Beykoz'da halk ekmek ihtiyacı nasıl belirlendi

  • Güncelleme: 30.04.2021 17:31
  • Okunma: 1883 kez
  • Yorum: 0
İBB'nin Beykoz’da Halk Ekmek büfesi için belirlediği Kavacık Köprü altının tercih edilmesi çeşitli kesimlerin tepkisine yol açtı.
Beykoz'da halk ekmek ihtiyacı nasıl belirlendi

İBB Meclisi’nde Halk Ekmeğe yönelik yoğun talebin karşılanması için, yeni büfelerin açılmasına ihtiyaç duyulduğu, 117 adet Halk Ekmek büfesine ilaveten 142 adet noktada Halk Ekmek büfesi koyma yetkisinin İstanbul Halk Ekmek AŞ’ye verilmesi kararı İBB Meclisinin onayına sunuldu.

İstanbul Halk Ekmek A.Ş tarafından Halk Ekmek büfesi konulacak ilave yerler arasında Beykoz’da yer aldı. Vatandaş yoğunluğunun fazla olduğu yerlere konulması gereken İHE büfesinin, vatandaşın ulaşımda zorlanacağı Kavacık Köprüsü altına yani otoban kenarının tercih edilmesi dikkati çekti.

Bu nedenle, "Halk Ekmek almaya gitmek, Halk Ekmek almaktan daha pahalı hale geldi" söylemlerine neden oldu.

İBB Meclisi Komisyon görüşü ile Halk Ekmek büfelerinin işletmelerinin yalnızca Şehit yakınlarına (üçüncü dereceye kadar), Gazilere ve %40 üzerine engelli raporu olanları verilmesi ve Halk Ekmeğin İstanbul halkı için ulaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla, talep eden bütün bakkallara Halk Ekmek satış yetkisi verilmesi kararı onaylandı.

Beykoz’da ise halkın yoğun olduğu yerlere konulması beklenen İstanbul Halk Ekmek büfesinin Kavacık Köprüsü Ankara İstikameti İETT duraklarının yanına yani otoban kenarına konulacağı ortaya çıktı.

CHP Meclis Üyesi Paşabahçe'ye kurulacağını duyurmuştu

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, Mobil Halk Ekmek aracına Beykoz’un da ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle Paşabahçe’ye kurulacağının duyurusunu yapmıştı. Sataloğlu’nun müjdesini verdiği Mobil Ekmek aracı bir süre sonra kaldırılırken, Halk Ekmek Büfesinin de Kavacık Köprüsü altına yani otoban kenarına konulacağı ortaya çıktı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter’da ihtiyaç analizi yaparak İstanbul’un çeşitli noktalarına Halk Ekmek büfelerinin konulduğunu ifade etti. Ancak Beykoz için belirlenen Halk Ekmek noktası, hangi ihtiyaç kriterlerinegöre analiz yapıldığı tartışmalarına yol açtı.

Vatandaş ekmeğe daha hızlı ve ucuz bir şekilde ulaşmayı beklerken, Beykoz’da Halk Ekmek büfesinin Kavacık Köprüsü altı otoban kenarı yanına kurulacağının ortaya çıkması sonucu siyasiler ve halk tepki gösterdi.

"Ekmek almaya gitmek ekmekten pahalı"

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, "İBB meclisinden geçen kararı uygulayın ve Halk Ekmek'in bakkallarda satılabilmesini sağlayın" diyerek, Halk Ekmek büfesinin Kavacık Köprü altına kurulmasına sosyal medya hesabından şöyle tepki gösterdi:

"Beykoz’da ihtiyaç analizi hangi kriterlere göre yapıldı? Kavacık Köprüsü altına Halk Ekmek kimin fikri? Ekmek almaya gitmek ekmekten pahalı."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Halk Ekmek

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz