Beykoz'da günümüz ustalarıyla buluşmalar

  • 0
  • 6013
Beykoz'da günümüz ustalarıyla buluşmalar
Beykoz'da günümüz ustalarıyla buluşmalar
Beykoz'da günümüz ustalarıyla buluşmalar

Beykoz Belediyesi'nin “Günümüz Ustalarıyla Buluşmalar” söyleşi dizisi şair ve yazar İsmail Kılıçarslan’ın konuk olduğu ilk programla başladı.

Mehmet Akif Ersoy Şiir Müzesi’nde Zafer Acar moderatörlüğünde yapılan “Günümüz Ustalarıyla Buluşmalar” kapsamında şair-yazar İsmail Kılıçarslan şiir ve edebiyat yolculuğunu anlattı. 

Edebiyatseverlerin ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programda İsmail Kılıçarslan’a şiiri, poetikası ve günümüzün edebiyat ortamı ile ilgili sorular yöneltildi. Şiir ve edebiyata dair dolu dolu bir sohbetin gerçekleştiği programda, İsmail Kılıçarslan, “Şiir bana doğru bildiğini yazmayı öğretti.” açıklamasında bulundu. Hayatı boyunca şiire emek verdiğini, şiir adına birçok okuma yaptığını söyleyen İsmail Kılıçarslan; şiirde ritme özel bir önem verdiğini dile getirerek: “Şair olarak anılmak ve şair olarak ölmek istiyorum” dedi.

Kılıçarslan: “Ben her şeyi sokaktan öğrendim”

Söyleşide yetiştiği çevreye, doğup büyüdüğü bölgeye de değinen İsmail Kılıçarslan:  “Bizim zamanımızda sokak bir rehber, bir öğretmen gibi bize bir şekilde doğruyu gösterirdi, orada edindiğimiz dostluklar sonsuza dek sürerdi ama bugün bizim telefonlarımız var, tabletlerimiz, bilgisayarlarımız var; bu durum bizim için iyi değil. Gerçi bugün hala sokaklar iyi veya kötü alışkanlıkların özünü barındırıyor” şeklinde konuştu.  

Söyleşide Kılıçarslan, şiirlerine yöneltilen eleştirileri neden cevapsız bıraktığı hakkındaki soruya şöyle cevap verdi: “Ben, erken yaşta televizyonculuk yapmaya başladım ve bu bana yarı bir popülerlik kazandırdı. Genç bir şair olarak bu yarı popüler halimle, yani onaylanma ihtimalim daha yüksek iken polemiklere girmenin bana haksız bir avantaj kazandıracağı düşüncesiyle polemiklere girmedim, iyi ki de girmemişim.”

Kılıçarslan konuşmasının sonunda Beykoz Belediyesini tebrik ederek bu etkinliklerin güzel sonuçlar doğuracağını söyledi. Kılıçarslan: “Umarım gençlerimiz için kültüre, bilgiye ve gerçeğe ulaşmayı böylelikle kolaylaştırmış oluruz” dedi. Misafirlere program sonunda Kılıçarslan’ın “Gelecek ve Diğer Meseleler” başlıklı şiir kitabı hediye edildi ve Kılıçarslan konuklara kitabını imzaladı.

“Günümüz Ustalarıyla Buluşmalar” söyleşi programında, gelecek ay Zafer Acar tarafından şair-yazar Hakan Arslanbenzer ağırlanacak.  

Haber Merkezi

İşte Tek Yürek dizisinin gerçek hikayesi
Önceki İşte Tek Yürek dizisinin gerçek hikayesi
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı