Beykoz’da iki teleferik bire düştü

  • 2
  • 16017
Beykoz’da iki teleferik bire düştü
Beykoz’da iki teleferik bire düştü
Beykoz’da iki teleferik bire düştü
Beykoz’da iki teleferik bire düştü

İBB Meclisi Aralık ayı üçüncü oturumunda Beykoz’a yönelik önemli bir karar daha aldı.

Sultaniye Parkı ve Karlıtepe arasındaki teleferik projesi mecliste onaylandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önceki ay onaylanan imar planlarının ardından bu kez de 2014 Yerel Seçim yatırımları arasında olan Sultaniye Parkı-Karlıtepe Teleferik Hattı Projesi, CHP’lilerin de verdiği destek sonucu onaylanırken Beykoz Çayırı ve Yuşa Tepesi arasında yapılması planlanan teleferik projesi ise yatırımlardan çıkarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeyi onaylaması gerekiyor

Kısmen Doğal Sit Alanı sınırları içerisinde, Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi sınırları içerisinde çakışan alanda aynı zaman da Öngörünüm Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Karlıtepe-Sultaniye Parkı Teleferik Hattı Projesi’nin, İBB Meclisi’nin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da onay alması gerekiyor. Bununla birlikte projenin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için İBB Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ve İSKİ Genel Müdürlüğü’nden görüş alındı.

Proje güzergahında çok sayıda gecekondu bulunuyor

İBB Meclisi’ne sunulan teklifte Sultaniye Parkı-Karlıtepe arasında yapılması planlanan teleferik hattı projesi güzergâhı 315 ada üzerinden 319 adanın doğu sınırı ile 320 adanın kuzeyinden, 321 adanın güney sınırı içerisinde bulunan alandan geçtiği ve bu bölgede kamu mülkiyeti üzerinde çok sayıda gecekondu alanı olduğu belirtildi.

Öte yandan iptal edilen Beykoz Çayırı-Yuşa Tepesi Teleferik Hattı Projesi’nin karlı bir yatırım olmadığı ifade edilerek, yatırım planlarından çıkartıldığı öğrenildi.

Başkan Çelikbilek: “Proje bundan böyle belediyemizin gündemindedir”

Konuya ilişkin Dost Beykoz’a kısa bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Bölgede projeleri hayata geçirmek hukuki engeller nedeniyle zaman zaman uzayabiliyor, bunun farkındayız. Sultaniye Parkı-Karlıtepe Teleferik Hattı Projesi bundan böyle Beykoz Belediyesi’nin gündemindedir. Projemizin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan da onay alabilmesi için süreci hızlandırıyoruz. Beykoz için elimizden gelen ne varsa fazlasıyla yapmaya gayret ediyoruz. Bu arada İBB Meclisi’nde projemize destek veren CHP’li arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Aydın Düzgün: “Hizmet içeren projelere kar amacıyla bakılmamalı”

İBB ve Beykoz Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Aydın Düzgün’de yaptığı açıklamada, “Projenin Beykoz’un turizmine katkı sağlayacağına inandığımız için destek verdik. Beykoz’un yararına gördüğümüz projelere her zaman destek veriyoruz. Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da onay alması durumunda Beykoz için hayırlı olacağını düşünüyorum fakat Beykoz Çayırı-Yuşa Tepesi projesinin karlı bir yatırım olmadığı düşüncesiyle yatırımlardan çıkarılmasını da Beykoz’a yapılan bir haksızlık olarak görüyorum. Belediyeler hizmet içeren projelere kar amacı güderek bakmamalıdır.  Buna mukabil belediyeler sadece siyaseten yaptığı birçok sosyal faaliyetine kaynak aktarmaktadır. Bu faaliyetlerin kurumlara ekonomik açıdan hiçbir getirisi olmadığı gibi sadece vatandaşa bir hizmet amacıyla yapılmaktadır. Beykoz Çayırı-Yuşa Çayırı Teleferik Hattı Projesi de bu kapsamda değerlendirilip halkımıza bu hizmet verilebilirdi” ifadelerine yer verdi.

Beykoz Belediyesi’nin web sitesinde yer alan bilgilere göre projenin tamamlanmasının ardından ziyaretçiler Boğaziçi’nin ve şehrin en güzel manzarasına sahip, piknik ve spor alanlarıyla donatılacak olan Karlıtepe Mesire Alanı’na da 2 km’lik bir gezintiyle yapabilecek.

Haber Merkezi

Futbolda kenar yönetimi
Önceki Futbolda kenar yönetimi
Beykoz Belediyesi Hatay’da çorba ikramına başladı
Sonraki Beykoz Belediyesi Hatay’da çorba ikramına başladı
Yorumlar (2 Yorum)

Ali aktin (7 yıl önce)

Tam bir uyutma .. Önce gecekondu bölgeleri 2B ile fakir halka verilir , sonra bu halka nef mef gibi firmalar musallat edilir ve on kuruşa tüm hakları kendilerine de daire verileceği iddası ile ellerinden alınır. Sonra belediye işbirlikçileri ile planlar yapılır. Böylece herşey kitabına uygun büyük vurgun yapılır. Madem bu fakirlere yerlerini verdin niye 10 yıl satılamaz şartı koymuyorsun. Niye bir imar yapılacaksa Toki yapmıyor da çakallar orda .. Ey bu hesapların verilmeyeceğini zanneden zevat .. sahte açılışları sahte sünnet törenleri, toplu nikah saçmalıkları belediyecilik haricinde herşey asfalt üzerine anlamsız taş döşemler hepsi önüne gelecek .. Bu yazıyı baş ucuna koy belki tövbende etkili olur..

HALİT KILIÇ (7 yıl önce)

KARARIN NE KADAR İLGİNÇ NOKTALARI VAR; GEÇTİĞİMİZ AY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE BU PROJENİN YAPILACAĞI ALANIN NAZIM İMAR PLANLARI (3.ETAP) PLANLAR YİNE OY BİRLİĞİ İLE GEÇMİŞTİ. BİR AY ÖNCE OY BİRLİĞİ GEÇEN PLANLARDA NEDEN BU PROJENİN YER ALMADIĞINI HATTA GÜMÜŞSUYU VE KISMEN İNCİRKÖY'ÜN GERİ GÖRÜNÜM VE ETKİLENME BÖLGELERİNİN OY BİRLİĞİ GEÇEN BU PLANLARDA NEDEN YER ALMADIĞINI DA BİRİLERİ AÇIKLAR. AKP NİN HER İCRAATİNE OYBİRLİĞİ İLE DESTEK VERENLER VE BUNU BAŞARI GİBİ GÖRENLER KARARIN ŞU CÜMLELERİNİ BİR DAHA OKUSUN VE BU PROJELERİN KİMLER İÇİN YAPILDIĞINI DÜŞÜNSÜN ;BEYKOZ SULTANİYE PARKI- KARLITEPE ARASI TELEFERİK HATTI PROJESİNİN YAPILACAĞI ALANLARDA YAŞAYAN BEYKOZLULARIN HAK SAHİBİ OLDUKLARI ALANLARI "İŞGALLİ GECEKONDU" ALANLARI OLARAK GÖRMELERİ SİZE BİR ŞEY ANLATABİLİYORMU.!!! HALİT KILIÇ MİMAR

Yorum Yaz