Beykoz’da hangi camilerde hatimle teravih kılınacak?

  • Güncelleme: 05.05.2019 15:37
  • Okunma: 8642 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Müftüsü Ali Efe Ramazan ayında Beykoz'da hatimle teravih namazı kılınacak camileri açıkladı. Efe açıklamasında, Ramazan ayının önemine de değindi.
Beykoz’da hangi camilerde hatimle teravih kılınacak?

Ey iman edenler!

“Yüce Dinimiz İslam’ın beş temel esasından biri olan oruç ibadetimize, on bir ayın sultanı ve Peygamberimiz (S.A.V)' in ifadesiyle "Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş" olan bir ramazan ayına daha kavuşmuş bulunuyoruz.” diye konuşan Müftü Efe, “Ayeti Kerimede; “Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi takvaya eresiniz (sakınasınız) diye size de sayılı günlerde oruç farz kılındı. (Bakara, 183) buyrulmaktadır.” cümlelerine yer verdi.

Beykoz Müftüsü Ali Efe açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Sevgili Peygamberimiz (sav) nin ifadesi ile bu ayda ‘semanın rahmet kapılarının açılacağı, cehennem kapılarının kapanacağı ve şeytanların zincire vurulacakları’ haber veriliyor. Allah Rasulü bir hadisi şeriflerinde "

Ramazan, dünyanın baş döndürücü kuşatması altında daralan ruhlarımızı teskin etmek, bunalan gönüllerimize inşirah vermek, kulluk yönündeki istikametimizi tahkim etmek için eşsiz bir fırsattır. Ramazan bir bağışlanma mevsimidir. Ramazan insanların geçmiş günahlarına çokça tövbe ettiği, tefekkür ibadetiyle kendini hesaba çektiği bir aydır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl ramazan ayında ‘İnfak Kalpleri Birleştirir” sloganıyla “Ramazan ve İnfak” konusunun işlenmesini benimsemiştir. İsrafın dünya genelinde bir problem olduğu düşünülürse İnfak ve paylaşmanın önemi daha da anlaşılacaktır.

Ramazan ayı insanların birbirlerini anlamalarına vesile olan, yardımlaşma ve diğer gamlık duygularının zirveye çıktığı bir aydır.

Bu ay Kur-an ayıdır       

Bu ay Kur'an ayıdır. Allah Rasulü bu ayda çokça Kur'an okur, Cebrail (a.s) ile Kur'an'ı mukabelede bulunurlardı. Allah Rasulü bu ayda ibadetlerini daha da artırır, biz ümmetine örnek bir ibadet hayatı sunardı.

Bu ay paylaşmanın, nefsi terbiye etmenin ve zihinlerimizi Müslümancı düşünceyle yoğurmanın ayıdır. İçerisinde Kur'an'ın indirilmeye başlandığı, bin aydan daha hayırlı mübarek gece "Kadir Gecesi"ni içine alan Ramazan ayı "oruç, teravih ve fıtır sadakası" gibi ibadetlerle toplumda kaynaşmayı, ümmet olma şuurunu kazandıran bir aydır.

Hangi camilerimizde hatim ile teravih namazı kılınacak?

Ramazan toplumumuzun daha çok bir araya geldiği, ortak faaliyetlerde bulunduğu ibadetlerde cemaat olma şuuruyla hareket ettiği bir aydır. Bütün Camilerimiz ve Kuran Kurslarımızda Mukabelelerimiz okunacak ve halkımızın katılımları teşvik edilecektir. Bu kapsamda Ramazan ayı teravih namazlarıyla toplumumuza ayrı bir neşe katmaktadır. Bizlerde Beykoz Müftülüğü olarak Teravih namazlarını bazı camilerimizde hatimle kıldırmak üzere görevlendirmelerimizi yaptık, Bu Camilerimiz;

Hacı Ali Bey Camii (Yalıköy Mah.)

Abdulvehhab Ebvab (Tekke Camii) Camii (Kavacık)

Çavuşbaşı Hz. Ömer Camii

Bu vesileyle tüm Beykozlu hemşerilerimizin ve İslam Alemi’nin Ramazan-ı şeriflerini kutlarken, kalplerimizi birleştiren, gönüllerimizi terbiye eden, Alemi İslam’da kan ve göz yaşının durduğu, çocukların ve mazlumların yüzünden gülücüklerin silinmediği bir ramazan olmasını Rabbimden temenni ederim.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz