BİLMEYEN AMA “EVET” DİYEN ARKADAŞ SEN AHMET AMCA , AYŞE TEYZE İÇİN NE YAPTIN ONU ANLAT; HİSSELİ 100-200 M2 TAPULU PARSELİNDE 3-4 DAİRESİ OLAN BEYKOZLULAR İÇİN NE YAPYIN ONU ANLAT ; İBB DEN DEVİR ALINAN PARSELLERDEKİ BEYKOZ BELEDİYESİ ÜZERİNDE KALAN TAPULAR NE OLACAK ONU ANLAT. Çubuklu Planı HAYIRLI OLSUN diye gazetelere açıklama yapan arkadaş, bir çok kez anlattım ama anlamadın; birde buradan anlatayım ; Çubuklu Planı dediğiniz yer Dedeoğlu caddesinden , Çiftlik Caddesi kavşağı ve Sazlıdere kavşağı ile viyadük altına kadar olan bölgede eski planlarda ve fiili olarak Yeşil Alan , Park Alanı , Spor Alanı olan bölgelerin İmara açılmasına “EVET” dediniz. Bunlardan Çiğdem mahallesi Dere kenarındaki DEDEOĞLU CADDESİNDEKİ bir tanesinin parsel bazında İmara açma ve ruhsat alma teşebbüsünü BÜYÜKŞEHİR GURUBU OLARAK İPTAL ETTİRDİNİZ. ŞİMDİ NE OLDU DA “EVET” DİYORSUNUZ. TARIM ALANININ MECLİS KARARININ İPTALİ İÇİN DAVA AÇTINIZ !!! ŞİMDİ PLANLARINA “EVET” DİYORSUNUZ. AH BE ABİ….. Bİ KARAR VERSENİZDE NE YAPTIĞINIZI ANLASAK. DEVAMI VAR.

HALİT KILIÇ (6 yıl önce)

EVET SEVGİLİ ARKADAŞLARIM... EVET DEDİĞİNİZ PLANLARLA ÇİĞDEM MAHALLELİLERE TAPULARINA KAVUŞAMADAN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN YOLUNU AÇTINIZ. Beykoz İlçesi Çiğdem Mahallesi, 208 adanın bir kısmında yer alan, 51978 m² Büyükşehir Belediyesi Mülkiyeti ve 59163 m², Maliye Mülkiyetinde bulunan alanda Kentsel Dönüşüm Amaçlı Plan Kararına evet diyerek 5393 sayılı kanunun 73. Maddesine göre Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı ilan edilerek alandaki düzensiz ve çarpık yapılaşmanın düzeltilmesini HEDEFLEYEN BEYKOZ BELEDİYESİNE VE PROJEYİ YAPACAK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE YARDIMCI OLDUNUZ. Halihazırda ortalama kat yüksekliği 1- 2 kattan oluşan yaklaşık 362 adet gecekondu yer almaktadır. 5393 Sayılı Kanunun 73. Maddesinde KAMU ARAZİSİNDE OTURANLARIN KENTSEL DÖNÜŞÜMDE NELER ALABİLECEĞİNİ BEN ANLATMAYAYIM.BU BENİM İŞİM DEĞİL. SİZ ANLATIRSINIZ. BU SÜRGÜN PROJESİNİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN BEYKOZ BELEDİYE MECLİSİNDE YAPTIĞINIZ DAYANIŞMADAN VE UYGULAMA İMAR PLANLARINA VERDİĞİNİZ “EVET” OYLARININ KARŞILIĞINI ÇİĞDEM MAHALLESİNDEN ALACAĞINIZDAN HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN. DEVAMI VAR...

HALİT KILIÇ (6 yıl önce)

VERDİĞİNİZ BU DESTEKLE ÜZERİNDE HİÇ YERLEŞİM OLMAYAN VE BEYKOZLULARA HİÇ BİR FAYDASI OLMAYAN 73.715 M2 ARAZİDE 700-800 ADET DAİRE YAPILMASININ ÖNÜNÜ AÇTIĞINIZIN FARKINDAMISINIZ.. BU YENİ DEDİĞİNİZ PLANLAR BU TÜR İMAR İZİNLERİ VE AYRICALIKLI NOKTALAR DIŞINDA 2005 YILINDAN BERİ ZATEN VARDI. ŞİMDİ YENİ PLANIN ESKİ PLANLARDAN NE FARKI VAR DERSEN ; SADECE BU ÖRNEKTEKİ GİBİ PLANA İLAVE EDİLEN BEYKOZLUYA İMAR YÖNÜNDEN FAYDASI OLMAYAN ALANLAR İLE ; BU BÖLGEDE YER ALAN BİR ÇOK YEŞİL ALANIN VE PARK ALANININ İMARA AÇILMASININ SAĞLANMIŞ OLMASIDIR. BU SENCE OLUMLU BİR ŞEYSE SANA SÖZÜM YOK. KAMU YARARI BUNUN NERESİNDE, BEYKOZLUYA NE FAYDASI VAR.? BANA BİR ANLATIRMISINIZ. DEVAMI YARIN ….ARKASI VAR…… HALİT KILIÇ MİMAR 6.DÖNEM BEYKOZ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ

HALİT KILIÇ (6 yıl önce)

2*Bu Kararda yer alan Çubuklu Mahallesi 28 Pafta 185 Ada 1 parsele ait kısmını ilgilendiren ; Nazım İmar planları 1.ETAP: (Çiğdem, Soğuksu, Çubuklu, Rüzgarlıbahçe ve încirköy mahallelerinin bir kısmı) ile ilgili hazırlanan, 1/5000 ölçekli Beykoz Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı 1. Etap plan teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 21 Eylül 2016 tarihli ve 1445 sayılı kararında CHP nin “ EVET” oylarıyla “OYBİRLİĞİ” ile onaylanmıştır. Bu habere ve yoruma konu olan1.ETAP: (Çiğdem, Soğuksu, Çubuklu, Rüzgarlıbahçe ve încirköy mahallelerinin bir kısmı) ile ilgili hazırlanan, 1/1000 ölçekli Beykoz Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı 1. Etap plan teklifi CHP GURUBUNUN “EVET” OYLARIYLA OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLMİŞTİR. SİZ HANGİ DEVAM EDEN DAVA SÜRECİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ!!!!!

HALİT KILIÇ (6 yıl önce)

EYYY CHP li arkadaş ; İdare mahkemesinde açtığınız davanın konusu ; BEYKOZ BELEDİYE MECLİSİNİN “EVVELİYATI TARIMSAL NİTELİĞİ KORUNACAK ALAN OLAN” Beykoz İlçesi Çubuklu Mahallesi 28 Pafta 185 Ada 1 parsel ve Çavuşbaşı Mahallesi 3 Pafta 7 parsele ait bu plan bölgesi sınırları içersinde kalan kısımlarına ait plan değişikliği kararına esas olacak “TARIMDIŞI AMAÇLI KONUT ALANI” kararı alınabilmesi için Beykoz Belediye Meclisinin 01.01.2015 tarih 2015/4 Karar sayılı “KAMU YARARI” Kararının iptali amaçlıdır. Bu Karardan sonra ; 1*Bu Kararda yer alan Çavuşbaşı Mahallesi 3 Pafta 7 Parsele ait kısmını ilgilendiren; Beykoz 1.Bölge ,1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı Değişikliği ve Beykoz I. Bölge 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı 17.02.2015 tarihinde (Askı bitiş tr. ) Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanarak askıya çıkmış olup, yapılan itirazlar sonucu ,itirazların kabulüne ait İmar planı değişikliği 22 Temmuz 2015 tarihinde askıya çıkmış ve “KESİNLEŞMİŞTİR.” Kesinleşen bu planlara TARIM ALANININ İMARA AÇILMASI YÖNÜYLE İTİRAZ EDİLMEMİŞ BU SEBEPLE VE BUNUN DOĞAL SONUCU OLARAKTA İPTAL DAVASI AÇILMAYARAK KESİNLEŞMESİ SEYREDİLMİŞTİR. DEVAMI VAR

Yorum Yaz