Yaşam

Beykoz'da hiç yabancılık çekmediler

Beykoz'da hiç yabancılık çekmediler
2014.08.18 00:00
| | |
4430

Beykoz Belediyesi bu kez iftarda 40 ABD vatandaşı Müslüman öğrenciyi ağırladı.

Beykoz Belediyesi'nin Kavacık Mahallesi'nde gerçekleştirdiği iftar yemeğinin sürpriz konukları vardı. Hepsi ABD vatandaşı olan Arap veBalkan kökenli öğrenciler, Belediye'nin sofralarında iftar yaptı, camileri gezdi ve Teravih Namazı kıldı. Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'ün özel röportajını reddetmeyenBangladeşli Mahfuzul Islam ve Mısırlı Rana Abdelhamid ise son derece mutlu olduklarını dile getirerek, "Türkiye'ye hayranız. Ülkeniz tüm dünya tarafından biliniyor ve tanınıyor. Müslüman olarak burada bulunmak ise ayrı bir heyecan" diye konuştu.

Kavacık Mahallesi'nde düzenlenen iftar yemeğine AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer,Beykoz Belediyesi Meclis Üyeleri Muharrem Kaşıtoğlu ve Haydar Çelik ve AK İstanbul İl Başkanlığı eski yöneticilerinden Ahmet Çelikbilek de katıldı. ABD'den gelen öğrencilerin sorumlusu Murat Öztürk de masadakilerle yemek sonrası sohbete girişirken, Dost Beykoz'a özel açıklamalarda bulundu. ABD'den gelen 40 kişilik grubun tamamının 600 kişi olduğuna dikkat çeken ÖztürkTürkiye'nin dört bir yanına dağılan öğrencilerin, Belediyeler için dil eğitimi verdiklerini, şu an ise gelen bu grubun Beykoz'u ziyaret ettiğini söyledi. TamamıMüslüman olan öğrencilerin BangladeşPakistanHindistanAfganistan ve Mısır uyruklu olduğunu ifade eden Murat Öztürk, kendisinin de ABD'de öğrenci olarak bulunduğunu ve bu ülkede doktorasını yaptığını anlattı.

Dost Beykoz'un özel olarak sorduğu soruları samimi olarak yanıtlayan Bangladeşli Mahfuzul Islam ve Mısırlı Rana Abdelhamid ise Türkiye'ye olan hayranlıklarını anlattı.Ekonomi Bölümü'nden bu yıl mezun olduğunu ve gelecek yıl Diplomasi alanında mastıryapmaya hazırlandığını anlatan Bangladeşli Mahfuzul Islam"Daha sonra ne olur bilemiyorum. Bangladeş'e de gidebilirim ancak New York'tan ayrılmak çok zor" dedi.

Mısırlı Rana Abdelhamit ise ailesinin ABD'de olduğunu ancak teyzelerinin, amcalarının ve kuzenlerinin Mısır'da bulunduğunu kaydederek üzüntü ve endişelerini dile getirdi. Mısır veMüslümanlar konusunda oldukça samimi açıklamalar yapan Rana Abdelhamid, dünyaya yansıyan olumsuz görüntülerin aslında küçük bir kesimi temsil ettiğini, örneğin ‘tecavüz’ gibi kötü olayların Mısır’da olduğu kadar ABD’de de görülebileceğini söyledi. Yaşanan süreçteki karışıklığın bir an önce bitmesini arzu ettiğini ifade eden Rana Abdelhamid, okulundan iki yıl sonra mezun olacağını vurgularken, "Türkiye'ye gelmeyi ve burada çalışmayı düşünür müsünüz?" sorusuna, "Çok seviyorum, neden olmasın? İnşallah" diye yanıt verdi.

İftar yemeği sonrası Abdûlvehhab Evvab Cami'ni gezen öğrenciler, ardından teravih namazını kılmak üzere Beykoz'a hareket etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Rana Abdelhamit, ABD, Bangladeş, Mahfuzul İslam, Mısır, Öğrenci, Beykoz Belediyesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"