Yaşam

Beykoz’da iftar sofrası Ensar Muhacir kardeşliği için kuruldu

Beykoz’da iftar sofrası Ensar Muhacir kardeşliği için kuruldu
01.07.2015 00:09
| | |
16673

Foto galeri Video galeri

Ensar Vakfı Beykoz Şubesi, Beykoz’un mahallelerinde yaşayan Suriyeli muhacirleri aynı sofrada buluşturdu.

Ensar Vakfı Beykoz Şubesi, Beykoz’un mahallelerinde yaşayan yüzlerce Suriyeliye Beykoz Belediyesi Sosyal Tesisleri olan Beytaş Restaurant’ta iftar yemeği verdi. Beykoz’da yaşayan yaklaşık 350 Suriyeli’nin çoluk çocuk katıldığı iftar sofrasında zaman zaman duygusal alanlar yaşanırken, iftar sofrasında olan Suriyeliler arasında çok sayıda akademisyen ve meslek erbabının olması dikkati çekti. Mimar Mühendis olduğunu söyleyen bir Suriyelinin 500 yıl önce kendilerine Osmanlı’nın sahip çıktığını ve aradan geçen bunca zaman sonra kendilerine bu kez de Osmanlı’nın torunlarının sahip çıktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a müteşekkiriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a müteşekkir olduklarını söyleyen Suriyeli Cumane Kayali de, çocuklarıyla birlikte katılmış oldukları iftar sofrasında keyifli bir akşam geçirdiklerine ve mutlu oldukları Türkiye’de herkese teşekkür ettiklerini kaydetti.

Geçenin önemiyle ilgili Anadolu Ajansı’na bir açıklamada bulunan Ensar Vakfı Beykoz Şube Başkanı Zülküf Sönmez, “burada bulunan misafirlerimizin birçoğu Suriye kökenli kardeşlerimiz. Malumunuz olduğu üzere iki yıldır ülkemize büyük bir göç söz konusu Türkiye'nin hangi bölgesine giderseniz gidin birçok Suriyeli aileye rastlarsınız. Ama Allah'a şükürler olsun geçmişten gelen bir misafirperverlik kültürümüz var.” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin 21. Yüzyıl bile İslam’dan aldığı kültürü ve terbiyeyi muhafaza ettiğini söyleyen Sönmez, “Bu düşünceyle Suriyeli kardeşlerimizi Beykoz’umuzun güzel bir sahil kenarında misafir ediyoruz.” dedi.

“Hiçbir ayrı gayrımız yok”

“Böyle bir ortamın olmasından onlarda çok mutlular, bizlerde çok mutluyuz. Doğru biz Ensar Vakfıyız. Onlarda muhacirlerimiz. Peygamber Efendimiz Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde onu Medine'nin girişinde karşılayan kalabalık bir Ensar grubu vardı.” şeklinde devam eden Sönmez,  “Açıkçası biz şu anda o sevinci o heyecanı yaşıyoruz. Bu kardeşlerimiz bizim ailemiz… Bu tablodan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Hepsi bizim içimizde olan insanlar. Kimisi çocuklarımız, kimisi annelerimiz, kimisi babalarımız hiçbir fark gözetmiyoruz. Ki, bundan 100 yıl önce dedelerimiz babalarımızda aynı ortamı yaşamışlardı. Yeri geldi kız verdik, kız aldık. Dolayısıyla hiçbir ayrı gayrımız yok.” dedi.

Savaşın mağduru anneler, çocuklar ve günahsız insanlardır

İftar sofrasına katılan Suriyeli muhacirlere hitabende duygu ve düşüncelerini dile getiren Başkan Zülküf Sönmez, yaklaşık dört yıldır hiçbir şekilde kabul edilemeyecek kötü bir savaş yaşandığını ve bu savaşın mağdurlarının maalesef anneler, çocuklar ve günahsız insanlardır olduğunu altınız çizerek, “Büyük bir güç kavgası yaşanıyor. Bu güç kavgasında mağdur olan kesimi ise bizim ülkemize komşu olması nedeniyle biz sahiplendik, biz misafir ettik. Allah'a hamdolsun bundan hiçbir şekilde yüksünmüyoruz. Sizler bizlerin kardeşlerisiniz. Bu dünyada olduğu gibi ahrette de kardeşlerimiz olmaya devam edeceksiniz.” ifadelerini kullandı.

Sizleri misafir olarak görmüyoruz

Zülküf Sönmez şöyle devam etti: “Bizler sizleri hiçbir zaman misafir olarak görmüyoruz. Sizler her zaman bizim ailemizin bir bireyi olarak kalacaksınız inşallah. Rabbimden temennim en kısa sürede İslam coğrafyasında ki bu iğrenç savaşın bir an önce sonlanmasıdır. Sizlerin de hayırlısıyla yuvalarınıza kavuşmanızdır. Rabbim inşallah bunu tez zaman da sizlere nasip eder.”

Kuran-ı Kerim okunup duaların yapıldığı geceye; Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, AK Parti İstanbul Milletvekili adayı Adem Sefer’de hazır bulundu.

Çocuklara oyuncak dağıtıldı

Yemek sonrası, Ensar Vakfı Beykoz Şube yöneticileri, Zülküf Sönmez, Mahmut Gülbasar, Deniz Soytemiz, Ahmet Deliak, Fatih Sağlam, Bayram Çevik, Hüseyin Özer ve Özgür Kopuz Suriyeli ailelerin çocuklarına oyuncak dağıttı. Geceden son derece memnun oldukları gözlenen Suriyeli aileler çıkışta tek tek Ensar Vakfı Yöneticilerine memnuniyetlerini ifade etmeyi ve teşekkürlerini bildirmeyi ihmal etmedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haberler, Ensar Vakfı Beykoz Şubesi, Suriyeliler, Muhacir, Kardeş, İftar, Zülküf Sönmez

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"