Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!

  • 0
  • 14945
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!
Beykoz’da Halk Eğitim Merkezi var!

Beykoz’da ilk kez kurulan Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği, ilk icraatını yaptı. Birliğin Başkanı ise Taner Mert oldu.

Halk Eğitim Merkezi’nin çalışmalarını kamuoyuyla daha sağlıklı bir şekilde paylaşabilmek amacıyla kurulan Halk eğitim Merkezi Okul Aile Birliği’nin Başkanlığını ise Taner Mert üstlendi.

İBB Beykoz Koru Tesisleri’nde bir sabah kahvaltısı düzenleyen Okul Aile Birliği, okul öğretmenleri, idarecileri ve Beykoz protokolünü buluşturdu.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Meclis üyeleri Gülay Demirel ve Emin Yavuz, Beykoz Polis Koruma Derneği Başkanı Birzat Mermer, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu, Beykoz Nüfus Müdiresi Nihade Kılıç, Beykoz Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Selim Safi, Beykoz Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Nurgül Direk, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Mamur, Rizeliler Derneği başkanı Mikail Akyıldız ve çok sayıda eğitimci ve dernek yöneticinin katıldığı kahvaltıda Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’ya kendi resminin çizildiği bir tablo hediye edildi.

Aynı zamanda Birliğin yönetiminde olan Kemalettin Erkan’ın sunumunu yaptığı programda bir konuşma yapan Başkan Taner Mert, Beykoz Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği’nin kurulması talebinin kendisine iletmesi sonucu dostlarıyla görüştüğünü ve herkesim ‘biz varız’ demesi üzerine görevi kabul ettiğini söyledi.

Taner Mert: “İyi ki kabul etmişiz”

Dostlarının sözüne güvenerek görevi kabul ettiğini söyleyen Mert, “İyi ki kabul etmişiz. Bu kurumla tanıştıktan sonra kurs öğretmenlerimizi ve kursiyerlerimizi ziyaret etmeye çalışıyoruz. Gittiğimiz yerlerde yaşadığımız güzel şeyler var. İnsan olarak hayattan ders aldığımız yerlerde var.” şeklinde konuştu

Taner Mert, “Bizler gerçekten bu kurumu daha ileriyle nasıl götürürüz diye düşünerek yola çıktık. Amacımız Halk Eğitim Merkezi’nin farkındalığını ilçemizde daha da arttırmak. Ben ve arkadaşlarım Beykoz'da gidilmedik kapı ve STK bırakmamaya karar verdik. Önemli olan Beykoz ve halkına nasıl faydalı olabileceğimizdir. Meyveleri de zaman içerisinde toplayacağız. Bol miktarda sergilerimiz ve çalışmalarımız olacak. Beykoz'da, ‘Halk Eğitim Merkezi var’ dedirtmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Mustafa Mamur: “Daha fazla çalışmamız gerekiyor”

Beykoz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Mamur’da konuşmasında, yetmiş başlık altında 3272 kurs açabildiklerini ve Halk Eğitim Merkezi olarak daha fazla çalışmaları gerektiğini kaydetti.

Müdürü Mamur, “Ortalama 70 öğretmenimiz var ama şu anda okullarda görevli olan öğretmenlerde var. Biz Beykoz Halk Eğitim Merkezi olarak 13 başlıkta 128 alanda kurs açtık. 2814 öğrenci şu ana kadar bizim kurlarımıza geliyor. Bu rakamın yılsonuna kadar 7-8 bini bulacağını tahmin ediyorum. Bu kursları açarken bazı STK'larla işbirliği yapıyoruz. Hayrat Vakfı, Belediyemiz ve İSMEK var. Biz okuma-yazmadan başlayarak el sanatları, spor, görsel sanatlar, müzik ve sanat tasarım kursları gibi alanlarda kurs açtık.” şeklinde konuştu.

“Okul Aile Birliği’nin daha aktif olması gerektiğini düşündük”

Amaçlarının 250 bin Beykozluya ulaşmak olduğunu söyleyen Mamur, “Bu konuda da ne yapabiliriz diye düşünerek Okul Aile Birliği’nin daha aktif hale gelmesi gerektiğine karar verdik. Çevremizde hatırı sayılır insanlarla bunu görüştük. Güzel bir ekip oluşturduk, çalışmalarımızı da en güzel şekilde sürdürmeye çalışacağız.” ifadelerine yer verdi.

“Halk Eğitim Merkezi’nin reklamı eksik”

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’da, Halk Eğitim Merkezi’nin kendileri ile koordineli çalıştığını ifade ederek, “Haksızlık etmemek lazım, birçok alanda birçok kurs açılıyor. Benim anladığım kadarıyla reklamı eksik. Bütün Beykoz halkının azami derecede istifade edebileceği kursları birlikte açacağız.” dedi.

“Halk Eğitim Merkezlerine neden ihtiyaç var? Çocuklarımızın sadece okullarda eğitilmesiyle yetinemeyiz. İlerleyen yaşlarda da insanlar kendilerini geliştirmeye devam etmeliler. Gelişen teknolojiye, farklı kültürlerin yaygınlaşmasına ancak bu yolla imkân bulabiliriz.” diye konuşan Müdür Bozbay,  “Bizim kültürümüz bunu gerektiriyor. ‘İki günü eşit olan ziyandadır’ diyor Peygamberimiz. Yani her gün kendimizi geliştirmeliyiz. İki günümüz eşit olursa bu duraklama ve gerilemedir. Onun için sürekli geliştirmek ve yenilemek zorundayız. İnsanlığı zinde tutan bu çalışmalara hepimizin her zaman ihtiyacı var.” cümlelerine yer verdi.

Programın son konuşmacısı olan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’da, halk eğitimin bir ihtiyaçtan doğduğunu ifade ederek, “örgün eğitimin dışında kalmış, ulaşamamış insanlarımıza özellikle kadınlarımıza onlara ulaşmanın bir yolu olarak görülmüştü. Biz artık halk eğitim olmasının ötesine geçtik, hayat öğrenme evresine geldik.” dedi.

“İlk etapta okuma yazma öğretmek için açmıştık”

“İlk başladığımızda üç kadınımıza okuma-yazma kursu vermek, üç tanesine de dikiş nakış kursu vermek için başlamıştı. Bu hedefi ve amacı çoktan aştık artık. Kabul edin veya etmeyin. Halk Eğitim olarak çok iyi bir yerdeyiz. Bunu Beykoz içinde söylüyorum, Türkiye için de söylüyorum. Görevli arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuşan Kaymakam Katırcı, “Gerçekten can siperane çalışıyorlar. Ben Beykoz'a geldiğimden beri ‘Halk Eğitim Merkezi'ni acaba daha rahat bir mekâna nasıl kavuşturabiliriz’ diye düşünüyorum. Bu konudaki beyin jimnastiğimiz devam ediyor. Özetle söylemek gerekirse şu anda bulunduğu yer benim içime sinmiyor” ifadelerini kullandı.

Ahmet Katırcı’ya kendi tablosu hediye edildi   

Programın son bölümünde Beykoz Halk Eğitim Merkezi ressamlarından İlknur Bakoğlu, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’ya kendi çizmiş olduğu bir tablo hediye etti. Tabloyu çok beğendiğini söyleyen kaymakam katırcı, Bakoğlu’na teşekkürlerini ileterek, tebrik etti.

Haber Merkezi  

Beykoz’da sosyal konut hamlesi… Onay alındı
Önceki Beykoz’da sosyal konut hamlesi… Onay alındı
Millet İttifakı adayımı açıklıyorum
Sonraki Millet İttifakı adayımı açıklıyorum