Yaşam

Beykoz’da her yıl bin olaya müdahale ediyorlar!..

Beykoz’da her yıl bin olaya müdahale ediyorlar!..
14.12.2016 13:47
| | |
6879

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Koru işinde yapmış olduğu itfaiye binasını inceleyen Dost Beykoz çarpıcı bilgilere ulaştı.

Yapımı devam eden itfaiye binası için günümüz koşullarına uygun bir mühendislik projesi yapıldı. Hali hazırda kaba inşaatı bitmiş olan inşaat çalışmaları 2016 yılının ocak ayında başlarken, binanın kaba inşaatı 1,345.000 TL’ye mal oldu.

Mustafa Güngör’ün yapımını üstlendiği binanın merkez binası tamamlansa da; garaj, ek bina ve çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor.

2017 yılının ikinci yarısında hizmete açılması planlanan Koru içindeki itfaiye binası Çavuşbaşı ile birlikte Beykoz genelindeki 2. Grup İtfaiye Amirliği olacak… İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Beykoz’da 2 Grupla hizmet veriyor. Bu gruplara bağlı ise 3 istasyon var… Kavacık, Çavuşbaşı Grup Amirliği’ne bağlı olarak hizmet verirken, Riva ve Bozhane İstasyonları ise Beykoz Merkez İtfaiye Grup Amirliği’ne bağlı olarak çalışıyor…

Beykoz’da 2 tane gönüllü itfaiye istasyonu var…

Köylerin gençlerinden oluşan ve iki aylık eğitime tabi tutulduktan sonra bir protokol kapsamında gönüllü itfaiye ekibine kabul edilenlerden oluşan gönüllü itfaiye ekipleri, istasyonlara uzak mahallerde meydan gelen yangınlara ilk müdahaleyi yapıyor.

Beykoz genelinde kaç itfaiye çalışanı var?

Beykoz’da iki grup ve üç istasyonda toplamda 120 itfaiye personeli çalışıyor… Gönüllü itfaiye ekipleri de 30 kişiden oluşuyor. Beykoz genelinde 20 itfaiye aracı ve toplamda 150 kişi yangınlara müdahale etmek için hazır bekliyor.

Orman yangınlarına da müdahale ediliyor…

Orman yangınlarına ilk etapta Orman genel Müdürlüğü’nün kendi içinde oluşturduğu itfaiye ekipleri müdahale ediyor. İBB itfaiyesi de gerektiğinde bu yangınlara müdahale eden ekiplere destek veriyor…

İstanbul genelinde Beykoz en az yangın olan bölge

Beykoz’da yangın ekiplerinin müdahale etmesi gereken olaylar daha çok yazın yaşanıyor. Beykoz’un Anadolufeneri ve Riva gibi mahallerinde piknik alanlarının olması, irili ufaklı birçok olaya fırsat verirken, çıkan yangınların çoğunluğunun sigaradan, mangallardan ve çöp konteylerinden kaynaklandığı ifade ediliyor.

Kış mevsiminde de baca yangınları ve çoğunluğunun gece kondu yerleşimi olduğu Beykoz’da konutların üst katlarının sonradan ahşap yapılmış olmasından kaynaklanan yangınlar meydana geliyor. Buna rağmen, itfaiye ekiplerinin her gün maksimum müdahale etmesi gereken 400 olayın meydan geldiği İstanbul genelinde, Beykoz, yangın ekiplerinin müdahale ettiği olaylar sıralamasında son sıralarda yer alıyor.

Beykoz’un sokaklarının dar olması ve itfaiye ekiplerinin girmekte zorlanması maddi zararı da arttırırken, yaşanan olaylarda can kaybı ortalaması yılda bir veya iki olarak kayıtlara giriyor.

Öte yandan yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hizmete açılması ve Beykoz Merkez İtfaiye Grup Amirliği’ne bağlanması bu kapsamda oluşan istatistiklere etki etmesi beklenirken, Beykoz Merkez İtfaiye Grup Amirliği geçici olarak daha önce Jandarma’ya ait olan ve Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne devredilen binayı kullanıyor.

Dost Beykoz / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz İtfaiye, İstasyon, İnşaat, Bina, Hizmet

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"