Beykoz'da her gecemiz regaib olsun

  • 0
  • 5823
Beykoz'da her gecemiz regaib olsun

Hicri Takvime göre Recep ayının ilk perşembesi gecesi 'Regaip Kandili' olarak kutlanıyor.

Hicri Takvime göre Recep ayının ilk perşembesi gecesi 'Regaip Kandili' olarak kutlanıyor.

Dinimizde mübarek sayılan üç aylardan Recep ayının Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan ilk gecesi Regaip Kandili olarak kutlanıyor. Recep, Şaban ve Ramazan aylarının geldiğinin habercisi de olan Regaip Kandili, arzu ve isteklerin doğru ve hakka uygun olmasını; isteklerin ve arzuların yerine getirilmesinde Allah'ın rızasının da gözetilmesini anlatıyor. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise Dost Beykoz’a özel verdiği demeçte üç ayların faziletine işaret etti. Öte yandan Müftü Hüseyin Demirtaş’ın bugün Akşam Namazı’nın ardından Hasan Yavuz Cami’nde olacağı ve Regaib Kandili dolayısıyla vaaz vereceği öğrenildi. Bu geceyarısı kutlanacak Regaip Kandili'nden sonra yine Recep ayının bu kez 27. günün gecesi Miraç Kandili kutlanacak.

Özellikle tasavvuf geleneği ve kültüründe yer etmiş olan Regaip Kandili, diğer kandiller gibi önemli bir yere sahip ve büyük kutlamaların yapıldığı bir gece... Arapça bir sözcük olan 'regâib' sözcüğünün Türkçe anlamı 'arzulamak-meyletmek'... Regaip Kandili, her türlü arzu ve isteklerin, tutkuların iyiye, güzele, doğruya ve faydalı olana yönelmesi anlamını taşıyor. Bu kandil gecesi, yapılan tüm işlerin Allah'ın rızasına uygun hale getirilmesi için çabalamayı öğütlüyor.

Dost Beykoz’a özel olarak Regaip Kandili dolayısıyla bir demeç veren Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, şunları söyledi:

'Müftü Hüseyin Demirtaş, mübarek üç ayların faziletini anlattı'

"Recep; Yüce Allah'ın ayı... Şaban; Hz. Peygamberin ayı... Ramazan; Ümmetin ayı... Zaman ve zemin hepsi Allah'ındır... Üç ayların diğer aylara göre marka değeri vardır ki, şu sebeplerden kaynaklanmaktadır:

Recep ayı (Haram ay), zulüm ve haksızlıkların bir zaman dilimi bile olsa durmasını ifade etmesi sebebi ile marka değerini zulme tavır / insana saygıdan almaktadır. Şaban ayında Hz. Peygamberin büyük bir heyecanla beklediği Kıble Tahvili (değişimi) gerçekleşmiştir. Dünya çapında kıbleler teke inmiştir. Şaban ayının 15'ine tekabül eden bu önemli olayla İslam Dini, evrenselliğini tescil etmiştir. Nasıl ki, ilk medeniyet ve ilk mabet Ümmü Kura (ülkelerin anasi) olan Kâbe’de gerçekleşmiş; aynı şekilde Hz. Peygamberin çok arzu ettiği kıble tahvili bu ayda gerçekleşmiştir. Marka değeri Kâbe-i Muazzama'dır. Ramazan ayının marka değeri ise Kur'an-ı Âzimüşşândır. Bu muazzam ay, aynı şekilde rahmet, mağfiret ve kurtuluş hediyesi ile ayrı bir lütfü Rahmani'dir..."

‘Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Regaib Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı’

Öte yandan Diyanet İşleri Prof. Dr. Mehmet Görmez, Regaip Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Prof. Görmez, yayımladığı mesajında şöyle dedi:

"Sevgili Peygamberimizin (sas) kutlu doğumunu idrak edeceğimiz şu günlerde, her yıl manevi bir yenilenme mevsimi olarak bizlere gelen mübarek üç aylara bir kez daha kavuşmanın sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşayacağız. 7 Nisan 2016 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece, Recep, Şaban ve Ramazan aylarının habercisi Regaib gecesidir.

Sonu bayrama çıkan kutlu bir mevsim içine girmiş bulunmaktayız. Üç aylar, manevi coşkunun daha yoğun yaşandığı, sarsılan ruhi dünyamızı ve kalbimizi onaracağımız, hayatımızı yeniden gözden geçirmemize vesile olan bir gönül iklimi, kalplerimizi dinleme zamanı, rahmet, mağfiret ve merhamet mevsimidir.

Dilimizde arzu, istek, emel, tutku anlamlarına gelen Regaib, geleceğe, istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren, her türlü rağbet ve regaibimizi Rabbimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan mübarek bir gecedir. Arzularına gem vuramayan, isteklerini dizginleyemeyen ve hırslarını terbiye edemeyen günümüz insanı için bu kutlu mevsimin habercisi Regaib gecesi, tüm yapıp etmelerinde ne kadar Allah’ın rızasını aradığını sorgulaması açısından büyük bir fırsattır.

Öyleyse geliniz, sarsılan rûhî dünyamızı onaracağımız, kalbî seviye kazanacağımız, hayatımızı yeniden gözden geçirmemize vesile olacak mânevî bir iklimde Cenab-ı Hakk'ın kulluk kapısına daha istekli ve daha heyecanlı olarak yaklaşalım, yeniden tazelenelim tevhid ve vahdette buluşalım. Üç aylar bereket taşısın gönüllerimize...

Geliniz, bu gece kendimizi, insanın kalbini karartan her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki, kalbimiz huzura ersin. Yüreklerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatalım ki, gönlümüz feraha kavuşsun. Benliğimizi ilahi rahmetten uzaklaştıran bencillikten ve kıskançlıktan kurtaralım ki, ruhumuz kemale ersin. İmanımız sahih ve amelimiz salih olsun ki, kurtuluşa erelim. Ahdimizi yenileyelim ki, misakımızı kuvvetlendirmiş olalım ve Allah’a verdiğimiz sözü tutmuş olalım. Kendimizi nifaktan, hasetten, kinden, nefretten, ayrımcılıktan uzaklaştıralım ki, O’nun lütfuyla kardeş olalım. Allah’ın bize verdiği nimetleri zaaflarımızın kurbanı yapmayalım ki, Allah’a daha yakın olalım. Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olsun ki, her gecemiz Regaib olsun..."

Haber Merkezi

Şehitler için denizde bayrak açtılar
Önceki Şehitler için denizde bayrak açtılar
Beykoz Örnekköy’de alacak verecek çatışması
Sonraki Beykoz Örnekköy’de alacak verecek çatışması
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz