Kültür

Beykoz'da her şey bir damla ile başlar... Ya sonra?

Beykoz'da her şey bir damla ile başlar... Ya sonra?
05.09.2018 12:14
| | |
5909

Beykoz Kavacık Meydanı’nda başlatılan yol çalışması, karşılaştığı 'tescilli alan engeli' nedeniyle durduruldu.

Beykoz Belediyesi'nin oldukça yüksek rakamlara yapımını tamamladığı meydanın kısa sürede harabeye dönüşmesi de ayrı bir tartışma konusu oldu.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve İBB tarafından bölgede yaşanan trafik sıkışıklığını çözmek için 2014 yılında Kavacık Meydanı kavşak düzenlemesi, bağlantı yolları ve üst geçitler tamamlanarak hizmete açılmıştı. Yol çalışmasının tamamlanmasının ardından Beykoz Belediyesi'nin hayata geçirdiği proje kısa sürede harabeye döndü.

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde sürücülere zor anlar yaşatan trafik sıkışıklığının devam etmesi üzerine bölgede yeni bir projenin yapılmasına karar verildi.

4 yıl aradan sonra Kavacık Meydanı’nda yeniden başlatılan düzenleme çalışması, Beykoz’un simgesi olarak açılışı yapılan 'Her şey bir damla ile başlar' isimli sanat eseri nedeniyle durduruldu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in talimatıyla, 2016 yılında Kavacık Meydanı’nda yaptırılan 'Her şey bir damla ile başlar' Açık Alan Sanat Çalışması ve Çevre Düzenlemesi projesinin ardından meydandaki yaklaşık 3500 m2 alanın tescillendiği ortaya çıktı. Eser alanı olarak tescillenen yerde Heykeltraş Reyhan Çezik’in onayı olmadan hiçbir işlem yapılamıyor.

Konu hakkında gazetemize bir açıklama yapan Heykeltraş Reyhan Çezik; “Kavacık Meydanı Açık Alan Sanat Çalışması ve Çevre Düzenlemesi ‘Her şey Bir Damla İle Başlar' adlı projenin alt projeler ve statik hesap raporu sonucunda köprünün kirişleri üzerinde yapılan sanat çalışmasının uygulaması yapıldıktan sonra trafik yükü geçirilmemesi kaydıyla onaylanmıştır. Proje yaklaşık 3500 m2’lik tüm alanı kapsamaktadır. Bu alanda benim herhangi iznim olmadan bir değişiklik, ekleme, çıkarma yapılamaz. Beykoz Belediyesi bunu gayet iyi biliyor. Buna rağmen dozerle alana girilmiştir. Burada 5846 sayılı Fikir ve Sanat  Kanununun 4., 461.b, 14., 17/2., 16/3., 15., 66.,67/2., 69.,70., 71. maddeleri ihlal edilmiştir. Yüklenici firmaya bu ihlali anlattıktan sonra çalışma durdurulmuştur.” ifadelerini kullandı.

İBB ekiplerinin yol genişletme çalışmasını Beykoz Belediyesi’ne önceden bildirdiklerini söyleyen Heykeltraş Reyhan Çezik, konuyu bilmesine rağmen Beykoz Belediyesi’nin meydanın tescilli eser alanı olduğunu ve bu nedenle izinsiz çalışma yapılamayacağının bilgisini İBB yetkililerine vermediğini iddia etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Tescilli Alan, Kavacık Meydanı, Reyhan Çezik

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"