Beykoz’da hemşireler hem ağladı, hem eğlendi

  • 18.05.2016 02:23
  • Güncelleme: 09.03.2020 20:43
  • Okunma: 23499 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelerinin, 11-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşirelik Haftası’na yönelik muhteşem gecesi profesyonellere taş çıkarttı.
Beykoz’da hemşireler hem ağladı, hem eğlendi

Hemşirelik mesleğine yönelik her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü gecenin tüm aktörleri hemşirelerden oluştu. Halk Müziği Korosu, Tiyatrosu ve folklor ekibiyle meslektaşlarına muhteşem bir gece yaşatan Beykoz Devlet Hastanesi hemşireleri, konukları olan üç yüz elli davetliden tam not aldı.

Sağlık alanında çalışanların fedakâr yaşantıları, yapmış oldukları kültürel ve sosyal çalışmalara da yansıdı… Sosyal hayattan meslekleri gereği oldukça uzak kalan hemşireler, özlemini duydukları her şeyi tamamen kendileri yaptı. Kimisi tiyatrocu oldu, kimisi şarkıcı, kimisi folklor oynarken, kimisi de kusursuz sunumuyla geceye adeta damga vurdu.

Organizasyon şirketlerinin milyarlar harcayarak yaptıkları geceyi Beykoz Devlet Hastanesi hemşireleri tamamen gönül birlikteliği ile gerçekleştirdi.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Başhekim yardımcıları Dr. Oğuz Ayhan ve Hatice Kınık, Beykoz Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yusuf Akdoğan’ın yanı sıra müdür yardımcıları Emel Öztürk ve Elif Öztürk’te geceyi izlemeye gelen yüzlerce Beykozlu gibi bu gönül birlikteliğinin içinde yer alan isimler oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan gecenin açılış konuşmasını yapan Beykoz Devlet Hastanesi Sağlık ve Bakım Hizmetleri Müdiresi Necibe Köse, modern hemşireliğin kurucusu olarak kabul edilen Florance Nighitingale ve ilk Türk Hemşire Safiye Hüseyin Elbi’yi saygıyla andığını söyledi.

Necibe Köse: “Hemşire değişim için bir güçtür”

“Hastabakıcılıkla başlayıp, bugün artık dünyada sağlık sistemlerinin gelişimini arttırmada, ‘değişim için bir güç’ kabul edilen hemşirelik mesleğinin sağlık hizmetlerindeki rolü yadsınamaz” şeklinde konuşan Bayan Köse, “sağlık ekibinin önemli unsurlarından olan hemşireler; gözlemci, araştırmacı ve yenilikçi yaklaşımlarıyla sağlık sektörüne değer katmaktadırlar” dedi.

Necibe Köse, “Bizler insanı yaşatmak adına yaptığımız işe aynı zamanda sevgi, merhamet ve sabrımızı da kattığımız bu kutsal mesleği icra ederken ne mutlu ki, insanlara yardım etmenin huzurunu da yaşarız” ifadelerine yerdi.

Programın hazırlık sürecinde katkısı olan tüm mesai arkadaşlarına; yoğun çalışma tempolarına rağmen mesai sonrası emek harcadıkları için teşekkür ettiğini söyleyen Necibe Köse, “mesleğinin yanı sıra sanatsal yönlerini de bu gecede ortaya koyan tüm arkadaşlarıma,  bizlerden yardımlarını esirgemeyen kişi ve kurumlara teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Gecenin amacını ise; hastane çalışanlarını bir araya getirerek, motivasyonu arttırmak olarak açıklayan Necibe Köse, bu tür etkinliklerin kurum kültürünü ve birlik, beraberliği arttırdığına inandığını söyledi.

“Ben bir hemşireyim”

Programın devamında ise ‘ben bir hemşireyim’ başlıklı kısa film gösterimi vardı. Beykoz Devlet Hastanesi hemşireleri ve gerçek hastaların oynadığı filmde, hemşirelerin sorumluluk duygusu anlatılırken, hemşirelerin samimiyeti de gözler önüne serildi.

Hatice Kınık: “Bu camianın bel kemiğisiniz”

Başhekim yardımcısı Dr. Hatice Kınık’ta, muhteşem organizasyon ve ortaya konulan emeğe son derece saygı duyduğunu ifade ettiği konuşmasında, Sağlık ve Bakım Hizmetleri Müdiresi Necibe Köse ve ekibini tebrik etiğini kaydetti. Bu programla, hemşirelerin neler yapabileceğini bir kez daha ortaya koyduklarını söyleyen Bayan Kınık, “tüm hemşirelerimizin haftasını gönülden tebrik ediyor, onları bir kez daha kutluyorum… Sizlerin; hem bizler için hem de hastalarımız için ne kadar kıymetli olduğunuzu tahmin bile edemezsiniz. Bu camianın bel kemiğisiniz.” şeklinde konuştu.

Merhaba

Merhaba kardeşim, arkadaşım, gönüldaşım merhaba,

Merhaba sırdaşım, omuzdaşım, kaderdaşım merhaba,

İçtiğim su, aldığım hava, yediğim ekmek, uyuduğum döşek,

Gördüğüm rüya, beklediğim umut yaşadığım toprak merhaba

Dizeleriyle meslektaşlarına seslenen Aylin Karayemişoğlu, nezaket ve ustalığıyla sunumunu yaptığı gecede bu kez halk müziği korosunu sahneye davet etti.

TRT’nin Türk Halk Müziği Korosu gibiydiler

İsmet Aydın’ın şefliğinde sahne alan koro, Türk Halk Müziği resitali ile gönülleri fethetti. Koro ilk olarak Ruhi Su’ya ait olan, ‘O yar gelir’ ve hemen ardından Sivas yöresine ait olan ‘Yeşil ördek gibi daldım göllere’ isimli türküleri seslendirdi. Koro solistlerinden Kemal Kök’ün, ‘Hastane önünde incir ağacı’ ve Sevim Havuz’un, ‘Mevlam birçok dert vermiş’ isimli türküleri seslendirdiği programa, çeşitli yöresel türkülerle devam edildi.

Beykoz Belediyesi’nden hemşirelere Konya gezisi

Programa gecikmeli katılan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’da kısa bir selamlama yaptığı konuşmasında, kendi jenerasyonlarının, hemşireleri hastane duvarlarında “sus” işareti yapan hemşire fotoğraflarından, birde çocuklara iğne yapınca canlarının yanmasından tanıdığını söyledi. Kaşıtoğlu hemşirelere birde sürpriz açıkladı. Beykoz Belediyesi’nin Konya’ya kültür gezilerini başlattığını ifade eden Kaşıtoğlu, talep olması durumunda iki otobüsle Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelerini Konya gezisine gönderebileceklerini söyledi. Bu gezinin tüm masraflarının Beykoz Belediyesi’ne ait olacağını ifade eden Kaşıtoğlu, hemşirelere Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de selamlarını iletti.

Hemşirelere sürpriz hediyeler

Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelerinin unutulmaz gecesinde düşünülmüş sürprizlerde vardı, Yapılan çekilişlerde programa katılan hemşirelere çeşitli hediyeler verilirken, çekilişleri, Beykoz Devlet Hastanesi eski başhekimlerinden Dr. Yaşar Çelik ve Başhekim yardımcıları Dr. Oğuz Ayhan ve Hatice Kınık gerçekleştirdi.

Hemşireler ve doktorlar tiyatro oynadı

Sırada ise R. Sinan Akbaşak’ın kısa süreli eğitim verdiği hemşirelerin sahnelediği tiyatro gösterisi vardı. Bu gösteride; hemşirelerin görev esnasında karşılaştıkları durumlar mizahi bir dille ele alınırken, bazı hastalarında sağlık kurumlarını nasıl gereksiz yer meşgul ettiklerine anlamlı bir gönderme vardı.

Beşiktaşlı futbolculardan Beykoz’un hemşirelerine kutlama mesajı

Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelerinin çocuklarının da annelerine yönelik duygu ve düşüncelerini dile getirerek, hemşireler haftasını kutladıkları mesajlarının yanında, şampiyon olan Beşiktaş’ın futbolcuları da, video kayıt aracılığı ile Beykoz Devlet Hastanesi hemşirelerinin haftasını kutladı.

Programın son bölümünde ise Altan Susaruğur’un çalıştırdığı Beykoz Devlet Hastanesi Folklor Ekibi’nin gösterisi vardı. 15 dakikalık muhteşem performansıyla izleyenleri hareketlendiren ekip geceye yakışır bir final yaptı. Gecenin sonunda ise Aylin Karayemişoğlu’nun; programa katkıları nedeniyle, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yardımcısı Muharrem Kaştoğlu, Kültür Müdürü Adem Çalışkan ve hastane doktorları; Oğuz Ayhan, Oylum Ekiztaş, Kemal Bilgin, Gülsen Abacı, İlkgün Demirtaş, Özlem Öztürk, Gündüz Güven, Hüsnü Okçu, Melüt Kıyak, Semih Akyıldız ve Serpil Öztürk’e teşekkürlerinin ardından toplu fotoğraf çekimi vardı.

Haber Merkezi                                 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz