Kültür

Beykoz'da halay, horon ve zeybek fırtınası

Beykoz'da halay, horon ve zeybek fırtınası
28.05.2016 15:27
| | |
8025

Foto galeri Video galeri

Türkiye’nin yedi bölgesinin buluştuğu Beykoz Halk Eğitim Merkezi (BEHEM)'in Sanat Gecesi'ne Beykozlular akın etti.

Hiçbir programda olmadığı kadar büyük bir kalabalığı toplamayı başaran halkoyunu ekipleri, birbirinden güzel figürleri başarıyla sergiledi. Dost Beykoz'un özel olarak fotoğrafladığı baba-oğul efeler ise gecenin en önemli sürprizlerinden birisiydi.

Beykoz'un önemli kurumlarının başında gelen Beykoz Halk Eğitim Merkezi (BEHEM), kuruluşunun 34. yılında Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde muhteşem bir programa evsahipliği yaptı.

BEHEM Müdürü Mustafa Mamur'un yanı sıra İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Bülent Küçük, Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun, Kanlıca Muhtarı Kıroğlu, Bahattin Özyazıcı İlkokulu Müdürü Özgür Tan, Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Müzeyyen Özgür, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe ve Ebru Ustası Nezahat Koptagit gibi isimler salona geldi. Beykoz'un hayırsever ailelerinden olan Ayşegül-Taner Mert çifti de yine programa katıldı ve Artvin'den konuk olarak gelen 40 öğrenciye saat dağıttı. Öte yandan TEGV Beykoz Şubesi, Makbule İnaç yönetiminde sahneye çıkarak, Hoca Hacer Koptagit'in öğrettiği figürleri başarıyla sergiledi.

'Programda, Türkiye'nin dört bir yanından ezgiler ve figürler sahnelendi'

Bayram Yıldız, Ersel Saltaş, Hacer Koptagit ve Ali Tosun gibi deneyimli Hocaların saatlerini, günlerini ve bitmez-tükenmez enerjilerini verdiği Beykozlular, muhteşem bir performans sahneledi. Büyük emeklerin verildiği ve Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programa ise Beykozlular adeta akın etti. Folklor ekiplerinin ailelerinin yanı sıra çok sayıda Beykozlu konuğun da yer aldığı gecede, Ege, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Karadeniz figürleri sahnelendi.

Baba-oğulun karşılıklı zeybek oynadığı bölüm, izleyiciler tarafından çok beğenildi. Baba Muharrem Uludağ'ın 48, oğul Salim Turan Uludağ'ın ise 19 yaşında olduğu öğrenilirken, Efeler, Beykoz'Un Yıldızı Nehir Ünver'i de aralarına alarak, Dost Beykoz'a özel poz verdi. TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe ise elindeki telefon ile sürekli sahneyi fotoğrafladı. Ekipler birer birer sahneye çıkarken, TEGV Beykoz Şube Sorumlusu Makbule İnaç ve arkadaşları da sahne arkasında heyecanla sıranın kendilerine gelmesini bekledi. Beykoz Artvinliler Derneği'nin halkoyunu ekibi de programda sahneye çıktı ve ilçedeki en iyi ekiplerden birisi olduğunu Beykozlu dostlarına gösterdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Halk Eğitim, Sanat Gecesi, Zeybek, Halay Horon

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"