Beykoz’da her okula bir yazar

  • 24.03.2015 20:39
  • Güncelleme: 24.03.2015 20:41
  • Okunma: 13905 kez
  • Yorum: 0
Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle başlatılan “Yazarlar Okullarda” Projesi’nin tanıtımı yapıldı.
Beykoz’da her okula bir yazar

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle başlatılan “Yazarlar Okullarda” Projesi’nin tanıtımı Kütüphaneler Haftası (23-31 Mart) dolayısıyla yapıldı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek projeyle bu yıl okullarda 100 bin kitap dağıtmayı hedeflediklerini ve ilk etapta 10 bin kitabı dağıttıklarını söyledi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım programına İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcı Muharrem Kaşıtoğlu, Yazar Şebnem Pişkin, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.    

Öğrencileri kitap okumayı teşvik amacıyla “Okumak Soylu Bir Erdemdir’’ sloganıyla başlatılan proje çerçevesinde yazarlar okullarda gençlerle buluşarak söyleşiler gerçekleştiriyor ve kitaplarını hediye ediyor.   

Başkan Çelikbilek: “Bilgiyi iyi yönde kullanın” 

Programın tanıtımında gençlere hitap eden Başkan Yücel Çelikbilek: “Bizim inancımızda okumak çok önemli bir eylemdir. Kitabımız Kur’an- Kerim’de  ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’ denilmektedir. Bilgiyi hayatınızda iyi yönde kullanan insanlar olun, öğrencilerimizden istediğimiz budur. Beykoz Gençlik Meclisi’yle okullarda öğrencileri bilinçlendirmek adına ziyaret ve söyleşiler düzenliyoruz. Bugüne kadar bu programlarda öğrencilerimize 10 bin kitap hediye ettik. İnşallah 100 bin kitap dağıtacağız”  dedi.

Başkan Çelikbilek Çanakkale Şehitleri ve Sarıkamış Şehitleri’ni anmak ve yaşatmak için ilçede 340 bin fidan dikeceklerini böylece öğrencileri tarihi olaylardan ders çıkarmaya teşvik edeceklerini, ağaç ve doğa sevgisini aşılayacaklarını da sözlerine ekledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız: “Her Okula Bir Yazar” 

Beykoz Belediyesi’ne okullardaki çalışmaları için teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise: "Anadolu’da bir genç öğrencinin okuduğu kitabın yazarını merak etmesi ve tanışmak istemesi bu projenin kıvılcım oldu. Beykoz Belediyesi’nin kitap okumaya yönelik güzel çalışmaları diğer belediyelere örnek olmalı. Bu projeyle İstanbul'da her okula bir yazar göndermek istiyoruz. Bilgiyi tüketen değil, üreten bir nesil amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Muammer Yıldız yılsonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tüm ilçelerde yapılan çalışmaları anlatan bir de sergi açacakların söyledi.

Şebnem Pişkin Yazarlık Serüvenini Anlattı 

Programda yazarlığa başlama hikâyesini paylaşan Yazar Şebnem Pişkin ise: “Bir dönem hayattaki amcamıza dair derin düşüncelere kapıldım. Zihnimdeki sorulara yanıt bulunca bunu yazarak paylaşmak istedim. Tasavvufu öğrenme dönemim oldu, hayatımdaki derin bir boşluğu tasavvuftan aldığım bilgiler sayesinde doldurdum. Doğru kaynaktan ne kadar çok okursak o kadar yol alırız. Sizi bakmaktan görmeye, duymaktan dinlemeye, inanmaktan bilmeye götürecek o yola, bilgi yoluna çıkmaya var mısınız?’’ diyerek gençlere çağrıda bulundu. 

Programın sonunda Şebnem Pişkin kitaplarını imzaladı. 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz