Beykoz'da her şey bir damla ile başlar

  • Güncelleme: 08.03.2020 19:30
  • Okunma: 11781 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'un sembolü olacak 'Her şey bir damla ile başlar' Beykoz–Kavacık Meydanı Açık Alan Sanat Çalışması ve Çevre Düzenlemesi'nin açılışı yapıldı.
Beykoz'da her şey bir damla ile başlar

Avrupa Yakası’ndan Beykoz’un ilk giriş noktası olan Kavacık’ta yer alan eser, Beykozluları ve misafirleri ilçe girişinde karşılıyor. Her şey bir damla ile başlar adlı eserin açılışını Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Eser Sahibi Reyhan Çezik ve Beykoz Cam Sanatları Turizm Derneği Başkanı Oktay Güner ile birlikte gerçekleştirdi.

Asıl vurgunun, soyut ‘b’ harfini hissettiren masif mermer heykel ve camın ilk çalışma formu olan damla fıska olduğu eserde didaktik şekilde 'e y k o z' harfleri bulunuyor. Fıskadan akan cam damlaların yere düşmesi ve yayılmasıyla harelerin oluşmasıyla Beykoz'da her şey bir damla ile başlar mesajı veriliyor.

Heykeltraş Reyhan Çezik: "Yücel Bey'in bir şeyler yapalım demesiyle ortaya çıktı"

Kültür Bakanlığı'ndan tescillenen projenin açılışında ilk konuşmayı Heykeltraş Reyhan Çezik yaptı. Heykeltraş Çezik, projenin tesadüf üzerine ortaya çıktığını belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

"Bu proje 2014 yılında akşam saatlerinde Cam Turizm Derneği'nin logosu üzerinde düşünüyordum. Karalarken birden bire bu çizimlerim heykele doğru gidebilir diye düşündüm. O karalamaları kitabın arasına koydum ve kapattım. Bir sene sonra Yücel Bey dernek toplantısında Beykoz için bir şey yapalım, bir eser bırakalım dediğinde ben o notlarımı tekrar gün ışığına çıkardım. Genişletmeye başladım. Sonuç olarak bu eser ortaya çıktı" şeklinde konuştu.

Başkan Çelikbilek: "Demek ki sanat böyle bir şey"

Reyhan Çezik'in ardından Başkan Çelikbilek, bir konuşma yaptı. Hava şartları uygun olsaydı Reyhan Hanımın buradaki çabalarını izlemeyi arzu ettiğini belirten Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şöyle konuştu.

"Reyhan Hanım, projenin ilk gününden son gününe kadar büyük çaba sarf etti. Bir kaç akşam geç saatlerde buraya geldim. Onun o toprağa gömülmüş halini gördüğümde acımadım desem yalan olur. Ben o saatte o taşların üzerinde bir şeyler yapmak için uğraşıyor. Ama demek ki sanat böyle bir şey, fedakarlık gerektiriyor" dedi.

Konuşmaların ardından kurdele açıldı ve Muharrem Ayı sebebiyle vatandaşlara Aşure dağıtıldı.

Haber Merkezi
WhatsApp İhbar Hattı:
0 (541) 464 6673

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz