Beykoz’da ibadethanelerin garip kandili… Miraç

  • 0
  • 10339
Beykoz’da ibadethanelerin garip kandili… Miraç
Beykoz’da ibadethanelerin garip kandili… Miraç

Miraç Kandili, İslam inancında “Allah’a yükseliş ve arınma” anlamı taşırken, Beykoz Müftüsü Ali Efe gecenin namazla geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Kelime anlamı olarak, “merdiven”, “yükselecek yer”, “en yüksek makam” anlamlarını taşıyan Miraç Kandili Recep ayının 27. Gecesinde idrak ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının Din Yüksek İstişare Kurulunun aldığı kararla koronavirüs (COVID-19) tehdidine karşı camilerin tamamında toplu ibadetler durdurulmuş ve camiler kilitlenmişti.

Dost Beykoz, İlçe Müftüsü Ali Efe’ye Miraç Kandilinin nasıl geçirilmesi gerektiğini sordu.

Beykoz Müftüsü Ali Efe, Miraç Kandilinin namazın emrolunduğu gece olduğunu ve bu gecenin de namaz kılarak geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Müftü Ali Efe, Miraç Kandilinin İslam dininin mübarek gecelerinden bir tanesi olması nedeniyle millet olarak kıymet verilen bir gece olduğunu söyledi.

“Koronavirüsten kurtulmak için dua edelim”

Efe, “Bizim mübarek gecelerimizden bir tanesi olması hasebiyle millet olarak kıymet verdiğimiz gecelerimizdendir. Camilerimiz kapalı olduğu için evlerimizde değerlendireceğiz. Miraç gecesi namazın emrolunduğu ve farz kılındığı bu geceyi namazla geçirelim. Yatsı namazının ardından Kur’an-ı Kerim okuyarak, alemi İslam’a ve insanlığın bu virüsten kurtulması için dua ederek bu geceyi geçirelim.” dedi.

“Hadis-i Şerif’e uyacağız”

Hz. Muhammed (SAV)’in bu tür durumlarda vatandaşlara tavsiyesi olan top yekun mücadeleye destek verilmesine dikkati çeken Efe, “Peygamber Efendimiz, ‘veba olan yere gidilmemesini, veba olan yerden de çıkılmamasını” tavsiye ediyor. Bugün bize düşen de bunu uygulamaktır’ diye konuştu.

- Miraç Kandilinin anlam ve önemi?

Miraç ya da Mirac İslamiyet'te peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV) göğe yükselmesi hadisesidir. Miraç olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Recep ayının 27. gecesi gerçekleşir. İki aşamalı olayın birinci aşamasında Peygamberimiz, Mescid-ül Haram’dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında “İsra” adını alır.

İkinci aşamayı ise Peygamberimiz (s.a.s)’in Beytü’l-Makdis’ten Allah’a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur’an’da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

Haber Merkezi

Beykoz Devlet Hastanesi personelinden 'evde kal' çağrısı
Önceki Beykoz Devlet Hastanesi personelinden 'evde kal' çağrısı
Beykoz Spor Kulübü için olağanüstü kongre istediler
Sonraki Beykoz Spor Kulübü için olağanüstü kongre istediler
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz