Beykoz'da ilk iftar dualarla karşılandı

  • Güncelleme: 09.03.2020 19:55
  • Okunma: 11771 kez
  • Yorum: 0
Onbir ayın Sultanı Ramazan geldi ve Beykoz Belediye Meydanı'ndaki sofrada binlerce kişi buluştu.
Beykoz'da ilk iftar dualarla karşılandı

Her yıl Hicri takvime göre 9. Ayda oruç tutularak karşılanan Ramazan ayı, Beykoz'da da binlerce kişiyi bir sofra etrafında toplamaya başladı bile... Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in söylemiyle "Komşuluk Sofraları" Ramazan ayının ilk iftarında, Belediye Meydanı'nda binlerce kişiyi ağırladı. CHP'li Meclis Üyesi Aydın Düzgün'ün de katıldığı ve AK Partili dostlarıyla lokmasını birlikte paylaştığı günde, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş bir dua okuyarak, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Dost Beykoz'un özel röportajlar yaparak, yine özel olarak fotoğrafladığı ilk iftarda, vatandaşların mutluluğu görülmeye değerdi.

'İlk iftar için ezan sesini beklediler'

Beykoz Meydanı'na akşam saatlerinden itibaren aileleriyle birlikte gelen Beykozlular, bir muhabbet sofrasını, gönül sofrasını komşularıyla paylaşmanın sevincini yaşadı. Genç-ihtiyar, kadın-erkek, çoluk çocuk demeden, herhangi bir mezhep ayrımı gözetmeden Beykoz Belediyesi tarafından kurulan sofraya oturan vatandaşlar, belki de uzun süredir görmedikleri sevdikleriyle bir arada olmanın ayrıcalığını yaşadı. Yemek öncesi özellikle çocuklar için eğlenceler devam ederken, çocuklar kendi aralarında, 'en güzel ilahiyi okumak' konusunda da eğlenerek yarıştı. Akşam ezanının okunmasıyla birlikte oruçlar su ve hurma ile açılırken, hep birlikte verdiği nimetler nedeniyle Allah'a şükredildi. Beykoz Belediyesi tarafından verilen iftar yemeğinde vatandaşlara mercimek çorbası, etli patates yemeği, prinç pilavı, ayran ve profiterol tatlısı ikram edildi.

Yemeğin ardından Beykoz Müftüsü bir dua gerçekleştirirken, hem dünyadaki acı çeken Müslümanlara yardım diledi hem de birlik ve beraberlik mesajları verdi. Dost Beykoz'un özel sorularına ise Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şu yanıtı verdi:

Belediye Başkanı Çelikbilek: “Beykoz Halkı, Belediyemizin bu hizmetine ilgi gösteriyor”

"Ramazan rahmet ayıdır, bereket ayıdır. Ramazan ayında insanın gönlü, sevgiyle, muhabbetle ve aşkla dolar. İnsanın hayırsever duyguları kabarır, gelişir. Ayrıca komşuluk sofralarının da kurulduğu gündür. Buradaki kalabalık ise şunu gösteriyor: Beykoz Halkı, Belediyemizin bu çalışmalarına ilgi gösteriyor. Bu sofralar, bir kardeşlik, komşuluk sofralarıdır.

Ben bugün buraya tüm Meclis Üyelerimizi davet ettim. Keşke hepsi gelseler… Ne kadar güzeldir, bu sofralarda oturup paylaşmak... Bir arada olmak... İnsanlar burada geçmişe dair yaptıkları yanlış varsa, onları düzeltme şansını yakalar. Bugün hepimize gelmiş, bu Ramazan ayı hepimize gelmiş... Kim bundan yararlanmak isterse, hizmet ederse, mutlaka büyür, güzelleşir diye düşünüyorum."

Başkan Çelikbilek: “Demek ki, maya tutmuş…”

Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'ün geçtiğimiz yıllarda, ilçedeki mahallelerde, Belediye'den bağımsız olarak vatandaşların kendi aralarında sofralar kurması hakkındaki duygularını sorması üzerine ise Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şöyle dedi:

"Asıl amacımız buydu bizim... Biz, vatandaşlarımızı evlerinden sokağa çıkarıp, beraberce bu işi yapmalarını sağlamak için bu çalışmaları yaptık biz... Tutmuş görünüyor. Evet, Nasrettin Hoca'nın göle çaldığı maya tutmadı, yoğurt olmadı ama bizim bu yaptığımız tuttu demek ki... Seviniyoruz..."

Yücel Çelikbilek'in ardından Ramazan ayının ilk iftar sofrasında Dost Beykoz'a özel açıklamalarda bulunan bir diğer isim de Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş oldu. Ramazan ayının özelliklerinden bahseden Müftü Demirtaş şunları kaydetti:

Müftü Hüseyin Demirtaş: “Ramazan ayı bir maneviyat fuarıdır…”

"Herkesin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyorum. Ramazan ayı, bir maneviyat fuarıdır. Bir ruhsal arınma; bireysel ve toplumsal arınma mevsimidir. Yeniden formatlama; set up ayarlarımızı yeniden düzenleme gibi özellikleri var. Tabi bunun yanı sıra oruç var... Oruç bir sabır; bir irade eğitimi... Bizleri bu şekilde sofralarda bir araya getiriyor. Hem aileleri hem toplumu buluşturuyor. Diğer taraftan da günahlardan arınmış oluyoruz.

Dolayısıyla bu ayda kardeşliği daha da artıracağız. Kur'an-ı Kerîm ile buluşacağız. Namaz ile buluşacağız. Böyle sofralarda buluşacağız. Tabi memleketimizde mülteciler var, fakirler var. Onlara da destek vereceğiz, yardım edeceğiz. Sonuçta toplumsal olarak bir kardeşlik atmosferi meydana getireceğiz."


Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz