Beykoz'da İl Özel İdaresi sorunu

  • 0
  • 13095
Beykoz'da İl Özel İdaresi sorunu
Beykoz'da İl Özel İdaresi sorunu
Beykoz'da İl Özel İdaresi sorunu
Beykoz'da İl Özel İdaresi sorunu
Beykoz'da İl Özel İdaresi sorunu

1982 Anayasası'yla birlikte hayatımıza giren ve bu yıl 6360 sayılı Yasa ile Büyükşehirlerde kaldırılan İl Özel İdaresi, en çok ilçeleri etkiledi.

Daha önce Vali'nin Başkanlığı'nda toplanarak özellikle devlet okulları konusunda çalışmalar yapan İl Özel İdareleri kaldırıldıktan sonra ihtiyaçları olan okullar, konuyla ilgili muhatap bulamamaktan dolayı şikâyet etmeye başladılar.

‘Başkan Çelikbilek’e haksız suçlama!’

Geçtiğimiz günlerde Barbaros Hayrettin Paşa Endüstri Meslek Lisesi önünde toplanan bir grup veli, dövizlerle yürüyerek Beykoz Kaymakamlığı binası önüne geldi. Burada içlerinden seçtikleri bir kaç kişiyi İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ile görüşmek üzere gönderen veliler, taleplerine bir yanıt alabilmek için Kaymakamlık binası önünde beklediler. Bu sırada tesadüfen Kaymakamlık binasında olan Başkan Yücel Çelikbilek de binadan çıkıyordu ve vatandaşlar Başkan Çelikbilek'in önünü kesti. Konunun gerçek muhatabı olmamasına rağmen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de gitmedi ve bir süre durarak vatandaşların şikâyetlerini dinledi. Bu sırada bir vatandaşın "Başkanım ama siz suçlanıyorsunuz" demesi üzerine Başkan Çelikbilek oldukça şaşırdı. Veli ise suçlama gerekçesi olarak Beykoz Belediyesi'nin borcunun olduğu söylentisini dile getirdi. Peki, bu dedikoduların aslı var mıydı? Beykoz Belediyesi ve Başkan Çelikbilek'in suçlandığı konunun aslı neydi?

Yalıköy Mahallesi'nde bulunan Ahmet Mithat Efendi İlkokulu, tadilat ve depreme karşı sağlamlaştırma yapılacağı gerekçesiyle kapandı ve öğrencileri de Beykoz Su Ürünleri Lisesi'nin arazisinde yapılan prefabrik okula taşındı. Öğrenciler, kendi okullarına dönmeyi beklerken, bu kez İshakağa Ortaokulu öğrencilerinin de bu prefabrik okula taşınacaklarını öğrendi. Veliler ise bu durumu protesto ederek, kendi okullarına geri dönmeyi beklediklerini söylediler. Bunun için de örgütlenerek bir araya geldiler ve çocuklarıyla birlikte ellerinde dövizler taşıdıkları halde İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ile görüşebilmek için Kaymakamlık binası önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdiler.

‘Oysa Başkan Çelikbilek, üzerine vazife olmayan pek çok konuda Beykozlunun her zaman yanındaydı’

Beykoz Belediyesi, Başkan Çelikbilek'in inisiyatifiyle yıllardır 'üzerine vazife olmayan' pek çok konuda halkın yardımına koştu. Başkan Yücel Çelikbilek, devletin eksik kaldığı pek çok noktada Belediye bütçesini kullanarak, sivil toplum örgütlerine, sporculara, öğrencilere, çocuklara aynî ve nakdî yardımda bulundu. Onbinlerce insana kısıtlı bütçesiyle destek oldu. Bunun yanı sıra üreten insanlara da destek verdi: Bal üreticilerine bal kovanı dağıttı. Okullara ayni yardımlarda bulunarak, temizlik gereçleri ve badana sorunlarını çözdü. Bu noktada daha önce İl Özel İdare'nin sorumluluğunda bulunan ve İBB ile birlikte Beykoz Belediyesi'nin sorumluluğuna geçen konularda da çalışmaları ivedilikle başlatmış oldu. Ancak Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu kadar sorunun üstesinden gelebilmişken, bir kısım belli başlı kesimlerin ürettiği dedikoduların önüne geçemedi.

‘Ulusal basın, polemik konusu yaratmaya çalıştı’

Ulusal basın ve haber ajanslarında "Beykoz'da eylem" başlığıyla yer alan haberde ise gazeteciler 'Belediye Başkanı ile veliler arasında gerginlik' şeklinde başlıklar atarak, eylemin esas amacına yer vermeden direkt Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i yeren kelimeler kullandılar.

Her fırsatta vatandaşın sorunlarını dinleyen Beykoz Belediye Başkanı'nı 'kötü bir idareci' gibi göstermeye çalışan kesimin aslında derdinin ideolojik bir yaklaşım olduğu açıkça görülüyordu. Çünkü konunun İl Özel İdaresi kısmı hiç araştırılmamıştı. Beykoz’da yaşanan problemin merkezinde, okul ihalelerini yapan İstanbul İl Özel İdaresi vardı, Beykoz Belediyesi değil.

‘Beykoz Belediyesi çözüm üretmeye devam edecek’

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, her ne kadar konunun kendisiyle direkt bağlantısı olmasa da elinden geleni yapacağını vurgulayarak velilerin yanından ayrıldı. Beykoz'da boş arazi bulunması durumunda Cem Evi, Kadın Sığınma Evi, Yaşlı Bakım Evi ve okul yapmak konusunda daha önce açıklamalarda bulunan Başkan Çelikbilek, yaşanan okul sorunun da da vatandaşlara yardımcı olacağı sözünü verdi.

Ancak bu bir süreçti ve İl Özel İdareleri'nin Büyükşehirlerde kaldırılmasının ardından oluşan yeni durumda, iş bölümünün henüz netleşmemesi sorunları da beraberinde getirmişti.

Konuyla ilgili olarak İstanbul Valisi ve İBB Başkanı ile sürekli irtibatta olduğu bilinen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kuşkusuz üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını söyledi.

 Haber Merkezi

Fazıl Hüsnü Dağlarca
Önceki Fazıl Hüsnü Dağlarca
Beykoz Belediyesi Hatay’da çorba ikramına başladı
Sonraki Beykoz Belediyesi Hatay’da çorba ikramına başladı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz