Sağlık

Beykoz'da Hemşireler Günü kutlandı

Beykoz'da Hemşireler Günü kutlandı
2014.09.04 00:00
| | |
15061

Video galeri

Beykoz Devlet Hastanesi hemşireleri düzenledikleri kutlama programında gönüllerince eğlendi… 25 yılını dolduran hemşire ve ebelere de Hizmet Belgeleri verildi.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ, Başhekim yardımcısı Yaşar Çelik, Başhemşire Ayşe Kabacoğlu, Hastane Müdürü Nuh Terlemez ve çok sayıda hastane çalışanın katıldığı Hemşirelik Haftası Kutlama Programı’nda, meslekte 25 yılını dolduran hemşire ve ebelere de teşekkür belgeleri verildi.

Programda konuşan Başhemşire Ayşe Kabacaoğlu, 12 Mayıs’ın tüm dünyada Hemşireler Günü olarak kutlandığını ifade ederek, bu tarihin aynı zamanda, Florence Nightingale’nin doğum günü olduğunu kaydetti.

Hayat çoğu zaman bir hemşirenin ellerinde terk edilmiştir…

Florence Nightingale’nin, hemşirelere yönelik, “Tanrının en değerli armağanı olan hayat çoğu zaman bir hemşirenin ellerinde terk edilmiştir” sözünü hatırlatan Başhemşire, ilk Türk hemşiresinin Selçuklu Dönemi’nde görev yaptığını ve her ikisini de rahmetle andıklarını belirtti.

“Sağlık hizmetlerinin başarılı yürümesinde hemşirelerin payı ve emeği çok büyüktür. Toplumun mesleğe yönelik olumsuz yaklaşımları artık gerilerde kalmıştır. Şu anda hemşirelik mesleği hak ettiği yerde ve çok daha iyi bir meslek olacaktır” ifadelerini kullanan Ayşe Kabacaoğlu, “bunun sebebi de, hemşirelerin her geçen gün daha bilgili eğitimli ve beceri sahibi olmalarıdır. Emeklerinizden dolayı sizi tebrik ediyorum” dedi.

Hastalarınıza dokunun, onları dinleyin.

Hemşirelik ve ebelik mesleğini, “bireyin ailenin ve toplum sağlığının korunmasına yardım eden, insan sevgisini, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş kutsal bir meslektir”şeklindeki ifadelerle tanımlayan Ayşe Kabacaoğlu, meslektaşlarına ise şu tavsiyelerde bulundu:

Hastalarınıza dokunun, onları dinleyin… Ve empati kurun. Bunu yaptığınız zaman daha başarılı olur ve hastalarınızın size güven duymasını sağlamış olursunuz.

Başhekim Yavuz Baştuğ ise konuşmasında, personelden yana çok şanslı olduğunu ve özverili insanlarla çalışmak ve onlarla bir arada olmanın kendisini mutlu ettiğini belirttiği konuşmasında, “sağlık çalışması önemsenmeyecek bir çalışma değil… Sağlık çalışanı olmakta önemsenmeyecek bir meslek değil… İnsan kendi evladının bile bazen kirini pisliğini temizlemekten imtina ederken, sizler hiç tanımadığınız, ama o anda zorda olan, sizin elinize bakan insanların her şeyiyle ilgilenmek, onu dünya ya tutundurmak sadece meslekle, ya da üç beş kuruş maaş alayım anlayışıyla yapılacak işler değildir”ifadelerini kullandı.

Hemşirelik mesleği için özveri ve içten gelen duygulara gereksinim olduğunu da ifade eden Başhekim Baştuğ, “hepiniz bunları bilerek bu mesleği seçtiniz… Ve gerçekten büyük bir özveriyle bu mesleği yapıyorsunuz.” dedi.

Yönetim hukuki olarak şiddet görenin arkasında...

Son aylarda yaşanan şiddet olaylarına da değinen Baştuğ, “hem bu kadar zorluklarla çalışıyor, hem de darp ediliyorsunuz. Bu durum karşısında mesleği bırakma isteyen insanlar oluyor. Ama siz hala dimdik ayakta ve mesleğinizin peşindesiniz. Bizlerde idare olarak her zaman arkanızda durmaya çalıştık… Ama yeni düzenlemeyle birlikte şiddet olaylarında hukuki olarak ta arkanızda olacağız. Yeter ki yasal gereksinimleri aslına uygun olarak yapın” cümlelerini kullanarak, Beykoz’un diğer ilçelere oranla şiddet olaylarının daha az yaşandığı bir ilçe olduğunu söyledi.

30 hemşire ve ebeye "Hizmet Belgesi" verildi

Konuşmaların ardından Beykoz Devlet Hastanesi Başhemşiresi Ayşe Kabacaoğlu’nun da aralarında olduğu 25 yılını dolduran 30 hemşire ve ebeleye “Hizmet Belgeleri” verildi. 25 yılını dolduran hemşireler ise meslek yaşantılarında yaşadıkları güzel anıları anlatırken, başhemşire Kabacaoğlu ise 25 yılı doldurduğunun farkında olmadığını kaydetti.

Dicle’den ablalarına keman resitali

Yaklaşık 200 civarında hastane personelinin katıldığı kutlama programında, yine hastane çalışanlarından Hemşire Nermin Yüksel’in kızı Dicle Nur Yüksel’in keman resitali sağlık çalışanlarınca ilgiyle dinlendi.

Programın son bölümünde Fatih Yaman’ın Türk Halk Müziği konseri vardı… Yaman’ın söylediği birbirinden hareketli türkülerle gönüllerince eğlenen hemşirelerden Öznür Yaman’da söylediği türkülerle programa renk kattı. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Beykoz Devlet Hastanesi, Hemşirlere Günü, Kutlama, Video, Dicle Nur Yüksel, Fatih Yaman, Öznur Yaman, Dr. Yavuz Baştuğ

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"